Sunday, July 21, 2024
Home / PARTNER MK  / Concierge – kim jest i czym zajmuje się współczesny konsjerż?

Concierge – kim jest i czym zajmuje się współczesny konsjerż?

Współczesny konsjerż załatwia dla swoich klientów rzeczy niemożliwe lub po prostu przyziemne, na które nie mają oni czasu

concierge

Kim jest współczesny concierge? / fot. materiały prasowe

Człowiek orkiestra – tak określić można dziś współczesnego concierge’a (pol. konsjerża). Zawód ten znany jest już od średniowiecza, choć w Polsce mało kto może go kojarzyć. Dawniej zajmował się on utrzymaniem palących się świec w zamkach i komnatach, ale dziś ta profesja zazwyczaj kojarzy się z portierem i odźwiernym. Kim jest i czym tak naprawdę zajmuje się w dzisiejszych czasach konsjerż?

 

Concierge – portier i odźwierny

 

Jeszcze do niedawna zawód concierge’a polegał na pracy w hotelach czy ekskluzywnych kamienicach. Jednak samo witanie gości i ich obsługa z biegiem czasu zamieniło się w bycie osobistym asystentem. Głównym zadaniem konsjerża było więc organizowanie miejsc w restauracji dla klientów, umawianie spotkań, wyjść do teatrów oraz ogólne zapewnianie rozrywek. Często wymagania te wychodziły poza standardowe usługi (np. zwiedzanie okolicznych zabytków w towarzystwie concierge’a), mimo to musiał on wykonywać wszelkie zachcianki oraz spełniać oczekiwania swoich klientów. Wszystko po to, aby zapewnić uznanie nie tylko sobie, ale także miejscu, w którym pracował. O popularności tego zawodu świadczy też fakt, że w 1929 roku utworzone zostało stowarzyszenie „Złote klucze”, które skupiało osoby zajmujące się tą profesją.

 

Konsjerż to człowiek od zadań specjalnych

 

Dziś zawód ten jest mało popularny w Polsce, choć jego założenia są podobne. Współczesny konsjerż załatwia dla swoich klientów rzeczy niemożliwe lub po prostu przyziemne, na które nie mają oni czasu. Taka osoba musi mieć rozległą siatkę kontaktów, aby móc jak najszybciej i skuteczniej realizować zadania nie do wykonania. Concierge’a można spotkać dziś też we współczesnych centrach handlowych – jego usługi oferuje m.in. galeria handlowa Posnania. Pomoże on nie tylko przy organizacji przyjęcia urodzinowego, ale także zarezerwuje stolik w ulubionej restauracji czy sporządzi listę prezentów dla bliskiej osoby. Co więcej, poza organizacją wakacji, zagranicznych wyjazdów czy innych zadań, można zlecić mu również codzienne wyprowadzanie psa, odwożenie dzieci do szkoły czy robienie zakupów. Concierge to osoba, która kupi za nas bilety na spektakl, na który wejściówki od dawna są już niedostępne, dlatego to świetne rozwiązanie dla kogoś, kto sam nie poradzi sobie z wielozadaniowością.

 

Człowiek orkiestra

 

Poza wcześniej wspomnianą galerią handlową, concierge’a spotkać można również w prywatnych firmach. Decydując się na usługi tego specjalisty, trzeba pamiętać o tym, że konsjerż powinien być osobą godną zaufania oraz lojalną. Ponadto, musi być nie tylko wyjątkowo komunikatywny, ale też doskonale zorganizowany. Niezbędna będzie również szeroka siatka kontaktów, które ułatwią realizację zadań.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ