Co zrobić, kiedy zarysowałaś wynajęty samochód?
Wynajem krótko i długoterminowy. Który wybierzesz?
Coraz więcej Polaków jeździ samochodami. Ci, których nie stać na zakup za gotówkę, wybierają kredyt, pożyczkę, leasing albo wynajem długoterminowy, natomiast ci, którzy potrzebują pojazdu jedynie na ograniczony czas, decydują się na wynajem krótkoterminowy.
Branża wynajmu krótkoterminowego osiąga świetne wyniki – według raportu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, w 2016 roku odnotowała ona wzrost posiadanych samochodów o ponad 30% w stosunku do roku poprzedniego (źródło: http://www.motofakty.pl/artykul/wynajem-samochodow-ma-sie-wiecej-niz-dobrze.html). W drugim kwartale 2016 roku osiem spółek zrzeszonych w PZWLP zarejestrowało prawie 5,3 tys. nowych samochodów, czyli ponad 66% więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.
Wynajem krótkoterminowy – na czym polega?
Wynajem krótkoterminowy obejmuje udostępnienie samochodu do użytku na czas nieprzekraczający 3 miesięcy, a opłata, którą uiszczamy, uwzględnia najczęściej także serwis, opony sezonowe oraz zapewnienie samochodu zastępczego w razie awarii. Jego cena jest uwarunkowana oczywiście od okresu najmu, marki pojazdu, wyposażenia oraz dziennego limitu kilometrów. Niewątpliwym plusem najmu krótkoterminowego jest fakt, iż procedury związane z jego uruchomieniem są proste – nie jest konieczna tak dokładna analiza warunków, jak w przypadku leasingu czy choćby wynajmu długoterminowego. A jak przedstawia się sprawa ubezpieczeń? Co zrobić, jeśli spowodujesz stłuczkę? Czy firma wynajmująca obciąży cię dodatkowymi kosztami?
Wynajem krótkoterminowy – kwestie ubezpieczeń
Za granicą, w biznesie motoryzacyjnym można ubezpieczyć swoje pojazdy polisą typu Trade Insurance, np. w takim towarzystwie ubezpieczeniowym jak Insurance Factory. Polskie firmy także dbają o swój interes i oferują wynajem samochodów objętych pełnym pakietem usług ubezpieczeniowych – jeśli więc przydarzy ci się stłuczka lub zarysujesz samochód, koszty naprawy pokryje ubezpieczyciel, nie ty.
Wynajem krótkoterminowy jest dobrym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy oddałaś samochód do warsztatu lub nie masz auta, a planujesz wyjazd urlopowy albo krótki wypad do innego miasta. Choć płacisz tylko za możliwość korzystania z pojazdu w określonym terminie – nie jest to przecież twój samochód – nie musisz martwić się o koszty naprawy strat. Ewentualne odszkodowanie wypłaci firmie towarzystwo ubezpieczeniowe.