Tuesday, March 5, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Co wybrać do salonu – komodę, witrynę czy szafę?

Co wybrać do salonu – komodę, witrynę czy szafę?

Co wstawić do najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia w naszym M, aby pogodzić funkcje z estetyką i oszczędnością przestrzeni?

do-salonu-miasto-kobiet

fot. Vadim Andrushchenko / stock.adobe.com

Nie ma wątpliwości, że salon stanowi najbardziej reprezentacyjną część domu, w której przyjmowani są goście. Dodatkowo pełni on często funkcję jadalnianą oraz jest miejscem codziennego relaksu to właśnie w nim toczy się życie rodzinne. Aranżacja salonu powinna zatem spełniać zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne wymagania. Jedną z kluczowych kwestii jest wygospodarowanie miejsca na przechowywanie rozmaitych przedmiotów. Komoda, witryna czy szafa – jakich mebli warto poszukać do salonu?

Komody do salonu – designerskie rozwiązanie

Wybór odpowiedniej komody do salonu powinien być uzależniony od funkcji, jaką mebel ma pełnić we wnętrzu. W pomieszczeniach o ograniczonym metrażu zastępuje ona nierzadko szafkę RTV, efektem czego jest oszczędność nie tylko miejsca, ale i pieniędzy. Oczywiście komoda pod telewizor powinna odznaczać się wysoką wytrzymałością, a także odpowiednimi wymiarami. Mebel ten nie może być zbyt wysoki, aby zapewniać odpowiednią widoczność z poziomu kanapy, z kolei szerokość i długość blatu powinny pozwalać na swobodne ustawienie sprzętu.

Komody w salonie mogą również posłużyć jako miejsce do przechowywania m.in. tekstyliów dla gości, elementów zastawy obiadowej, a także ubrań i bielizny (zwłaszcza w małych mieszkaniach). Mając to na względzie, warto aby zakupiony model cechował się odpowiednią konfiguracją szafek, szuflad i półek, które zapewnią szybki i komfortowy dostęp do wszystkich przedmiotów.

 

Bez względu na funkcję, jaką komoda będzie pełnić w salonie, mebel ten powinien korespondować z pozostałymi elementami wystroju. Miłośnicy nowoczesnego czy skandynawskiego stylu z pewnością zwrócą uwagę na modele o minimalistycznym designie i stonowanej kolorystyce. Jednym z ponadczasowych rozwiązań, które cechuje się wysokim potencjałem w zakresie aranżacji, jest komoda drewniana. Modele tego typu sprawdzą się zarówno jako uzupełnienie jasnych, klasycznych wnętrz, jak i surowych, industrialnych salonów. Osoby poszukujące designerskich rozwiązań z pewnością powinny zapoznać się z komodami od marki Komfort, wśród których można znaleźć projekty z dwukolorowymi frontami lub z ciekawym, asymetrycznym układem szafek.

Witryny w salonie – wnętrzarski hit!

Mając na uwadze reprezentacyjną funkcję salonu, warto uwzględnić w jego aranżacji miejsce do wyeksponowania stylowych dekoracji czy pięknie zdobionej porcelany. Doskonałym wyborem okażą się witryny, które do niedawna utożsamiane były głównie z eleganckimi, klasycznymi wnętrzami. Współczesne modele, za sprawą prostej formy oraz nieszablonowych zdobień, coraz częściej wykorzystywane są w nowoczesnych aranżacjach.

 

Wybór witryny do salonu powinien być podyktowany zarówno stylem dominującym we wnętrzu, jak i przyszłym zastosowaniem mebla. Producenci oferują obecnie szeroki wybór minimalistycznych oraz klasycznych modeli, które nierzadko wzbogacone są o oświetlenie ledowe. Dzięki temu w szklanej witrynie można efektownie zaprezentować ulubione pamiątki, rodzinne fotografie czy dekoracyjną zastawę. Mebel ten sprawdzi się również w formie domowej biblioteczki, w której wyeksponowane zostaną najważniejsze zbiory, periodyki i albumy. Wybierając witryny na książki, warto zdecydować się na solidne modele z drewna, wzbogacone o przezroczyste drzwiczki.

Szafa do salonu – na co warto postawić?

W trakcie urządzania salonu warto również pomyśleć o zakupie szafy, która okaże się przydatnym miejscem do przechowywania tekstyliów, zimowej garderoby, domowych sprzętów czy świątecznych dekoracji. Na takie rozwiązanie powinni zdecydować się osoby, które nie dysponują odpowiednio dużym korytarzem lub garderobą.

 

O zakupie szafy do salonu muszą również pomyśleć właściciele małych, zwykle 2-pokojowych mieszkań. Ich układ zakłada zwykle przestronny pokój dzienny i małą sypialnię, której aranżacja stanowi duże wyzwanie. Decydując się na szafę ubraniową w salonie, warto postawić na modele z systemem przesuwnym, który zapewni szybki dostęp do garderoby i nie będzie utrudniać poruszania się po pomieszczeniu. Oczywiście wybrany mebel powinien współgrać ze stylem i kolorystyką wnętrza. W przypadku salonów o ograniczonym metrażu częstym wyborem są szafy białe, które rozświetlają i optycznie powiększają pomieszczenie. Co więcej, biel cechuje się ponadczasowym charakterem i uniwersalnością w zakresie łączenia z innymi kolorami.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Lamia 3 grudnia, 2020

    Szafa raczej nie… Mebel kojarzy mi się z sypialnią albo przedpokojem. W salonie moze wygladać dość ciężko ( no chyba, że postawimy tutaj na lekką szafę na nóżkach).

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ