Friday, July 19, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Co to jest roaming danych i jak korzystać z Internetu za granicą?

Co to jest roaming danych i jak korzystać z Internetu za granicą?

Warto mieć to na uwadze, planując podróże

Roaming

fot. Tatiana Syrikova / Pexels

Planujesz wizytę w europejskiej stolicy? A może wybierasz się na zagraniczne wakacje na drugi koniec świata? Przed wyjazdem sprawdź, co musisz zrobić, by nie stracić kontaktu z bliskimi. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest roaming i co ma wspólnego z wykonywaniem połączeń i korzystaniem z sieci za granicą

 

Co to jest roaming?

Roaming to rozwiązanie, które pozwala korzystać z usług telekomunikacyjnych na smartfonie w innym kraju niż ten, w którym została zarejestrowana karta SIM i tym samym Twój numer telefonu. Oznacza to, że nawet po opuszczeniu Polski możesz dzwonić, wysyłać SMS-y i MMS-y, a także korzystać z Internetu.

Zasięg operatorów komórkowych najczęściej ogranicza się do terytorium danego kraju. Nie musisz się jednak obawiać, że po przekroczeniu granicy stracisz np. możliwość wykonywania połączeń. Tu właśnie pojawia się roaming. Gdy przekroczysz granicę, telefon wprawdzie straci zasięg rodzimej sieci, ale połączy się z innym operatorem, z którym Twój krajowy dostawca ma podpisaną umowę. Dzięki temu nadal będziesz mógł korzystać z usług.

Jak korzystać z Internetu za granicą? Włącz roaming danych

Chcesz skorzystać z Internetu w telefonie za granicą? Możesz to zrobić albo za pośrednictwem Wi-Fi, albo łącząc się przy użyciu danych komórkowych. W tym drugim przypadku konieczne jest uruchomienie na telefonie usługi roamingu. Poszukaj w ustawieniach smartfona opcji o tej samej nazwie i włącz roaming danych. Jeśli nie włączysz tej opcji, telefon nie będzie mógł połączyć się z siecią, mimo aktywnych danych komórkowych.

Roaming danych w UE ‒ ile za niego zapłacisz?

Jeszcze do 2017 roku korzystanie z roamingu było płatne. Koszt roamingu był dodatkowym wydatkiem, jaki trzeba było doliczyć do ceny zagranicznej podróży. Dzięki dyrektywnie unijnej z 15 czerwca 2017 roku korzystanie z roamingu na terenie Unii Europejskiej jest bezpłatne. Oznacza to, że za połączenia, SMS-y i MMS-y zapłacisz na terenie UE tyle samo co w Polsce. Jeśli zaś chodzi o Internet, operatorzy najczęściej udostępniają określoną liczbę GB do wykorzystania w UE w ramach wykupionego pakietu internetowego do wykorzystania w kraju. Po przekroczeniu ustalonego limitu GB opłaty za Internet będą naliczane według cennika, jednak opłata za korzystanie z sieci nie powinna być zbyt wysoka. Nie wiesz ile gigabajtów roamingu znajduje się w Twoim planie? Nie musisz się martwić – po przekroczeniu granicy państwa otrzymasz od operatora SMS, w którym poinformuje cię o dostępnym limicie danych w roamingu oraz o wszystkich dodatkowych kosztach związanych z korzystaniem z sieci w kraju, który odwiedzasz.

Chcesz korzystać z internetu poza UE? Sprawdź koszty!

Korzystanie z Internetu poza UE może być nieco bardziej kosztowne. Zawsze pamiętaj, by przed wyjazdem zapoznać się z cennikiem usług zagranicznych w kraju, do którego się wybierasz. Bardzo często za minutę połączenia w kraju spoza Europy trzeba zapłacić nawet kilka złotych. Jeśli chodzi o korzystanie z Internetu, ceny są jeszcze wyższe – nawet kilkadziesiąt złotych za 1 MB.

 

Pamiętaj, że za transmisję danych zapłacisz nie tylko wtedy, gdy będziesz aktywnie korzystać z telefonu, np. przeglądać stories na Instagramie. Musisz uważać na transmisję danych w tle, czyli np. pobieranie aktualizacji aplikacji, czy odbieranie wiadomości na Messengerze. W takiej sytuacji rachunek, który dostaniesz, może być bardzo wysoki. Na transmisję danych musisz uważać nie tylko w odległych krajach, ale też w Europie, np. na granicy Francji ze Szwajcarią, która nie należy do UE. Podobny problem możesz napotkać w niektórych krajach bałkańskich.

Internet za granicą ‒ sprawdź, z jakich pakietów możesz skorzystać

Nie chcesz, żeby rachunek za telefon był dla Ciebie niemiłym zaskoczeniem po wakacjach? Sprawdź ofertę Orange Flex: https://flex.orange.pl/oferta/roaming. We Fleksie, w ramach roamingu UE masz do dyspozycji nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y zupełnie za darmo. Możesz też korzystać z internetu. To, ile GB będziesz mieć do dyspozycji, zależy od wybranego przez Ciebie planu (5,76 GB do aż 15,34 GB). Jeśli to dla Ciebie za mało, możesz wykupić dodatkowy pakiet roamingowy, np. 1 GB za 10 zł lub 10 GB za 70 zł. Wybierasz się poza UE, np. do USA lub Kanady? W tym wypadku możesz skorzystać z pakietu 0,5 GB za 35 zł.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ