Friday, July 19, 2024
Home / Styl życia  / Podróże  / Co warto zobaczyć w Turcji?

Co warto zobaczyć w Turcji?

Na planowanie wyjazdu do Turcji nigdy nie jest za późno. Niemal w każdym biurze podróży znajdziemy szereg ofert wczasów last minute do tego wspaniałego miejsca. Na szczególną uwagę zasługują między innymi te organizowane w Istambule.

Co warto zobaczyć w Turcji?

Co warto zobaczyć w Turcji? / fot. shutterstock

Turcja jest państwem leżącym na pograniczu Azji i Europy, przy czym na terenie Starego Kontynentu znajduje się jedynie kilka procent jego powierzchni. Na planowanie wyjazdu do Turcji nigdy nie jest za późno. Niemal w każdym biurze podróży znajdziemy szereg ofert wczasów last minute do tego wspaniałego miejsca. Na szczególną uwagę zasługują między innymi te organizowane w Istambule.

Jedyne w swoim rodzaju

Istambuł, niegdysiejsza stolica Turcji, jest obecnie największą, najludniejszą i jedną z najważniejszych aglomeracji miejskich tego kraju. Wyjątkowość Istambułu podkreśla dodatkowo jego niezwykłe położenie. Część tureckiej metropolii znajduje się w granicach europejskiej Tracji, natomiast pozostały obszar obejmują tereny azjatyckiej Anatolii, a rozdziela je przepływająca przez miasto cieśnina Bosfor.

W związku z tym Istambuł jest bardzo często określany mianem bramy między Europą a Azją. Każdego roku miasto odwiedzają turyści z całego świata, kuszeni bogactwem cennych zabytków, sięgających czasów starożytnych i wspaniałymi krajobrazami, a także chcący poznać jego wielokulturowe oblicze i burzliwe dzieje skrywane w historycznych murach.

Perełki Istambułu

Największą atrakcją turystyczną Istambułu, którą trzeba obowiązkowo zobaczyć podczas wczasów last minute w tym mieście jest Hagia Sophia. Pierwsze fundamenty tej monumentalnej Świątyni Mądrości Bożej zostały postawione już w IV wieku. Swój obecny kształt zawdzięcza jednak cesarzowi Justynianowi I Wielkiemu, który w pierwszej połowie VI wieku zdecydował sfinansować jej budowę.

Na początku XVII wieku Hagia Sophia zyskała poważnego konkurenta w postaci Błękitnego Meczetu, uznawanego za najpiękniejszą i najsłynniejszą świątynię muzułmańską w Istambule. Ponadto, przebywając w dawnej tureckiej stolicy, warto zwiedzić Kościół św. Zbawiciela na Chorze, pozostałości miejskich murów obronnych, Pałac Topkapi oraz liczne meczety.

Polski akcent

Pewnie niewiele osób decydujących się na urlop last minute w Turcji wie, że w niewielkiej odległości od granic administracyjnych Istambułu, w azjatyckiej części kraju, leży prawdziwa polska wioska. Polonezköy, w ojczystym języku Adampol, został założony w połowie XIX wieku przez polskich emigrantów. Do dziś ich potomkowie zamieszkują tę miejscowość, a roztaczające się wokół krajobrazy przywołują miłe skojarzenia z rodzimymi pejzażami górskimi.

Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że oferta wyjazdu, zwracająca na siebie uwagę magicznymi słowami „wczasy Turcja”, nie musi odnosić się jedynie do najpopularniejszych kurortów tego kraju. Istambuł nie bez powodu cieszy się ogólnoświatową, niesłabnącą sławą, a turystów, pragnących poznać to magiczne miasto, stale przybywa.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ