Tuesday, March 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Co to jest syrening? Zostań prawdziwą syrenką w najgłębszym basenie w Europie

Co to jest syrening? Zostań prawdziwą syrenką w najgłębszym basenie w Europie

Różne bywają drogi do sportów wodnych

Kobieta uprawiająca syrening

Syrening jest n ie tylko dla najmłodszych wielbicieli baśni / fot. Victoria Borodinova, Pexels

O syrenach wszyscy słyszeli, ale nikt ich nie widział? No może poza Warszawską Syrenką, którą widzieli niemal wszyscy? Jesteśmy pewni, że wkrótce to się zmieni! Syrening lub inaczej syrenkowanie to nowy trend na basenach, który podbija serca małych dziewczynek i dorosłych kobiet! Pssst! Wśród Syren widywane są również Trytony!

 

Syrening to nowa forma aktywności, którą można uprawiać na wybranych basenach, w ramach specjalnych kursów organizowanych m.in. przez Akademię Syren. Syrenkowanie jest kwintesencją dziecięcych marzeń o podwodnym świecie, które kolejne syrenie szkoły łączą z nauką i doskonaleniem techniki pływania w monopłetwie i techniki pływania z syrenim ogonem. Chcesz zostać Syrenką lub Trytonem? Spróbuj! Syrening to sport dla każdego, kto czuje się w basenie jak… syrenka w wodzie! Umiesz pływać i szukasz nowych wrażeń? Syrenkowanie to wyzwanie właśnie dla Ciebie!

Haust syreningowej historii

Syrening wcale nie jest wymysłem naszych czasów! Pierwsze syreny próbowały swoich sił już w pierwszej połowie XX wieku. Od 1947 roku, w Weeki Wachee Springs na Florydzie organizowane są podwodne występy kobiet, noszących syrenie ogony. Najlepsze z nich możemy zresztą podziwiać w filmach zrealizowanych w latach 40. i 50. XX ubiegłego stulecia, takich jak: Miranda (brytyjska komedia z 1948 roku, w której w rolę syreny wcieliła się Glynis Johns), Pan Peabody i Syrenka (film fantasy z 1948 roku, w którym odtwórczynią roli tytułowej syrenki była znakomita Ann Blyth) czy Million Dollar Mermaid (film biograficzny z 1952 roku, przedstawiający życie australijskiej gwiazdy pływania Annette Kellerman).

Jak zostać syrenką?

Mermaiding to trend, który zyskał na popularności w ciągu ostatniej dekady. Pierwsza szkoła szkoląca syreny powstała na Filipinach zaledwie 9 lat temu, w 2012 roku. Kolejne otworzono we Francji, Kanadzie, USA oraz w Austrii i w Niemczech. Ci ostatni zresztą poszli o krok dalej i wynieśli syrening na wyższy poziom. Od 2014 roku w Niemczech organizowane są mistrzostwa mermaidingowe oraz konkurs na Miss Syrenę.

W Polsce kandydatki na Syreny i kandydaci na Trytonów mogą się od niedawna szkolić pod okiem wykwalifikowanej kadry w Akademii Syren, działającej na terenie Warszawy oraz innych dużych miast. Kursy syrenkowania organizowane są m.in. w Łodzi i we Wrocławiu.

syrening

fot. Becerra Govea, Pexels

Co musisz umieć, żeby zostać syreną?

Kandydaci na syrenki i trytonów powinni posiadać umiejętności swobodnego, pewnego i bezpiecznego pływania dowolnym stylem lub bezstylowo, na minimum podstawowym poziomie. Istotny jest również brak przeciwwskazań zdrowotnych do pływania i nurkowania oraz ogólna dobra kondycja fizyczna.

 

Masz na swoim koncie doświadczenia, związane z nurkowaniem na zatrzymanym oddechu? Doskonale! Techniki oddechowe i umiejętność efektywnego zanurzania się na zatrzymanym oddechu z pewnością Ci się przydadzą! Minimalny wiek kandydatek i kandydatów na syrenki i trytonów wynosi najczęściej 6 lat (może się to różnić w poszczególnych szkołach i w ramach konkretnych kursów).

Co Ci da syrening?

Syrening (ang. mermaiding), czyli pływanie z syrenim ogonem, w którym nogi ciasno do siebie przylegają, to aktywność zdecydowanie bardziej wymagająca, niż większość klasycznych stylów pływania (pływanie z ogonem porównuje się do trudnego stylu motylkowego), zwłaszcza gdy zależy nam na poruszaniu się pod wodą z lekkością i gracją, typową dla bajkowych syrenek.

 

Syrening angażuje mięśnie niemal całego ciała. Podczas pływania z syrenim ogonem równie mocno pracują mięśnie nóg, pośladków, pleców i brzucha, co gwarantuje intensywny trening cardio (w ciągu godziny pływania z ogonem spalisz nawet 700 kalorii!) realizowany w absolutnie niecodziennych warunkach. Efekt uboczny regularnych treningów z syrenim ogonem? Pięknie wymodelowana sylwetka!

Syrening na poważnie? SSI już się tym zajął!

SSI (Scuba Schools International) to międzynarodowa organizacja nurkowa, zajmująca się opracowywaniem standardów nurkowania i prowadząca rozmaite szkolenia dla nurków i certyfikowane kursy. SSI Try Mermaid to propozycja dla tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w pływaniu z syrenim ogonem na wyższym poziomie. To również ważny krok na zawodowej ścieżce syren i trytonów, którzy pracują w modelingu lub filmie.

Zostań syrenką w… Deepspot!

Deepspot idzie z duchem czasu! Nie boimy się żadnych wodnych stworzeń, a syreny… no cóż, zawsze marzyliśmy, żeby choć jedną z nich spotkać pod wodą! Do tej pory nam się to nie udało, dlatego postanowiliśmy nie czekać! 17 października otworzyliśmy nasz obiekt wyłącznie dla syren i z prawdziwą przyjemnością obserwowaliśmy, jak potrafią pływać uczestniczki i uczestnicy (tak, panowie również założyli ogony!) pierwszego Zlotu Syren (i Trytonów) w Deespot.

 

Ominęła Cię ta impreza? Nic straconego! Już wkrótce w naszej ofercie pojawią się profesjonalne kursy dla miłośniczek i miłośników syrenkowania! Pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów  nauczysz się pływać z majestatycznym ogonem i dołączysz do elitarnego grona syren i trytonów ‒ bezpiecznie i w komfortowych warunkach najnowocześniejszego symulatora warunków nurkowych w Europie!

Źródło: materiał Partnera MK

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ