Friday, December 6, 2024
Home / PARTNER MK  / Co to jest snurkowanie i czym różni się od nurkowania?

Co to jest snurkowanie i czym różni się od nurkowania?

Sport i świetna wakacyjna rozrywka

snorkeling

fot. deepspot.com

Podwodny świat od zawsze fascynował człowieka. Niemalże z dnia na dzień nurkowanie stało się sposobem na spędzanie czasu wolnego i odkrywanie tajemnic tego, co znajduje się na dnie mórz i oceanów. Boisz się nurkować z butlą? Postaw na snurkowanie!

 

Snurkowanie – brzmi obco? Za chwilę przestanie. Jest to aktywność będąca alternatywą dla klasycznego nurkowania z butlą. To świetna zabawa dla małych i dużych, która nie wymaga specjalnych umiejętności, a zapewnia mnóstwo frajdy. Zanurzasz się na niewielką głębokość i podziwiasz niesamowity podwodny świat – faunę i florę. Czym jest snurkowanie, gdzie się go nauczyć i jaki sprzęt jest potrzebny? Wszystko co powinieneś wiedzieć o tej popularnej aktywności, znajdziesz w naszym artykule!

Na czym polega snorkeling (snurkowanie)?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do wody, zanurzasz się na niewielką głębokość lub unosząc się na powierzchni, zanurzasz tylko głowę i obserwujesz to, co pod Tobą – całe piękno niesamowitego świata podwodnego. To właśnie jest snorkeling. Co ma wspólnego z klasycznym nurkowaniem? Jest jego najprostszą odmianą. Na pewno nie jest to dyscyplina na głębokie wody, niemniej może być wstępem do nurkowania z butlą tlenową. Czy są tu potrzebne specjalne umiejętności? Jedyną potrzebną jest umiejętność pływania. Warto również nie bać się wody i czuć się w niej pewnie.

 

Podobnie jak inne aktywności, również snurkowanie przynosi korzyści i nie mamy tu na myśli wyłącznie dobrej zabawy. Przede wszystkim pozwala ćwiczyć oddech, wytrzymałość i pojemność płuc. Ponadto poprawia kondycję i może wysmuklić sylwetkę. Dobra wiadomość jest taka, że snorkeling można rozpocząć w każdym wieku, a nurkować można nie tylko w głębokich wodach, ale również zalewie, jeziorze, a nawet w głębokim basenie.

Jaki sprzęt jest potrzebny do snorkelingu?

Do niezbędników należą maska, fajka i płetwy. Z czasem, jeśli złapiesz bakcyla, możesz dokupić odpowiedni strój.

 

• Maska – jeden z najważniejszych elementów snurkowania, bowiem to właśnie dzięki niej można swobodnie oglądać podwodną florę i faunę. W jej przypadku nie warto oszczędzać. Polecamy modele z tworzywem silikonowym, odpornym na słońce, sól i wodę oraz szybką ze szkła hartowanego. Nie kupuj maski online! Zawsze należy zmierzyć maskę przed zakupem, czy dobrze przylega – dzięki temu będzie zapobiegać wlewaniu się wody.
• Fajka / rurka – kolejny niezbędnik, zdecydowanie najważniejszy! Umożliwia oddychanie podczas zanurzenia pod wodę.
• Płetwy – nie są niezbędne i nie są wymagane, ale warto je mieć. Ułatwiają pływanie, a dzięki temu, że usprawniają pracę nóg, zwiększają tempo pływania, odciążając mięśnie. Warto wybrać płetwy miękkie, bowiem podczas snurkowania pływamy spokojnie. Jeśli chodzi o rodzaj płetw, nie ma to większego znaczenia. Można wybrać model, który zakłada się na gołą stopę lub taki, który wymaga dokupienia odpowiednich butów. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby miały odpowiedni rozmiar.

fot. deepspot.com

Czym różni się snorkeling od innych rodzajów nurkowania?

Choć snurkowanie i nurkowanie (Freediving czy Scuba Diving) mają wspólny mianownik, którym jest radość z odkrywania tego, co na co dzień niewidoczne, to jednak różnią się pod wieloma względami.

 

• Sprzęt – snorkeling wymaga prostego sprzętu: maski, fajki, płetw. Do nurkowania z kolei potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, w tym butla, automat oddechowy czy urządzenie kontrolujące pływalność.
• Głębokość zanurzenia i czas trwania – nurkowanie, np. Scuba Diving, odbywa się z użyciem profesjonalnego akwalungu, czyli sprzętu umożliwiającego pływanie i swobodne oddychanie pod wodą. Dzięki temu nurek może zejść głębiej i dłużej przebywać pod wodą. Snorkeling narzuca pewne ograniczenia, przede wszystkim w kwestii głębokości – pływanie odbywa się w płytkich akwenach, a osoba snurkująca trzyma się blisko tafli wody.
• Umiejętności i możliwości – snorkeling może być uprawiany przez każdego, niezależnie od wieku. Niepotrzebne są tu specjalne umiejętności. Nurkowanie natomiast wymaga odpowiedniego przeszkolenia i certyfikacji. Dodatkowo nurkowanie, takie jak np. Freediving, często jest bardzo wymagające fizycznie, co wiąże się z potrzebą posiadania dobrej kondycji, a więc i odpowiedniego przygotowania fizycznego.

Czy snorkeling pozwala na swobodne poznawanie podwodnego świata podczas urlopowych wyjazdów?

Oczywiście, że tak! Dzięki tej wyjątkowej aktywności można obserwować życie różnych gatunków ryb, i to bez żadnych ograniczeń, będąc z nimi „oko w oko”. To także okazja do poznania i podziwiania raf koralowych, które potrafią zaskoczyć feerią barw. Ponadto jest to doskonały pomysł na spędzanie i urozmaicenie czasu wolnego. Nie tylko dzieci, ale również dorośli czerpią radość ze snurkowania. Choć nie jest to nurkowanie w podwodnym lesie, jaskini czy eksplorowanie wraku statku, to jednak pozwala na odkrywanie świata, którego na widać z perspektywy plaży.

 

Snorkeling to raj dla osób, które uwielbiają obcować z naturą w wydaniu podwodnego świata, ale jednocześnie lubią czuć się bezpiecznie i nie chcą inwestować w drogi, skomplikowany sprzęt.

Gdzie można w bezpiecznych warunkach nauczyć się snorkelingu?

fot. deepspot.com

Zanim wyjedziesz na wakacje i oddasz się pięknu snurkowania, udaj się na kurs snorkelingu, dla większego bezpieczeństwa i większej satysfakcji. Gdzie? W Deepspot! Dobra wiadomość jest taka, że snorkeling w Deepspot to nie tylko propozycja dla zaprawionych w boju miłośników wody. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci i całych rodzin, dla osób, które zastanawiają się nad tym, czy ta aktywność jest dla nich odpowiednia, a nawet dla osób, które boją się wody.

 

Jedyne warunki, jakie należy spełnić, to mieć ukończone 7 lat. Sprzęt i wyposażenie są zapewniane na miejscu! Kurs podzielony jest na dwie części: teorię trwającą około 15 minut i praktykę – 1 godzina spędzona w wodzie. W trakcie jego trwania zdobędziesz wiedzę dotyczącą między innymi tego:

 

jak dopasować i zakładać sprzęt,
• w jaki sposób zabezpieczyć maskę przed parowaniem,
• w jaki sposób oddychać przez rurkę i zapewnić sobie komfort pod wodą.

 

To, co – gotowy na odkrywanie podwodnego świata?

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ