Sunday, July 14, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Co trzeba sprawdzić, zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny?

Co trzeba sprawdzić, zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny?

To poważne zobowiązanie, wymagające rozwagi

Kredyt hipoteczny na dom

fot. Pexels

Staranie się o kredyt hipoteczny wymaga odpowiedniego przygotowania. Mówimy bowiem o jednej z najważniejszych decyzji finansowych w życiu. Oto kilka rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed wnioskiem o kredyt

 

Status prawny nieruchomości

Po pierwsze musimy dowiedzieć się, czy nieruchomość, którą chcemy kupić, ma własną księgę wieczystą. Bank z pewnością będzie jej wymagał. To na niej bowiem dokonuje swego wpisu zabezpieczającego kredyt. Jednak niektóre mieszkania, często te starsze, pochodzące z rynku wtórnego, nie mają księgi wieczystej. W takim razie konieczne będzie złożenie wniosku do sądu o jej założenie. Warto skonsultować się z notariuszem, który może w tym pomóc.
Z punktu widzenia nabywcy lepiej, jeśli nieruchomość ma już założoną księgę wieczystą. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie wszystkich informacji jej dotyczących – można to zrobić samodzielnie (przez internet) lub za pośrednictwem notariusza.

 

Księga wieczysta (KW) informuje o:
dysponencie nieruchomości oraz jego prawach do lokalu (np. pełna własność, spółdzielcze prawo własnościowe, dzierżawa);
parametrach nieruchomości (takich jak powierzchnia, położenie, liczba pięter czy numer działki);
obciążeniach nieruchomości – chodzi tu o np. prawo użytkowania czy dożywocia (zamieszkania przez osoby trzecie), służebności przesyłowe i gruntowe oraz ewentualne ciążące na niej egzekucje komornicze;
wpisach hipotecznych – w KW sprawdzisz, czy nieruchomość jest nimi obciążona, a jeśli jest, to do jakiej wysokości. Takie obciążenie może się pojawić na przykład w przypadku wcześniejszych zobowiązań kredytowych właściciela.

 

Wśród innych dokumentów określających stan prawny nieruchomości można wyróżnić zaświadczenie od organu prowadzącego ewidencję ludności, dotyczące osób zameldowanych, wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z map ewidencyjnych czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. To ostatnie jest szczególnie ważne w przypadku zakupu ziemi – nie zawsze można na niej zbudować budynek mieszkalny.
W pewnych przypadkach warto też sprawdzić, czy nieruchomość objęta jest ochroną przyrody lub zabytków. Jeśli zarządza nią firma administracyjna lub spółdzielnia, dobrze też uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem przez sprzedawcę.

Wartość rynkowa nieruchomości

Przed udzieleniem kredytu hipotecznego bank dokonuje wyceny nieruchomości. Wycena dokonuje się poprzez inspekcję pracownika banku lub sporządzenie operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego.

 

Wpływ na wycenę mają liczne czynniki, jak choćby:
• stan prawny;
• lokalizacja;
• odległość od terenów zielonych;
• odległość punktów usługowych i komunikacji miejskiej;
• bezpieczeństwo okolicy;
• wiek budynku i jakość materiałów, z jakich powstał;
• zainteresowanie budynkami w okolicy w ostatnim czasie.

 

Jeśli mamy wątpliwości odnośnie wyceny, warto skonsultować się niezależnie z innym rzeczoznawcą lub porównać ceny podobnych nieruchomości w sąsiedztwie.

Porównanie ofert bankowych

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Dlatego też warto bardzo dokładnie przyjrzeć się ofertom banków i je porównać. Pod tym względem nieodzowny okaże się wskaźnik RRSO, a więc Realna Roczna Stopa Oprocentowania. To on pokaże pełne koszty, jakie musimy ponieść w związku ze zobowiązaniem. Warto jednak pamiętać, że wskutek zmian stóp procentowych, część odsetkowa raty może się zmieniać.
Jeśli jesteśmy w stanie spłacić kredyt szybciej, to lepiej nie rozciągać go na wiele lat. Wówczas jego całkowity koszt okaże się niższy.

 

Dobrą praktyką jest też branie zobowiązania na mniejszą kwotę, niż wynika to z wyliczenia zdolności kredytowej przez bank. Zapewnia to nam finansowy margines bezpieczeństwa. W trakcie 20-30 lat, na które zaciągamy kredyt hipoteczny https://www.bik.pl/poradnik-bik/bezpieczny-kredyt-hipoteczny , zdarzyć się może bardzo wiele (podwyżki stóp procentowych, utrata pracy etc.). Czasami lepiej przemyśleć wybór ponownie i zdecydować się na tańszą nieruchomość, niż narażać się na wieloletni stres i problemy z terminowym spłacaniem rat.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ