Tuesday, March 5, 2024
Home / Miasto Miłości  /  Co to znaczy sapioseksualizm?

 Co to znaczy sapioseksualizm?

Każdy z nas ma swoje upodobania względem partnera. Sapioseksualiści skupiają się na tych kilku cechach

Kobieta leży na ziemi, widoczne jest jej odbicie

Sapioseksualista szuka „pięknej duszy" w partnerze / Unsplash, autor: SAMANTA SANTY

Czy wiesz, co to znaczy sapioseksualizm? A może podejrzewasz, że sama jesteś sapioseksualistką? „Największym organem seksualnym jest mózg i to ten mózg musi być pobudzony” uważa seksuolog Andrzej Gryżewski, a jego opinię podzielają osoby, dla których piękne ciało nie jest najważniejsze. Sapioseksualizm to pociąg seksualny do intelektu. Sprawdź, czym jeszcze się charakteryzuje

 

Sapioseksualizm – co to za orientacja? Często nie jest przyjmowana nawet jako jedna z typów orientacji, choć bywa tak nazywana. Jest sposobem postrzegania atrakcyjności drugiej osoby, ale sapioseksualista nadal identyfikuje się jako osoba heteroseksualna albo homoseksualna, biseksualna itd. Dowiedz się co dla tego, kto jest sapioseksualny ma największe znaczenie w związku.

Koniecznie zobacz:

Sapioseksualizm. Czym się charakteryzuje?

 

Jaka jest osoba sapioseksualna?

Sapioseksualista odczuwa pociąg do intelektu. Szuka u partnera ciekawego rozmówcy, z którym może dyskutować i wymieniać się poglądami. Cechy charakteru i wygląd nie mają tak dużego znaczenia. Sapioseksualna osoba poszukuje „pięknej duszy”, którą będzie mogła poznawać. Cechuje ją duża inteligencja emocjonalna, dzięki czemu potrafi z łatwością rozpoznawać stany psychiczne osoby, z którą nawiązała bliską relację. Docenia ponadprzeciętne zdolności i chce rozwijać się wspólnie z drugą połówką, np. artystycznie, naukowo, zawodowo.

 

Kobieta i mężczyzna przybijają sobie piątkę w biurze

Para sapioseksualna chce się wspólnie rozwijać /Unsplash, autor: krakenimages

Pociąg do inteligencji – co oznacza?

Pociąg do inteligencji dla osoby sapioseksualnej jest najważniejszym kryterium w rodzącym się związku. Dzięki niemu możliwe jest przejście do miłosnej, erotycznej relacji. Podniecenie seksualne pojawia się po przebytej dyskusji z drugą połówką. Jest więcej niż grą wstępną między partnerami. Mogą oni dyskutować nawet w trakcie seksu. Pociąg seksualny do inteligencji sprawia, że rozmów im nigdy za wiele. Stymulacja intelektualna jest ważniejsza nawet od budowania emocjonalnej relacji, a często w ogóle ją umożliwia.

 

Kobieta trzyma dłoń na głowie i patrzy się w dal

Pociąg do inteligencji jest najważniejszym kryterium dla związku sapioseksualisty / fot. Canva

Poznaj też:

Płeć? Inna. Czym jest niebinarność?

Kim jest kobieta sapioseksualna?

Kobieta, która bardziej niż ciało ceni u partnera inteligentne spojrzenie na świat i ciekawą, inspirującą rozmowę z nim jest prawdopodobnie sapioseksualna. Co to znaczy? Interesują ją poważne tematy. Uwielbia dyskutować, odkrywać nowe punkty widzenia rzeczywistości. Jest dobrą słuchaczką, bo ciekawią ją nowe perspektywy. Kobieta sapioseksualna lubi zdobywać wiedzę. Sapioseksualistka potrzebuje wymiany intelektualnej, aby zbudować i rozwijać więź z partnerem. Taki związek jest bardzo trwały, zbudowany na wzajemnym zrozumieniu i pragnieniu ciągłego poznawania siebie nawzajem.

 

Kobieta trzyma ilustrację z żarówką

Kobieta sapioseksualna jest ciekawa świata i lubi się o nim uczyć / fot. Canva

Sprawdź też:

Wysoka wrażliwość w związku. Poznaj 5 faktów o tej miłości

 

Katarzyna Kromka
 
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ