Co(operacja) konflikt: Jak zadbać o siebie w konflikcie i wyjść z niego szczęśliwszą?
Do nas samych należy wybór czy chcemy tkwić w konflikcie
Czy czujesz się czasami samotna w konflikcie, bo masz wrażenie, że nikt nie stoi po Twojej stronie, albo czujesz, że przygniata Cię poczucie winy, bo to na Ciebie zostaje zrzucona odpowiedzialność za sytuację? A może w Twojej głowie czasami wyobrażasz sobie, że się z kimś kłócisz i to przynosi Ci jakąś dziwną satysfakcję?
Konflikt. Twórcze napięcie?
Zastanów się w ilu konfliktach uczestniczyłaś w swoim życiu, tych mniejszych i tych większych, ile bezsensownych sporów stoczyłaś w swojej głowie i wreszcie ile czasu poświęciłaś na analizowanie a dokładnie na nadmierne analizowanie konfliktowych sytuacji. Czy zastanawiałaś się jakie koszty emocjonalne poniosłaś w związku z napięciem, stresem, poczuciem niesprawiedliwości jakie towarzyszą niestety każdemu konfliktowi?
Konflikty nadal pochłaniają znaczą część naszego życia, zarówno te, w które sami wchodzimy jak i te w które zostajemy uwikłani. Nie jest niczym odkrywczym, że spór działa destruktywnie na nas, wyniszcza emocjonalnie, a długotrwały konflikt znacznie pogarsza jakość naszego codziennego życia, a także, a może nawet przede wszystkim konflikty zabierają nam czas i energię, które możemy spożytkować na zupełnie inne działanie.
Kulturowo jesteśmy nauczeni walczyć a nie szukać rozwiązania, kulturowo niestety „karmimy” się konfliktem i wierzymy, że tylko dzięki niemu i wygranej możemy wyjść na swoje.
Dobre wieści są takie, że jeśli odpowiednio „zarządzimy” konfliktem, jesteśmy w stanie nawet na nim wzrosnąć mentalnie, rozwinąć swoją świadomość i nota bene możemy „wyjść” z niego szczęśliwsi i spokojniejsi. Konflikt wytwarza w nas napięcie, a my mamy bezpośredni wpływ na to, aby to napięcie było twórcze.
Paradoks konfliktu
Paradoks konfliktu polega na tym, że w miarę upływu czasu osoby uczestniczące w konflikcie, nie pamiętają już przyczyny ani istoty sporu, a wszystko skupia się wokół nienawiści i negatywnego nastawienia do drugiej strony. Neutralnym zachowaniom „przeciwnika” przypisujemy złe intencje, pozytywnym manipulactwo i cwaniactwo. Jednym słowem, przestajemy być choć trochę obiektywni.
Nasz mózg w konflikcie nie opiera się na racjonalnych faktach tylko wszystko interpretuje przez pryzmat naszej krzywdy.
Nierozwiązany konflikt potrafi zniszczyć długoletnią relację, atmosferę w firmie i zespole, przyjaźń wśród rówieśników.
Przeczytaj koniecznie:
Kobieta Krakowa: Magdalena Kowalówka
Z konfliktem po pomoc
Niestety nie ma przedmiotu w podstawówce jak rozwiązywać konflikty, dlatego nieocenionym może być wsparcie specjalisty mediatora lub/i coacha konfliktu.
Te dwie formy wsparcia odróżnia to, że w przypadku mediacji pracujemy ze wszystkim stronami uwikłanymi w konflikt, a coach konfliktu pracuje tylko z jedną osobą.
Przyjrzenie się sobie w konflikcie wraz z coachem daje możliwość rozpoznania nieświadomych mechanizmów obronnych, które włączają się w konfliktowej sytuacji z pozoru działając na naszą korzyść a realnie prowadząc do jego eskalacji. Taka współpraca daje szanse przyjrzeć się bliżej naszemu sposobowi myślenia i samemu ocenić czy dane myślenie jest dla nas korzystne czy raczej nie. Wreszcie coach pomoże również ustalić Ci dlaczego uwikłałaś się w taką sytuację, a dodatkowo przy jego wsparciu wypracujesz najlepszą dla Ciebie metodę poradzenia sobie z emocjami. Finalnie coach powinien pomóc przeobrazić Ci konflikt w nowe spojrzenie.
Coaching w odróżnieniu od terapii skupia się na przyszłości, a nie na przeszłości i pomaga wypracować konkretny plan działania na sytuację tu i teraz.
To w zasadzie do nas samych należy wybór czy chcemy tkwić w konflikcie czy może raczej dzięki niemu chcemy poznać siebie lepiej, przyjrzeć się swojemu sposobowi myślenia, programom, które odpalają się z automatu. To od Ciebie zależy, czy chcesz osiągnąć wolność w konflikcie, która daje Ci możliwość wyboru reakcji a nie tylko działania pod wpływem impulsu.
Wykorzystaj konflikt do poznania siebie poprzez obserwacje, co wywołuje u Ciebie złość, jakie zachowania drugiej strony powodują Twoją bezsilność, które sprawiają, że chcesz uciekać zamiast rozmawiać, a które sprawiają, że atakujesz. To bezcenna wiedza, która naprawdę zbliży Cię do siebie i pozwoli zarządzać konfliktem a nie bezsensownie poddawać się jemu i prawidłom nim działającym.
Magdalena Kowalówka
Mediatorka sądowa, coachka
tel. +48 789 237 412
O autorce:
Magdalena Kowalówka pomaga w wypracowaniu rozwiązania przez Strony uwikłane w konflikt.
Zawód mediatora wybrała z przekonania, iż rozwiązanie win-win konfliktu czy sporu, pozwala na zaoszczędzenie kosztów emocjonalnych, zminimalizowanie kosztów finansowych, a także czasu. Pomaga zachować, a nawet niejednokrotnie poprawić relację między stronami. Daje lepszą perspektywę szybszego „ruszenia do przodu” z miejsca gdzie doświadczyła nas trudna sytuacja.