Tuesday, May 28, 2024
Home / PARTNER MK  / Cukrzyca ciążowa – co to jest i czym się objawia?

Cukrzyca ciążowa – co to jest i czym się objawia?

Cukier w natarciu

cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa groźna zwłaszcza w kolejnych ciążach / fot. Free-Photos, Pixabay

Cukrzyca ciążowa stanowi w naszym społeczeństwie coraz powszechniej występującą dolegliwość. Szacuje się, że dotyka już co dziesiatą kobietę spodziewającą się dziecka. Trend ten jest wzrostowy. Czym, najogólniej mówiąc, jest to schorzenie i w jaki sposób się objawia? Jakie są metody jego diagnostyki, a następnie leczenia?

 

Cukrzyca ciążowa – co to jest?

Cukrzyca ciążowa opiera się na problemie z nietolerancją węglowodanów, co skutkuje wzrostem poziomu stężenia glukozy we krwi pacjentki spodziewającej się dziecka. Generalnie choroba ta może dotknąć kobiety, które nigdy przedtem nie miały tego typu dolegliwości. Ujawnia się zazwyczaj w okresie pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. Nie warto ignorować objawów, gdyż u ciężarnej może rozwijać się cukrzyca typu I lub II.

Jakie są najpowszechniejsze przyczyny cukrzycy ciążowej?

Wśród najczęściej pojawiających się przyczyn powstania cukrzycy ciążowej wymienia się kolejne ciąże, wiek przekraczający 35. rok życia, ale też ciąże zakończone zgonem wewnątrzmacicznym. Nie bez znaczenia dla pojawienia się choroby może być również zespół policystycznych jajników czy nadciśnienie tętnicze. Nadwaga i otyłość sprzyjają zachorowalności na cukrzycę ciążową. Skłonności genetyczne również nie pozostają obojętne.

Cukrzyca ciążowa – najczęstsze objawy tego schorzenia

Jedną z najczęstszych objawów cukrzycy ciążowej jest wielomocz czy cukromocz. Jeśli chodzi o inne objawy, to pojawia się także niekontrolowany napad głodu, często się powtarzający. Ciągle odczuwane pragnienie oraz sucha skóra mogą także wskazywać na ten problem. Senność, infekcje pęcherza oraz ciągłe zmęczenie również stanowią symptomy cukrzycy ciążowej.

W jaki sposób diagnozować cukrzycę ciążową?

Badania laboratoryjne krwi są najlepszą drogą do tego, aby wykryć cukrzycę ciążową. W sytuacji, gdy wyniki wskazują na podwyższony poziom glukozy we krwi, warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Tego typu badanie można wykonać pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży (dlatego też przyda się w tym przypadku kalendarz ciąży). Miarodajny jest test obciążenia glukozą. Gdy poziom stężenia glukozy we krwi jest niższy niż 140 mg%, sytuacja jest w normie. Jeśli wynik wskazuje na poziom glukozy wyższy niż 140, ale niższy niż 180 mg%, to należy zgłosić się do testu diagnostycznego. W sytuacji gdy wynik będzie przekraczać 95 mg%, należy zgłosić się do poradni diabetologicznej, by uzyskać pomoc.

Cukrzyca ciążowa – w jaki sposób ją leczyć?

Kobieta spodziewająca się dziecka, u której wykryto cukrzycę ciążową, musi przejść na dietę. Dzięki niej stężenie cukru we krwi ulegnie wyrównaniu. Niezbędne będzie wzbogacenie posiłków o większe ilości białka niż dotychczas, a także ograniczenie spożycia cukrów prostych. Przyda się również regularna aktywność fizyczna. Kontrolnie warto kilka razy dziennie mierzyć sobie poziom cukru. Kobieta z cukrzycą ciążową powinna zaopatrzyć się w glukometr i wykonywać pomiar godzinę przez przyjmowanym posiłkiem.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ