Co zrobić, kiedy kot nie chce jeść?
Twój ulubieniec stracił ochotę na małe co nieco? Może po prostu zmienił się smak karmy, którą mu dajesz

fot. materiały prasowe
Z reguły koty ochoczo reagują już na sam sygnał wyjęcia z szafy pojemnika z jedzeniem. Czasem jednak bywa i tak, że Twój pupil traci apetyt. Jednodniowa dieta jeszcze żadnemu zwierzakowi nie zaszkodziła. Jeżeli ten stan się przedłuży, musisz jednak zacząć działać. Co zrobić, gdy kot nie chce jeść? Jaka karma dla kota rozwiąże ten problem? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule
Sprawdź czy nie jest to choroba
Jeżeli Twój kot nagle, z dnia na dzień, stracił apetyt, trzeba sprawdzić, czy nie jest chory. Należy bowiem odróżnić zwykły koci kaprys od prawdziwego problemu, związanego ze zmniejszeniem lub całkowitą utratą łaknienia. W tej sytuacji powinna pomóc wizyta u weterynarza. Ten sprawdzi, czy zwierzak nie nabawił się jakiegoś schorzenia. Brak apetytu może być powodem między innymi robaczycy, niedrożności przewodu pokarmowego, cukrzycy, niewydolności nerek, zapalenia dziąseł, nadżerki na języku, a nawet bardzo dużego kamienia nazębnego. Kot może też być po prostu zestresowany różnymi życiowymi sytuacjami. Bardzo oddziałują na koty wszelkie zmiany, w tym miejsca i opiekuna. Jeżeli jednak wykluczymy wszystkie wyżej wymienione opcje, rozwiązaniem problemu może być wysokiej jakości karma dla kota.
Lekkie przegłodzenie nie zaszkodzi
Koci apetyt może się zmieniać z biegiem czasu. Z reguły im starszy kot, tym ma mniejszą potrzebę spożywania dużej ilości pokarmu. Zwierzęta futerkowe jedzą też więcej lub mniej w zależności od pory roku. Czasem brak apetytu może być też skutkiem zwykłej, chwilowej fanaberii. Oczywiście lekkie przegłodzenie zwierzaka nie zaszkodzi. Mimo wszystko kot ma naturalne instynkty. Jeżeli zatem jest zdrowy i w pełni sił, w końcu zajrzy do miski, w której ma zaserwowane jedzenie. Tutaj istotna uwaga – nie należy przyzwyczajać kota do jednego rodzaju karmy. Zwierzęta te bardzo bowiem przywiązują się do pewnych nawyków. Potem wystarczy drobna zmiana receptury przez producenta i nagle kot nie chce jeść. Karma dla kota występuje w sklepach w różnych wariantach. Można zatem postawić nawet na jednego producenta, ale różne smaki i warianty puszek. Warto zmieniać co jakiś czas karmę, bo dzięki temu kot nie przyzwyczai się do jednego rodzaju i nie będzie marudził w przypadku ewentualnej zmiany.
Warto sięgnąć po kocie przysmaki
Jeżeli kot jest po prostu niejadkiem, można też zachęcić go do jedzenia rozmaitymi przysmakami. W sklepach dostępne są między innymi pasty o intensywnym zapachu i smaku, wzbogacone różnorodnymi mikroelementami. Można je zatem raz po raz dorzucić do standardowego posiłku. Kot na pewno się nimi zainteresuje.