Friday, October 4, 2024
Home / Styl życia  / Cross-dressing a tranwestytyzm – jakie są wcielenia przebierania się za kobietę?

Cross-dressing a tranwestytyzm – jakie są wcielenia przebierania się za kobietę?

Czy każda osoba przebierająca się za kobietę to transwestyta?

Andrzej Seweryn podczas charakteryzacji do roli Loretty w serialu „Królowa”

Andrzej Seweryn podczas charakteryzacji do roli Loretty w serialu „Królowa” / fot. Piotr Litwic

Wiele osób nie potrafi powiedzieć, czym jest się cross-dressing, transwestytyzm i homoseksualizm, choć różnice między nimi potrafią być naprawdę znaczące. Sprawdź, czym różnią się te pojęcia i poznaj główne odmiany transwestytyzmu

Cross-dressing co to znaczy

Cross-dressing – co to jest? Z angielskiego cross – to przeciwny, a dressing – przebieranie się. Oznacza to więc ubieranie się w stroje, które w danym społeczeństwie uchodzą za charakterystyczne dla płci przeciwnej. W każdej z kultur istnieją pewne elementy ubioru czy charakteryzacji, które sprawiają, że reszta społeczeńśtwa rozpoznaje daną osobę jako mężczyznę czy kobietę. Osoby uprawiające cross-dressing przez charakteryzowanie się na płeć przeciwną łamią obowiązujące normy, czyniąc to z różnych powodów. Cross-dressing mogą uprawiać zarówno panowie, jak i panie, jednak często dużo efektowniej prezentuje się cross-dressing w wykonaniu panów. 

 

Po co stosuje się cross-dressing? Istnieje wiele powodów, dla których zarówno panowie, jak i panie decydują się na charakteryzowanie się na przedstawiciela czy przedstawicielkę płci przeciwnej. Niektórzy robą to, ponieważ zwyczajnie wolą ubrania, które w społeczeństwie uznane są za przeznaczone dla płci przeciwnej. Są dla nich bardziej atrakcyjne, ładniejsze, bardziej estetyczne. Inni chcą poczuć się jak kobiety czy mężczyźni – czasami jako element swojej osobistej kreacji artystycznej, a czasem jako element tożsamości. Przebieranie się za przeć przeciwną może być także częścią performance’u, np. w teatrze. Cross-dressing pojawiał się np. w balladach narracyjnych czy w sztuce drag. Nierzadko cross-dressing stosowany jest też po to, by skorzystać z miejsc, do których jako reprezentant swojej płci nie miałby dostępu. Cross-dressing uprawiają też osoby, które po prostu chcą szokować – swoim stylem, odmiennością czy lekceważeniem norm społecznych.

 

Jak wygląda cross-dressing?

Podczas cross-dressingu mężczyzna przyjmuje atrybuty uznane w społeczeństwie za kobiece. Może założyć perukę, wysobie buty, sukienkę, wykonywać staranny makijaż, zakładać biustonosz i wypychać go, tworząc w ten sposób wrażenie posiadania piersi. Podczas cross-dressingu mężczyzna może także przyjąć kobiece maniery. Jest to np. podniesienie tonu głosu, poruszanie pośladkami na boki podczas chodzenia czy witanie się z innymi osobami za pomocą całusów w policzki. Kobiety uprawiające cross-dressing mogą w analogiczny sposób przebrać się za mężczyzn. Robią to np. poprzez zakładanie męskiego garnituru, krawatu, peruki, doklejanie sobie wąsów czy ścinanie paznokcie na krótko. Mogą również przejąć sposoby zachowania uznawane społecznie za męskie, jak np. charakterystyczny chód, sposób mówienia czy witania się z innymi.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez RuPaul (@rupaulofficial)

 

Jeśli nadal zastanawiasz się, co to jest cross dressing – przypomnij sobie wygląd znanych drag queen, jak RuPaul czy Kim Lee. Drag to specjalna sztuka performance, która opiera się właśnie na cross-dressingu. Drag-queen jest mężczyzną, który ubrany jest jak wystylizowana lub nawet przesadnie wystylizowana kobieta, nosząca ogromne peruki, wielkie suknie czy przerysowany makijaż. Podczas sztuki drag mężczyzna może naśladować gwiazdy muzyki, kina czy teatru, śpiewając, tańcząc czy recytując. Sztuka drag popularna jest nie tylko wśród środowisk transpłciowych – dla wielu mężczyzn i kobiet jest po prostu sposobem na wyrażenie siebie.

 

Zobacz także:

Andrzej Seweryn jako drag queen

andrzej seweryn jako drag queen

Andrzej Seweryn wcielił się w role Sylwestra i Loretty w nowym polskim serialu Netfliksa „Królowa” / fot. materiały prasowe

Transwestytyzm – co to jest

Transwestyta jest osobą, która stara sie swoim ubiorem i zachowaniem upodobnić się do płci przeciwnej. Inaczej transwestytyzm nazywa się eonismem, metatropizmem czy właśnie cross-dressingiem, choć nie jest to pojęcie całkowicie tożsame. Transwestyci nie są osobami, które zostały lub chcą zostać poddane operacji zmiany płci. Nie zawsze są to także osoby homoseksualne. Czasem przebieranie się i zachowywanie się jak osoba płci przeciwnej wynika tylko z upodobań transwestysty. W zależności od tego, jaki cel mają działania transwestysty, rozróżnia się jego dwa główne typy.

 

Transwestytyzm rodzaje

Transwestytyzm feteszystyczny – dla osoby o tym zaburzeniu preferencji seksualnych przebieranie się w ubrania płci przeciwnej jest niezbędne do osiągnięcia spełnienia seksualnego. Jest to warunek konieczny do tego, by dana osoba była szczęśliwa w łóżku. W zależności od osoby, przebieranie się może obejmować różne elementy kobiecej garderoby. Może być to całe ubranie, ubranie i makijaż lub czasem sama bielizna.

 

Transwestystyzm o typie podwójnej roli – transwestyci o tym typie nie potrzebują przebierania się w ubrania płci przeciwnej do osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Robią to, by poczuć się częścią społeczności odmiennej płci. Czują wtedy satysfakcję emocjonalną, nie zaś seksualną.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Mark Bryan (@markbryan911)

 

Poza tymi głównymi typami transwestystyzmu, możemy także wskazywać na transwestystyzm łagodny (sporadyczne przebieranie się w odzież odmiennej płci), aktywny (silna potrzeba przebierania sie w ubrania płci przeciwnej), heteroseksualny, homoseksualny i ekshibicjonistyczny (wynika z chęci bycia oglądanym w swojej charakteryzacji, osoba odczuwa wtedy satysfakcję seksualną). 

Transwestytyzm przyczyny

Transwestystyzm szacunkowo dotyka około 1 proc. mężczyzn. Trudniej jest jednak określić liczbę kobiet. Transwestysta nie musi być osobą, która wyróżnia się z otoczenia. Nie zawsze są to osoby homoseksualne. Zwykle są to mężczyźni, którzy na ulicy wyglądają zupełnie przeciętnie. Nierzadko mają również rodziny i dzieci, od czasu do czasu pojawia się jednak u nich potrzeba przebrania się za za osobę płci przeciwnej lub przyjęcia chociaż jednej części jej garderoby czy stylu zachowania.


Przeczytaj koniecznie:

Płeć: inna. Czym jest niebinarność?

Transwestyci borykają się głównie z brakiem zrozumienia wśród społeczeństwa a także brakiem wiedzy w tym zakresie. Niewiele osób potrafi rozróżnić homoseksualistę, transwestytę i osobę transpłciową. Przyczyną transwestystyzmu nie jest chęć zmiany płci, a – w zależności od typu – chęć odczucia podniecenia seksualnego lub chęć poczucia się jak członek przeciwnej płci. Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, transwestytyzm o typie podwójnej roli i transwestytyzm fetyszystyczny zalicza się do zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. 

 

Cross-dressing a transwestytyzm

Choć pojęcia te często używane są naprzemiennie, nie każdy cross-dresser jest transwestytą. Granica między tymi pojęciami jest bardzo cienka, jednak aby występować jako drag-queen czy drag-king lub po prostu ubrać się w elementy charakerystyczne dla płci przeciwnej, wcale nie trzeba być transwestytą. Cross-dresserami mogą być bowiem osoby, które w swojej pracy stosują elementy kobiecych czy męskich strojów, jak np. kabareciarze czy aktorzy. W tych sytuacjach, osoby te są cross-dresserami nie z własnej woli, a z powodów zawodowych. Dlatego nie nazywamy ich wówczas transwestytami, a cross-dresserami. Pojęcie transwestyta ma konotacje także psychologiczne, zaś cross-dresser nie musi mieć takiego podłoża. 

 

cross-dressing

Co to jest jest cross-dressing? Czym różni się od transwestytyzmu? / fot. Michael Alves / Pexels

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ