Monday, April 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Co zrobić, aby dziecko nie bało się dentysty?

Co zrobić, aby dziecko nie bało się dentysty?

Lęk przed fotelem dentystycznym najlepiej oswajać od najmłodszych lat

Dentysta dziecięcy

fot. Sergey Nivens / Depositphotos

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym to ważne i zarazem trudne wydarzenie. Młodzi rodzice często zastanawiają się, co zrobić, aby wspomóc malucha i sprawić, że dentysta dziecięcy nie wzbudzi w nim strachu. Podpowiadamy, jak oswoić dziecko z dentystą!

 

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę u dentysty?

W wieku około 3 lat przychodzi pora na pierwszą kontrolę dziecka u dentysty dziecięcego. Nie warto martwić się na zapas tym wydarzeniem, ale dobrze przygotować siebie i malca do wizyty w gabinecie dentystycznym.

Odpowiedni czas na pierwszą wizytę u dentysty to 3 rok życia dziecka. Wtedy dobrze jest umówić malucha na tzw. wizytę adaptacyjną. Podczas niej nie są wykonywane żadne zabiegi, a jedynie zapoznanie szkraba z dentystą, gabinetem i wyposażeniem. Jeśli szukasz dla swojej pociechy stomatologa dziecięcego w Krakowie, zainteresuj się ofertą Galerii Uśmiechu. Dentyści, którzy tam pracują, odznaczają się doskonałą znajomością tematu stomatologii dziecięcej. To świetni lekarze, kompetentni i cierpliwi, a przy tym pełni empatii i pozytywnie nastawieni do małych pacjentów.

Jak rozmawiać z dzieckiem przed wizytą u dentysty dziecięcego?

Najlepiej dokładnie opisz dziecku, jak przebiega wizyta. Możesz w tym celu posłużyć się literaturą dziecięcą. Wytłumacz maluchowi, że w gabinecie usiądzie na specjalnym fotelu, a dentysta zajrzy do jego buzi. Twoje dziecko stresuje się tym wydarzeniem? Zaproponuj wzięcie ulubionego pluszaka do gabinetu. Możesz też pobawić się z maluchem w dentystę i spróbować w ten przyjazny sposób oswoić temat. Więcej informacji na temat pierwszej wizyty szukaj na galeriausmiechu.pl.

Jak wspomóc dziecko w poczekalni?

Czas spędzony w poczekalni to moment, w którym stres może dać o sobie znać. Dlatego nie warto pojawiać się tam zbyt wcześnie. Jeśli jednak już jesteście na miejscu, można spróbować nieco złagodzić zdenerwowanie. Aby dodać dziecku otuchy, możesz wtedy porozmawiać z nim na inny temat, niż czekająca was wizyta. Może ulubiona zabawa paluszkowa lub przytulenie pomogą rozładować napięcie? Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą kolorowanki i kredek.

Co robić w gabinecie dentystycznym, aby dziecko czuło się pewniej?

Podczas wizyty dentysta dziecięcy zapozna dziecko z wyposażeniem gabinetu i dokona przeglądu jamy ustnej dziecka. Opowie też o tym, jak ważna jest prawidłowa higiena ząbków. Malec może usiąść na fotelu sam, jednak często lekarze pozwalają dzieciom siedzieć na kolanach rodziców. Bliskość opiekuna pomaga opanować zdenerwowanie. Gabinet dentystyczny dla dzieci często jest urządzony specjalnie dla najmłodszych, aby mali pacjenci czuli się tam lepiej.

 

Dla swojego malucha wybierz cierpliwego lekarza, który ma doskonały kontakt z dziećmi. Takie spotkanie jest bardzo ważne dla psychiki dziecka. Gdy przebiega w miłej i przyjaznej atmosferze, malec ma szansę zapamiętać pozytywnie wizytę. Dzięki temu nie będzie odczuwać lęku przed kolejnym spotkaniem i chętnie zadba o swoje ząbki.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ