Wednesday, April 17, 2024
Home / POLECAMY  / Co to znaczy seks bez zobowiązań?

Co to znaczy seks bez zobowiązań?

Jak nie zaangażować się uprawiając seks bez zobowiązań?

Kadr z filmu „To tylko seks” – Mila Kunis i Justin Timberlake (2011) / fot. Flickr/Andrew Chow

Seks czy randki bez zobowiązań, czyli z angielskiego tak zwane friends with benefits, co oznacza znajomych, którzy regularnie uprawiają seks lub też w innym rozumieniu one night stands, co z kolei odnosi się do spotkań seksualnych, które oznaczają jednorazowe spotkanie o z góry ustalonym celu – to im poświęcony jest ten artykuł. Oba te zjawiska są bardzo powszechne w relacjach międzyludzkich, nawet bardziej niż mogłoby się wydawać, a w dodatku dotyczą osób w każdym wieku – zarówno młodych, wkraczających do świata doznań seksualnych lub aktywnie szukających wrażeń, jak i starszych, którzy nie odstępują im w pragnieniach ani na krok. Jednakże wielu wciąż pyta – co to jest seks bez zobowiązań i co on właściwie oznacza? Odpowiedź nie jest prosta, bowiem w grę oprócz fizycznej bliskości wchodzą także uczucia, a raczej ich brak. Jeśli więc chcemy dowiedzieć się, co to znaczy seks bez zobowiązań, należy zacząć od nikłego zaangażowania emocjonalnego obojga partnerów. Jak to zrobić?

 

Jak wygląda seks bez zobowiązań? Zasady

Jak każda inna relacja, seks bez zobowiązań – choć może wydawać się bezproblemowy – oparty jest na dosyć jasnych, ale nie zawsze prostych zasadach. Zasady te oczywiście pozostają elastyczne i to partnerzy decydują o ostatecznym kształcie ich relacji, podobnie jak ma to miejsce w przypadku związków. Ogólnie rzecz biorąc w układzie seksu bez zobowiązań, zasady przewidują jednak, że główną osią relacji będą właśnie kontakty seksualne, co oznacza nie tylko dystans emocjonalny partnerów i brak zaangażowania, ale również organizację spotkań nastawionych na stosunki intymne, a nie na lepsze poznanie się. Brak tu zatem tradycyjnych randek, romantycznych pocałunków, wspólnego snu czy długich rozmów o pasjach i doświadczeniach, więcej zaś spontaniczności, namiętności i otwartości na eksperymenty w łóżku. Nie każdy jednak potrafi oddzielić sferę intymną od emocji, dlatego seks bez zobowiązań nie jest dla każdego, a nawet może doprowadzić do czyjejś krzywdy, jeśli nie bierzemy pod uwagę zaangażowania emocjonalnego. Właśnie dlatego partnerów do seksu bez zobowiązań – czy to dłuższych relacji, czy takich na jedną noc – powinniśmy dobierać starannie, mając pewność, że obie strony jasno określiły między sobą relację. Jak ich znaleźć?


Przeczytaj koniecznie:

Friends with benefits – co to znaczy i jak wygląda taka relacja?

Gdzie umówić się na seks bez zobowiązań?

Mając świadomość, że nie każdemu będzie odpowiadać relacja, która nie dąży do partnerstwa, wiele osób zastanawia się, gdzie umówić się na seks bez zobowiązań. Jako że zjawisko jest jednak dosyć powszechne, miejsce nie stanowi raczej problemu – w klubach, pubach czy innych miejscach, do których chodzimy wieczorową porą, jest duża szansa na to, że spotkamy kogoś, kto również nastawiony jest na fizyczną bliskość i seks bez zobowiązań. Ogłoszenia również są znanym sposobem szukania takich osób, jednak często dotyczą one konkretnych pragnień seksualnych i fetyszy, do których realizacji nierzadko potrzebne są erotyczne gadżety lub więcej osób – to zatem dobry pomysł, jeśli twoje wymagania są nieco bardziej sprecyzowane. Więcej osób ma jednak problem z tym nie gdzie, a raczej jak umówić się na seks bez zobowiązań. Cóż, nie jest to proste, bo nie każdy ma tyle odwagi, aby zapytać wprost. Jednak to właśnie jasne ustalenie swoich potrzeb i wyznaczenie granic relacji już na początku jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie relacji opartej na seksie bez zobowiązań. Tego rodzaju relacje często tworzą się także niejako przypadkiem, kiedy partnerom dobrze jest ze sobą w łóżku, ale już niekoniecznie chcą spędzać ze sobą czas poza nim. Kobiety mają nieco łatwiej, bo mężczyźni rzadko odbierają zachętę do wspólnego spędzenia nocy jako przejaw nachalności, ale jak zaproponować kobiecie seks bez zobowiązań? Warto przede wszystkim szukać kobiet otwartych, z którymi flirt jest swobodny, a one jednoznacznie wykazują zainteresowanie, wtedy rozmowa powinna obrać właściwie tory.

Jak zamienić seks bez zobowiązań na trwały związek?

Poza tym, że nie każdy nadaje się do udziału w relacji nastawionej tylko na seks, warto zauważyć, że taka relacja również się rozwija i choć początkowo nic nie wskazywało na rodzące się zaangażowanie, zawsze trzeba zachować czujność, czy aby przypadkiem druga osoba (lub my!) nie zaczynamy traktować tej znajomości jako wstępu do poważniejszej relacji. Nie ma sensu także rozpoczynać niezobowiązującej relacji, jeśli już na wstępie czujemy coś do drugiej osoby, a seks jest jedynym, co może nam ona zaoferować – wtedy na pewno ktoś ucierpi, nawet jeśli to układ typu friends with benefits. Jak to zakończyć? Najlepiej jasno stawiać granice – jeśli pozostając w takiej relacji spotkasz kogoś innego, z kim chcesz stworzyć związek, seks bez zobowiązań powinien zejść na dalszy plan. I odwrotnie – jak zamienić seks bez zobowiązań na trwały związek? To możliwe tylko wtedy, gdy początkowe niewielkie nadzieje oscylujące jedynie wokół spotkań w łóżku urosną i okażą się Was zaskoczyć, a satysfakcjonujący seks nie będzie już wystarczał, bo zaczniecie mieć ochotę na wzajemne towarzystwo również poza łóżkiem. Pamiętaj jednak, że jak w każdej innej relacji – do tańca trzeba dwojga.

 

Przeczytaj teraz:

Zdrada kontrolowana – czyli co to znaczy cuckold?

Erotyka, seks, tabu, ciało. Piszę o sprawach, o których inni wolą milczeć.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ