Friday, March 1, 2024
Home / Inne  / Co zrobić, by płacić mniej za naprawy smartfona?

Co zrobić, by płacić mniej za naprawy smartfona?

Dlaczego usługi naprawy smartfonów kosztują tak dużo?

Co zrobić, by płacić mniej za naprawy smartfona? / fot. materiały prasowe

Stłuczenie wyświetlacza, niesprawne oprogramowanie, przegrzewanie się baterii, zalanie – oto lista jednych z najczęstszych awarii, z jakimi zgłaszają się użytkownicy smartfonów do serwisów. Serwisanci podkreślają, że liczba uszkodzonych telefonów nowego typu systematycznie rośnie, a ich użytkownicy są często zaskoczeni kosztami usunięcia awarii. Co zrobić, by płacić mniej za naprawy smartfona?

Co zrobić, by płacić mniej za naprawy smartfona? / fot. materiały prasowe

Dlaczego tak dużo?

Serwisanci zaznaczają, że wiele osób przychodzi do nich z uszkodzonymi smartfonami, licząc, że dokona naprawy za 50 czy 100 złotych. Wiele z nich odchodzi z kwitkiem, gdyż okazuje się, że usunięcie awarii kosztuje znacznie więcej. Przykładowo, wymiana pękniętej szybki wyświetlacza przy działającym panelu dotykowych w przypadku iPhone’a kosztuje 500-600 złotych w autoryzowanym serwisie. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na wymianę uszkodzonego wyświetlacza na nieoryginalny, zapłaci za usługę około 200-300 złotych. Z tego powodu bez względu na to, czy wybierze oryginalne części, czy też zamienniki, zapłaci się za naprawę o wiele więcej niż 50 lub 100 złotych.

Dlaczego usługi naprawy smartfonów kosztują tak dużo? W większości przypadków cena wynika z faktu, iż sporo kosztują części zamienne. Przykładowo, koncern Apple nie produkuje wyświetlaczy na wymianę, co sprawia, że oryginalne ekrany pochodzą z innych iPhone’ów. Dostępność części zamiennych jest więc ograniczona, co znacząco wpływa na ich cenę. Natomiast w przypadku telefonów chińskich, między innymi OnePlus czy Xiaomi, cena naprawy jest windowana przez konieczność wysłania sprzętu do Azji. Jedynie w fabryce w Państwie Środka możliwe jest wymienienie części uszkodzonej na oryginalną i sprawną.

Ubezpieczenie w trakcie i po upływie okresu gwarancji

Aby uchronić się przed wysokimi kosztami naprawy smartfona, warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia telefonu komórkowego. Ciekawą ofertą jest Mobile Phone Insurance proponowane przez brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe. Jest to polisa, która obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Norwegii i Lichtensteinie, dzięki czemu bez przeszkód mogą z niej skorzystać Polacy. Dodatkowo ubezpieczenie umożliwia swobodne podróżowanie po Europie zarówno w celach służbowych, jak i osobistych. Mobile Phone Insurance gwarantuje pokrycie wszelkich kosztów napraw smartfona, wynikających z uszkodzeń mechanicznych, zalania czy zużycia się baterii. Ponadto polisa chroni przed kosztami kradzieży lub nieautoryzowanego użycia urządzenia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ