Saturday, April 20, 2024
Home / Styl życia  / Sport  / Aktywności  / Columbia Sportswear wspiera historyczny powrót USA na Księżyc

Columbia Sportswear wspiera historyczny powrót USA na Księżyc

Temperatury sięgają tam od -150° do 120° Celsjusza

Columbia na Księżycu

Technologia Omni-Heat Infinity firmy na Księżycu / fot. Intuitive Machines

Lądownik księżycowy Nova-C firmy Intuitive Machines będzie chroniony przed ekstremalnymi temperaturami w przestrzeni kosmicznej dzięki technologii od Columbia Sportswear

 

Technologia Omni-Heat Infinity Columbia na Księżycu

W ramach pierwszego w swoim rodzaju partnerstwa pomiędzy Columbia Sportswear, wiodącą marką w dziedzinie produktów outdoorowych, a Intuitive Machines, firmą zajmującą się eksploracją kosmosu, technologia izolacji termicznej stosowana w odzieży outdoorowej, zostanie wykorzystana na lądowniku księżycowym.

Omni-Heat™ Infinity, autorska technologia odbijająca ciepło opracowana przez Columbia Sportswear, zostanie wykorzystana podczas zbliżającego się startu lądownika księżycowego Nova-C firmy Intuitive Machines. W symulacjach laboratoryjnych prowadzących do tego startu, naukowcy Intuitive Machines ustalili, że złota metaliczna powłoka Omni-Heat Infinity firmy Columbia pomoże w ochronie lądownika księżycowego przed surowymi temperaturami panującymi w kosmosie, które mogą wahać się od ok. -150° do 120° Celsjusza.

W ramach partnerstwa naukowego ogłoszonego po raz pierwszy w 2021 roku i wspólnego zaangażowania w innowacje i eksplorację kosmosu, Columbia z dumą poddaje swoją technologię Omni-Heat Infinity najbardziej ekstremalnym testom.

– Jako firma odzieżowa opracowująca produkty outdoorowe na wszystkie pory roku i rodzaje aktywności, chcemy testować nasze technologie w najbardziej ekstremalnych warunkach i znajdować sposoby na wprowadzanie innowacji wykraczających poza obecne potrzeby naszych klientów

– powiedział dr Haskell Beckham, wiceprezes ds. innowacji w Columbia Sportswear.

– Wyciągając wnioski z tego partnerstwa, będziemy w stanie tworzyć nowe produkty, które pomogą ich użytkownikom cieszyć się nieograniczoną aktywnością na świeżym powietrzu – niezależnie od warunków – i sprawią, że outdoor będzie dostępny dla każdego.

Firma Intuitive Machines, wybrana przez NASA do dostarczenia ładunku naukowego na powierzchnię Księżyca za pomocą lądownika księżycowego Nova-C, ma nadzieję, że Stany Zjednoczone, po 50 latach przerwy, powrócą na powierzchnię Księżyca. Start misji księżycowej IM-1 jest zaplanowany na okno startowe, które rozpocznie się nie wcześniej niż 14 lutego 2024 r., a misja będzie transmitowana na żywo w NASA TV i https://www.intuitivemachines.com/im-1.

– Columbia koncentruje się na opracowywaniu i testowaniu nowych technologii w wymagających środowiskach, a dzięki partnerstwu z Intuitive Machines możemy wprowadzać kolejne innowacje. Patrząc w przyszłość, mamy okazję wyznaczyć nowe standardy – dla siebie i dla branży

– powiedział Joe Boyle, prezes marki Columbia Sportswear.

IM-1 będzie pierwszym z trzech zaplanowanych lądowań Intuitive Machines na Księżycu w ramach inicjatywy NASA Commercial Lunar Payload Services („CLPS”), będącej kluczowym elementem misji eksploracji Księżyca Artemis. Ładunki naukowo-technologiczne wysłane na powierzchnię Księżyca w ramach CLPS przyczynią się do urzeczywistnienia stałej obecności człowieka na powierzchni Srebrnego Globu i jego komercyjnej eksploracji.

 

Może też cię zainteresuje:
OMNI-HEAT Infinity czyli technologia, która nie zatrzyma cię w domu

 

– Tworzenie i definiowanie gospodarki księżycowej wymaga innowacji wykraczających poza normy branżowe” – powiedział Steve Altemus, prezes i dyrektor generalny Intuitive Machines. „Integrując technologię Omni-Heat Infinity firmy Columbia z naszą misją księżycową IM-1, wierzymy, że wytyczamy ścieżkę dla rozwiązań na Ziemi i kolejnej generacji komercyjnej eksploracji kosmosu, która umożliwi dostęp do Księżyca.

Aby uczcić ten historyczny moment, 19 lutego Sphere w Las Vegas zostało rozświetlone projekcjami Columbii, co ma podkreślić rolę, jaką technologia Omni-Heat Infinity odgrywa w tej ważnej misji.

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, materiały wideo i więcej informacji na temat współpracy firm Columbia i Intuitive Machines można znaleźć na stronie: http://www.columbia.com/moon-media.

O marce Columbia

Columbia, flagowa marka należąca do Columbia Sportswear Company z siedzibą w Portland w stanie Oregon, od 1938 roku tworzy innowacyjną odzież, obuwie, akcesoria i sprzęt dla outdoorowych entuzjastów. Columbia stała się liderem rynku dzięki przekształceniu zamiłowania do aktywności na świeżym powietrzu w technologie i trwałe produkty, które zapewniają klientom komfort przez cały rok, w każdych warunkach atmosferycznych. Więcej informacji można znaleźć na www.columbia.com.

O Intuitive Machines

Intuitive Machines to firma, która koncentruje się na eksploracji kosmosu. Dostarcza produkty i usługi wspierające zrównoważoną eksplorację Księżyca, Marsa i przestrzeni kosmicznej przez roboty i ludzi. Produkty i usługi Intuitive Machines są oferowane za pośrednictwem czterech jednostek biznesowych: Lunar Access Services, Orbital Services, Lunar Data Services oraz Space Products and Infrastructure. Więcej informacji można znaleźć na stronie intuitivemachines.com.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ