Tuesday, March 18, 2025
Home / PARTNER MK  / Co trzeba wiedzieć, zanim kupimy swoje pierwsze soczewki kontaktowe?

Co trzeba wiedzieć, zanim kupimy swoje pierwsze soczewki kontaktowe?

Zakładanie soczewek to okazja, aby spojrzeć sobie prosto w oczy

Soczewki kontaktowe

trzeba wiedzieć, jak zakładać soczewki kontaktowe / fot. Envato Elements

Zaburzenia widzenia związane z występowaniem wad wzroku dotyczą znacznej części populacji. Do korygowania wad refrakcji w sposób nieinwazyjny najczęściej przepisywane są okulary. Nie każda osoba czuje się w nich jednak komfortowo. Choć oprawki korekcyjne na nosie już dawno przestały wywoływać negatywne skojarzenia, nie dla każdego są one optymalnym rozwiązaniem. W takiej sytuacji doskonałą alternatywą mogą być soczewki kontaktowe

 

Wkładane do oka soczewki są doceniane przede wszystkim przez osoby aktywne, które pragną cieszyć się wyraźnym widzeniem bez konieczności rezygnowania ze swobody ruchu. O tym, jak przygotować się do noszenia soczewek oraz co zrobić, by ich użytkowanie było dla nas bezpieczne i w pełni komfortowe, piszemy w naszym artykule.

Wady wzroku – problem wielu z nas

Część problemów z widzeniem – jak prezbiopia, na którą stajemy się bardziej podatni po ukończeniu 40 roku życia – pojawia się z wiekiem. Istnieje jednak duża grupa wad wzroku, które nie są związane ze starzeniem się organizmu. Krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm powstają głównie pod wpływem czynników genetycznych i zewnętrznych (środowiskowych), mogą więc dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Wiele wad wzroku rozwija się też w wyniku naszych własnych zaniedbań: długotrwała praca przed monitorem, intensywne korzystanie ze smartfona czy praca przy złym oświetleniu to tylko niektóre z czynników potęgujących ryzyko kłopotów ze wzrokiem.

 

Nieskorygowane wady wzroku mogą powodować znacznie gorsze powikłania, m.in. trudne do wyleczenia choroby oczu. Dlatego specjaliści od lat apelują, by regularnie kontrolować swój wzrok, a w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Diagnozą funkcji wzrokowych oraz dobieraniem pomocy optycznych zajmują się wykwalifikowani optometryści – i to właśnie do nich powinniśmy zwrócić się w celu wypisania recepty na soczewki korekcyjne.

soczewki kontaktowe

fot. Envato Elements

Dobór soczewek kontaktowych u specjalisty

Soczewki to bardzo popularne narzędzie, pozwalające niwelować rozmaite niedoskonałości widzenia. Za pomocą odpowiednio dopasowanych szkieł kontaktowych można skutecznie skorygować nawet duże wady wzroku. Obecnie w salonach optycznych (również tych internetowych, np. soczewkikontaktowe.eu) można znaleźć ogromny wybór soczewek kontaktowych. Zakup wymarzonej pary nie powinien sprawić nam więc żadnego problemu. W procesie doboru szkieł najważniejsze jest właściwe dopasowanie ich parametrów.

 

By móc określić specyfikę szkieł dla danej osoby niezbędne jest prawidłowe przeprowadzenie badania optometrycznego. Pierwszym krokiem, który powinna zrobić osoba pragnąca stać się użytkownikiem soczewek, jest więc skonsultowanie się z optometrystą. Po przeprowadzeniu szybkiego i bezbolesnego badania narządu wzroku specjalista oceni, czy soczewki kontaktowe rzeczywiście będą dla nas dobre (przeciwwskazania występują niezwykle rzadko) oraz wybierze parametry soczewek dopasowane do naszej wady i budowy gałki ocznej. W trakcie wizyty pacjent uczy się także, jak należy zakładać i zdejmować szkła kontaktowe oraz poznaje zasady ich pielęgnacji.

 

Osobom noszącym soczewki kontaktowe oraz tym, które dopiero staną się ich użytkownikami, często poleca się stosowanie kropli nawilżających do oczu (obszerny artykuł na ten temat znajdziesz tutaj: http://soczewkikontaktowe.eu/dlaczego-warto-uzywac-kropli-do-oczu-podczas-uzytkowania-soczewek-kontaktowych/). Używanie tzw. sztucznych łez pozwala uniknąć problemu wysuszenia czy też podrażnienia oczu. Wybierając krople należy zwrócić uwagę, by był to produkt przeznaczony do kontaktu z soczewkami. Najlepiej sprawdzają się w tej roli preparaty z dodatkiem hialuronianu sodu.

Soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe i hydrożelowe

Obecnie do produkcji soczewek kontaktowych używa się bardzo nowoczesnych materiałów. Zastosowanie najwyższej jakości tworzyw pozytywnie wpływa na ich właściwości oraz na komfort noszenia. Dobry materiał na soczewki powinien charakteryzować się m.in. biokompatybilnością z powierzchnią oka, odpowiednim poziomem nawilżenia i tlenoprzepuszczalności oraz dobrymi właściwościami optycznymi. Wszystkie z tych wymogów spełniają najpopularniejsze obecnie soczewki kontaktowe hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. O różnicach pomiędzy nimi można przeczytać w artykule: soczewkikontaktowe.eu. Dopiero gdy soczewki spełnią wymagane wyżej właściwości mogą zostać dopuszczone do obrotu.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ