Sunday, March 16, 2025
Home / PARTNER MK  / Co warto wiedzieć o farbach do włosów bez amoniaku?

Co warto wiedzieć o farbach do włosów bez amoniaku?

Koloryzacja w zgodzie z naturą

FCo warto wiedzieć o farbach do włosów bez amoniaku?

Postaw na ekologiczną farbę / fot. materiały prasowe

Farby do włosów bez amoniaku cieszą się stale rosnącą popularnością. Niektórzy doszukują się w tym coraz większego zainteresowania ekologią i naturalnym stylem życia. Inni uważają, że produkty bez amoniaku są bardziej przyjazne nie tylko dla włosów, ale także dla zdrowia człowieka. Czy rzeczywiście warto wybierać farby do włosów bez amoniaku?

 

Amoniak jest agresywną, nieorganiczną substancją, którą tworzy związek azotu i wodoru. W farbach do włosów spełnia funkcję nośnika pigmentu, transportując go do wewnętrznych struktur włosa. Znienawidzony wręcz przez wiele kobiet, amoniak ma bardzo intensywny, drażniący zapach, który ma zdecydowanie negatywny wpływ na układ oddechowy. Jest także przyczyną podrażnień skóry i dotkliwych alergii. Stosowanie farb z amoniakiem do koloryzacji włosów jest zawsze obarczone ryzykiem wystąpienia niebezpiecznej reakcji alergicznej organizmu, podrażnień skóry głowy lub trwałego uszkodzenia struktury włosów i cebulek. Czy farby do włosów bez amoniaku są bezpieczniejsze?

 

Farby do włosów bez amoniaku – skład

 

Każda farba do koloryzacji włosów musi w swoim składzie mieć substancję, która będzie spełniała funkcję nośnika pigmentu. Wcześniej tę funkcję pełnił amoniak. Farby do włosów bez amoniaku zawierają najczęściej monoetyloaminę. Jest to substancja zdecydowanie bardziej przyjazna człowiekowi. Nie wywołuje podrażnień i praktycznie nie posiada zapachu.

 

Co jednak ciekawe, monoetyloamina działa znacznie silniej niż amoniak, który samoistnie ulatnia się z powierzchni włosów w ciągu 30-40 minut. Monoetyloamina natomiast pozostaje na włosach nawet przez całą dobę. Po upływie dopuszczalnego czasu pozostawania farby na włosach musi ona zostać dokładnie spłukana. W przeciwnym razie będzie cały czas oddziaływać na strukturę włosów, powodując ich rozpulchnienie, a w skrajnych przypadkach nawet spalenie. Włosy mogą się wówczas nienaturalnie szybko przesuszać, a ich końcówki będą się rozdwajać. Z tych powodów trzeba skrupulatnie przestrzegać czasu koloryzacji, który zawsze podany jest przez producenta na opakowaniu farby. Potem należy dokładnie spłukać włosy, tak aby zmyć pozostałości farby.

 

Bezpieczna koloryzacja bez amoniaku

 

Choć farby do włosów bez amoniaku są bezpieczne dla włosów i dla zdrowia, warto zachować dodatkowe środki ostrożności, które zabezpieczą włosy przed nadmierną degradacją ich struktury. Przede wszystkim nie należy myć włosów bezpośrednio przed farbowaniem. Płaszcz lipidowy, który wytworzył się na włosach po ostatnim kontakcie z szamponem, skutecznie zabezpieczy włosy przed niszczącym działaniem farby.

 

Używając po raz pierwszy nowej farby do włosów bez amoniaku, warto też wykonać test uczuleniowy, nakładając jej niewielką ilość na skórę tuż za uchem. Skóra może być lekko zaróżowiona, ale jeśli pojawi się uczucie pieczenia, które nie będzie ustępować, a raczej nasili się, to farbę należy natychmiast zmyć i o niej zapomnieć. Taka reakcja w przypadku farby do włosów bez amoniaku rzadko się zdarza, ale lepiej dmuchać na zimne.

 

Jeśli włosy są bardzo zniszczone już przed koloryzacją, warto je choć trochę wspomóc, zwilżając je i wygładzając ich łuski. Dzięki temu po położeniu farby do włosów bez amoniaku kolor będzie wnikał we włosy równo na całej ich powierzchni. Konieczne jest przestrzeganie dokładnego czasu farbowania, a ta informacja jest zawsze podawana na opakowaniu. Po zakończonej koloryzacji warto poczekać z myciem włosów przynajmniej dobę. W tym czasie pigment właściwie osadzi się na włosach, a farba znacznie dłużej zachowa swój intensywny kolor.

 

źródło: Partner MK 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ