Co to jest topinambur?
Topinambur – przepisy wege na topinambur na surowo, pieczony, gotowany, a nawet kiszony
Nazywają go gruszką ziemną, a także karczochem jerozolimskim. Polską kuchnię podbija od dawna, jednak nie każdy wie, jak wiele wartości odżywczych posiada, a także jak go przygotować. Zobacz, co to jest topinambur i jak wygląda
Topinambur – co to jest i jak wygląda
Topinambur jest rośliną z gatunku astrowatych pochodzącą z Ameryki Północnej. Z wyglądu przypomina ozdobny słonecznik. Jego bulwy są jadalne i przypominają korzeń imbiru. Słodko orzechowy smak bulwy topinamburu pracuje na swoje uznanie już od XVII wieku. Obecnie słonecznik bulwiasty może być uprawiany praktycznie wszędzie.
Topinambur – właściwości
Jeśli już wiesz, co to jest topinambur, czas poznać jego właściwości. Topinambur ma nie tylko ciekawy smak, jest też bardzo wartościowym warzywem. Poza licznymi witaminami, m. in.: A, B6, C, E i K zawiera także kwas foliowy, niacynę, ryboflawinę, magnez, potas, cynk, fosfor, żelazo i szereg innych. Przez wysoką zawartość powyższych cennych minerałów, topinambur wykazuje wiele właściwości zdrowotnych:
– obniża poziom cukru we krwi,
– zapobiega nowotworom,
– syci na długi czas, w ten sposób wspomagając odchudzanie,
– zapobiega miażdżycy,
– obniża cholesterol,
– poprawia odporność,
– chroni wątrobę,
– wspomaga pracę układu nerwowego,
– oczyszcza organizm,
– zapobiega zakażeniom dróg moczowych,
– reguluje pracę układu pokarmowego.
Topinambur i właściwości odżywcze, a jeszcze bardziej jego właściwości zdrowotne zachęcają, aby wzbogacić o niego kuchnię. Zobaczcie zatem jak przyrządzić topinambur.
Zobacz też: Kalafior to król. 3 przepisy, które tego dowodzą
Jak jeść topinambur?
O ile bataty bez problemu kupimy w markecie, o tyle w przypadku topinamburu trzeba wiedzieć, gdzie go szukać. W dobie zakupów online ratują nas wirtualne targi, np. www.lokalnyrolnik.pl. Znajdziemy tam warzywa z polskich upraw oraz gotowe dania, np. pasztet z topinamburu z zielonym groszkiem. Rzemieślnicze dobra od rolników i wytwórców zrzeszonych w ramach Lokalnego Rolnika można odebrać z punktów stacjonarnych oraz bezpośrednio od kuriera na terenie całej Polski. Od czego najlepiej rozpocząć przygodę z topinamburem? Od chrupiących frytek – wystarczy pokroić warzywo na paski, doprawić pieprzem, solą i olejem ryżowym, a następnie włożyć do piekarnika z termoobiegiem o temperaturze 170 stopni na 20 minut. Poszukującym alternatywy dla ziemniaczanego purée polecamy mus z topinamburu. Obrane ćwiartki przesmaż na oleju z cebulą i czosnkiem, zalej w rondlu wywarem warzywnym i śmietaną kremówką, zakrywając topinambur w ¾, gotuj przez 20 minut, by na koniec zmiksować na gładką masę z dodatkiem soli i szczypty cukru. Mus sprawdzi się na obiad w towarzystwie ryby i surówki, ale również jako przekąska – idealnie komponuje się z surową marchewką lub selerem naciowym. Wegetarianom zaś na chłodne dni polecamy rozgrzewające leczo. Klasyczny przepis na węgierską potrawę wzbogać o pokrojony w plastry topinambur, koniecznie doprawiając całość chilli i świeżą kolendrą.
Smak topinamburu jest na tyle delikatny, że można jeść go zarówno po obróbce termicznej, jak i na surowo. Jest więc świetnym dodatkiem do sałatek czy jako przekąska. Bulwy topinamburu są też używane jako zamiennik cytryny do herbaty. Jeśli więc interesuje cię, jak jeść topinambur na surowo, i jak smakuje w takiej postaci, pokrój go w plasterki i dodaj do herbaty albo do sałatki. Pamiętaj, że topinambur na surowo w nadmiarze może u niektórych osób powodować wzdęcia. U innych z kolei bardzo dobrze wpływa na pracę jelit.
Najlepiej topinambur smakuje pieczony lub ugotowany (chociaż są oczywiście różne opinie na ten temat), najczęściej w postaci purre, placków ,,a la ziemniaczanych’’ czy nawet w postaci frytek. Należy pamiętać o tym, że mnóstwo wartości odżywczych znajduje się w skórce lub tuż pod nią. Najlepiej więc przyrządzić topinambur bez obierania.
Topinambur – przepisy
Przepisy na topinambur to duże pole do popisu dla kulinarnych poszukiwaczy nowych smaków. Przepisy na placki, na sałatki, wszelkie inne odmiany potraw wege, są dostępne na kulinarnych blogach, nie tylko wegetariańskich. Topinambur można gotować, piec, kisić, dodawać do zup, traktować jako główny składnik dania lub jako dodatek. Podsuwamy ci kilka inspiracji, ale nie musisz sięgać do gotowych przepisów, możesz też sama eksperymentować do woli
Frytki z topinamburu
Składniki:
– bulwa topinamburu
– sól i pieprz
– oliwa
Przygotowanie:
Topinambur kroimy w paski, doprawiamy solą i pieprzem i dodajemy oliwę. Po dokładnym wymieszaniu, kawałki bulwy przekładamy na pokrytą papierem blachę do pieczenia. Pieczemy przez 20-25 minut w temperaturze 190 st.C.
Topinambur – przepis na sałatkę
Składniki:
– 200 g topinamburu obranego i pokrojonego na cienkie plasterki
– pół dużego ogórka wężowego pokrojonego na plasterki
– pęczek rzodkiewek pokrojonych na plasterki
– czerwona fasola z puszki – odsączona i przepłukana wodą (żeby sos nie barwił innych warzyw)
– mała czerwona cebula pokrojona w krążki i posolona
– do dekoracji: szczypiorek drobno posiekany i pestki granatu
marynata:
– 2 łyżki oleju rzepakowego
– 2 łyżki octu jabłkowego
– łyżka miodu
– pieprz
Przygotowanie:
Topinambur, ogórek, rzodkiewkę i fasolę wymieszać. W małej miseczce wymieszać wszystkie składniki marynaty i polać nimi sałatkę. Posypać szczypiorkiem i pestkami granatu.
[przepis pochodzi z bloga ugotowanepozamiatane.pl]
Topinambur kiszony
Składniki:
– solanka (pół litra + łyżka soli)
– 0,5 kg bulwy topinamburu
– 2 ząbki czosnku
– korzeń chrzanu
– 2 liście laurowe
Przygotowanie:
Do szklanego słoja wrzucamy dokładnie umyte, pokrojone bulwy topinamburu. Dodajemy przekrojony na pół korzeń chrzanu, czosnek oraz liście laurowe. Zalewamy solanką tak, aby zakrywała bulwy. Odstawiamy na co najmniej tydzień.
Więcej przepisów na kiszonki znajdziesz TUTAJ
Purre z topinamburu
Składniki:
– 500g topinamburu
– sól, pieprz, świeży tymianek
– 100g masła
– 1,5l wody
– 100ml ciepłej śmietanki 36%
– świeżo wyciśnięty sok z cytryny
Przygotowanie:
W garnku umieść wodę, tymianek, masło i sól, doprowadź do wrzenia.
Dokładnie wyszorowany i pokrojony na części topinambur umieść w gotującej się wodzie. Gotuj na małym ogniu przez ok. 20min, do miękkości. Odcedzony topinambur zblenduj z dodatkiem pieprzu, poprzednio usuwając tymianek. Podczas blendowania, dodawaj ciepłą śmietankę. Na koniec dodaj odrobinę soli i soku z cytryny.
[przepis pochodzi z bloga karmelowy.pl]