Tuesday, June 18, 2024
Home / Rozwój  / Psychologia  / Co to jest seks? Dowiedz się!

Co to jest seks? Dowiedz się!

101 mitów o seksie, czyli tak naprawdę - co to jest seks? Zbigniew Wojtasiński sprawdza, czy jesteśmy z natury poligamiczni i jak seks wpływa na sport

101 mitow o seksie

101 mitow o seksie

Mity o seksie. Ułatwiają życie? Pozornie tak, jak wszystkie stereotypy. Słyszymy je na co dzień – w rozmowach przyjaciółek, w telewizji, czytamy o nich w prasie. Co się dzieje, gdy zaczynają rządzić naszym życiem i wyborami? Pojawiają się kłopoty

101 mitow o seksie

101 mitów o seksie, czyli tak naprawdę - co to jest seks? Zbigniew Wojtasiński sprawdza, czy jesteśmy z natury poligamiczni i jak seks wpływa na sport, fot. Wydawnictwo Z/W

101 mitów o seksie, czyli tak naprawdę – co to jest seks?
Dziennikarz, filozof i popularyzator nauki Zbigniew Wojtasiński postanowił sprawdzić 101 rozpowszechnionych mniemań na temat seksu. Wpływają one na nasze życie, gdyż, jak czytamy we wstępie do książki, raczej nie lubimy myśleć, łatwo akceptujemy wiele przekonań jako oczywiste. Gmatwamy sobie życie i relacje, ulegając pokusie dróg na skróty, które tak lubi nasz umysł.

UWAGA! WYGRAJ KSIĄŻKĘ 101 MITÓW O SEKSIE W KONKURSIE MIASTA KOBIET! WIĘCEJ NA: WAKACYJNE KONKURSY > >

Słowo „mit” ma dwa znaczenia. Starożytne mity, opowieści o bogach i bohaterach, wyjaśniały świat, wprowadzały w jego tajemnice. Natomiast „mit” w takim znaczeniu, jak użyte w tytule omawianej książki, jest tylko zbiorowym przekonaniem, niesprawdzonym lub fałszywym. To półprawda, tworząca jakąś ideologię – w tym wypadku otaczającą seks.

Autor książki dyskutuje z tymi wierzeniami. Nie zawsze zaprzecza mitom, czasem częściowo je potwierdza, przedstawiając różne poglądy biologów, socjologów, psychologów. Prezentuje przykłady z życia słynnych osobistości oraz literatury i filmu.

co to jest seks mity

Oto kilka z mitów zebranych przez autora:

Mit numer 1: „Ludzie są z natury poligamiczni”. Otóż nie. Socjobiolodzy mówią raczej o „monogamii ze skłonnością do zdrady”. Profesor Kazimierz Imieliński twierdził zaś, że popęd człowieka jest naprzemiennie poli- i monogamiczny, u danej osoby może przeważać jedna lub druga strategia.

Mit numer 62: „Miłości nie trzeba szukać, wystarczy na nią poczekać”. Bezczynność, zdanie się na ślepy los nie jest rozwiązaniem, ale też nie należy poszukiwać partnera zbyt długo. Trzeba sprawdzić nie więcej niż 10 procent (!) potencjalnych partnerów i wybrać tego, który sprawia najlepsze wrażenie. Dobra rada w dobie randek internetowych…

Mit numer 52: „Sportowcy przed ważnymi zawodami powinni żyć jak mnisi i wyrzekać się seksu”. Czyli: jak to jest z tymi piłkarzami przed meczem? Kanadyjski lekarz sportowy, dr Ian Shirer, twierdzi, że „seks w nocy przed zawodami nie ma wpływu na siłę ani na wytrzymałość zawodnika”. Bob Beamon, słynny skoczek wzwyż, w noc poprzedzającą rekordowy skok na odległość 8,90 m, namiętnie kochał się z kobietą. Innymi słowy, seks może stanowić legalny doping i podnosić poziom testosteronu.

co to jest sex

Sekrety seksu
Seks zawsze otaczała tajemnica, może nam przynieść zarówno szczęście, jak i zagrozić odrzuceniem, zranieniem. Próbujemy go oswoić, wtłoczyć w ramy nauki. Warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej, poczuć ulgę, że to wcale nie jest tak, jak nam wmawiano czy jak sami sobie wmówiliśmy. Możemy w tym celu sięgnąć po „101 mitów na temat seksu”, jeżeli odpowiada nam naukowe traktowanie erotyki i takiż język, przytaczanie statystyk itp.

Autor książki zaznacza, że wiele prawd na temat seksu tylko odkrywamy na nowo, choć znał je Casanova i inni. Przypomnienie sobie tych prawd, pogłębienie wiedzy może nam pomóc zaufać uczuciom.

„101 mitów na temat seksu”, Zbigniew Wojtasiński, Wydawnictwo Z/W

Małgorzata Szulc

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 바카라 14 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More Info here on that Topic: miastokobiet.pl/co-to-jest-seks/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ