Thursday, July 18, 2024
Home / POLECAMY  / Co to jest pasja i gdzie jej szukać?

Co to jest pasja i gdzie jej szukać?

Twoja pasja czeka na Ciebie

Kobieta z pasją projektuje ubrania.

Pragniemy żyć z pasją, aby chociaż na chwilę oderwać się od codzienności. / fot. Canva

Gdy pasja wzbudza w nas niepowstrzymany entuzjazm, świat wokół zyskuje nowe barwy, a czas zlewa się w jedną niekończącą się przygodę. W każdym z nas drzemie coś wyjątkowego, co sprawia, że serce bije mocniej i umysł nabiera energii.  Co to jest pasja? To  płomień, który podsyca nasze marzenia i napędza nasze wysiłki. Poszukaj iskry, zmieniającej życie na lepsze

 

Ogólna definicja pasji

Czy wiesz, że słowo pasja pochodzi od łacińskiego „passio”, czyli cierpienia? Dawniej, to z tym „niepojętym” przez wielu jeszcze słowem, wiązano cierpienie Jezusa Chrystusa. Dzisiaj pasję odbieramy jako coś nacechowanego pozytywnymi doświadczeniami i emocjami.

 

Słownik języka polskiego określa pasję, jako:

„Wielkie zamiłowanie do czegoś”.

To jednak bardzo ogólnikowe pojęcie. Często pasję łączymy z hobby i zainteresowaniem. Regularnie chodzisz po górach? Uwielbiasz jazdę na rowerze? Możesz godzinami czytać fantastyczne opowieści? Codziennie ćwiczysz na siłowni i każdego dnia czujesz się mocniejsza psychicznie i fizycznie? Wielu wtedy uważa, że ma pasję. Też tak myślisz?

O pasji często mówi się w kontekście: hobby, namiętności i zamiłowania. Ludzie, którzy mają pasję, określają konkretne zainteresowanie swoim życiowym konikiem, czy też bzikiem na punkcie czegoś. Co to pasja? Wbrew pozorom ciężko odnaleźć definicję zadowalającą wszystkich. Dla niektórych człowiek z pasją to osoba, która posiada jeden z bardziej wartościowych skarbów w życiu. Coś, co kocha, powoduje wybuch endorfin oraz odrywa od codzienności. Coś, do czego wraca, co wpływa pozytywnie na równowagę życiową. To bez tego, każdy dzień nie jest już tak samo piękny. Dla innych pasja to coś więcej, bo wypływa z człowieka i odzwierciedla się w emocjach porównywalnych do uczuć towarzyszących zakochaniu.

 

Kobieta, która z tańca czerpie radość.

Coś, co kocha, powoduje wybuch endorfin oraz odrywa od codzienności. / fot. Canva

 

Zobacz też:

Inspiracja – co to znaczy i gdzie jej szukać?

 

Co to jest pasja w życiu? Głos duszy

W kontrze do definicji pasji w lustrze odbijającej się jako hobby lub zainteresowanie, stoi „romantyczna” definicja. Wielu ludzi twierdzi, że pasji nie da się tak po prostu zobaczyć, bo tkwi głęboko w człowieku. To stan osoby, który pozytywnie uzależnia i powoduje ogromną dawkę szczęścia. Rzadziej określa się pasją konkretną czynność. Znaczenie słowa porównuje się do zakochania, jako stan ducha i „coś”, co wypływa z serca. Pasję można rozbudzić, ale również stracić, tak jak miłość.

W tym kontekście rozważając o pasji mamy na myśli: energię do działania, siłę do rozwoju, cały wachlarz pozytywnych emocji – śmiech, radość, poczucie własnej wartości i rozkoszy. Pasja rodzi się w każdym z nas, gdy odkryjemy coś, co nadaje naszemu życiu sens. Jej najpiękniejszą konsekwencją jest poczucie spełnienia i ogromna dawka werwy, gdy znów spotkamy JĄ w codziennym życiu.

 

Życiowa pasja, a ludzka bierność

Warto zastanowić się: „czy w pasji jest miejsce na bierność?”. Są osoby, których bez reszty pochłonął świat gier albo telewizja. Siedzą, wpatrują się w ekran i od czasu do czasu coś tam klikną. W przypadku gier trochę częściej. Twierdzą, że ich pasją są strzelanki, czy też oglądanie serialów. Godziny mijają, na twarzach obserwujemy „obłąkany” już uśmiech, a ciało, umysł i dusza wołają o pomoc.

W pasji nie ma miejsca na bierność. Niezależnie od tego, czy bardziej przypadła nam do gustu definicja ogólna, czy romantyczna, to w żadnej nie znajdziemy elementów bezczynności. Czym zatem jest pasja?

Czymś, co karmi naszą duszę, umacnia siły fizyczne i psychiczne oraz powoduje, że życie nabiera ogromnej wartości.

To absolutnie nie konsumpcjonizm, ani też wyłącznie przyjemność! Pasja często wiąże się z wyrzeczeniami, wysiłkiem i przeszkodami, ale na przekór wszystkiemu rozwija i buduje człowieka bardziej, niż cokolwiek innego. Koniecznie zobacz również krótki filmik na YouTube „Jak znaleźć swoją Pasję?”.

 

 

Dlaczego pragniemy życia z pasją?

„Posiadam życiową pasję” dla wielu to stwierdzenie równoznaczne z „jestem szczęśliwy i spełniony”. Każda z nas marzy o prawdziwej pasji. Pragniemy poczuć, jak to jest, gdy świat się do nas uśmiecha. To uczucie dodaje skrzydeł i sprawia, że mamy siłę, mimo zmęczenia. Wyobrażasz to sobie? Przez cały dzień narzekasz, jaka to słaba nie jesteś, a potem idziesz robić coś, co wymaga zaangażowania, wysiłku, motywacji i… ROBISZ TO z ogromną satysfakcją!

Pragniemy żyć z pasją, aby chociaż na chwilę oderwać się od codzienności. To właśnie pasjonat potrafi pomalować szary świat kolorowymi kredkami. Jest pasja, to jest i euforia, endorfiny, szaleństwo, któremu nie potrafisz się oprzeć. Zamiłowanie do czegoś sprawia, że podnosimy się, mimo upadku i każdego dnia stajemy się silniejszą, lepszą wersją siebie.

Co daje pasja? Drzwi do spełnienia i poczucia, że jesteśmy w odpowiednim miejscu. Definicja pasji zamknięta jest w splocie i synonimach słów: zadowolenie, sukces, bogactwo i najważniejsze miłość.

„Prawdziwa pasja, która płonie w Twojej duszy, to taka, której nigdy nie można zgasić”

– Zach Toelke.

Pragniemy żyć z pasją, aby odnaleźć samego siebie. Ta iskra sprawia, że jesteśmy tacy sami, a jednak zdecydowanie lepsi. Przepełnieni pasją mają cele i marzenia, a ich nastawienie do ludzi oraz otoczenia przyciąga pozytywną energię. To wartość, która sprawia, że dostrzegamy sens tam, gdzie inni już dawno zapomnieli, że można coś zmienić, że warto na coś czekać, że nic nie dzieje się przez przypadek.

 

Życie bez pasji zainteresowanie i hobby

Czy uważasz, że pasja to zainteresowanie i hobby? Mówią, że pasja i hobby oraz zainteresowanie to trzy inne sprawy. Zainteresowanie to coś, na co zerkasz od czasu do czasu i tak – lubisz to, ale wyobrażasz sobie, że nagle może tego zabraknąć, a Twoje życie nadal będzie cudowne. Hobby to coś więcej! Poświęcasz się temu, hobby staje się Twoim przyjacielem, jednak nadal to nie pasja. Tylko pasja odmienia Twoje życie na maksa. Robi z Tobą, co jej się podoba… wzrusza, cieszy, a czasami sprawia ból i wysiłek. Z hobby i zainteresowania po dłuższej chwili może narodzić się pasja i to dobry początek, aby totalnie odmienić rzeczywistość!

 

Przeczytaj koniecznie:

Nick Vujicic: Pasja życia

 

Kobieta ćwiczy na siłowni i kocha to, co robi.

Pasja często wiąże się z wyrzeczeniami, wysiłkiem i przeszkodami. / fot. Canva

 

Gdzie znaleźć pasję?

Nigdy nie ma za późno na pasję. Może pojawić się nagle i niespotykanie, ale możesz również nie czekać i sama trochę poszukać. Z tym potężnym uczuciem jest jak z miłością. Rzadko zdarza się od pierwszego wejrzenia. Czasami może Ci się wydawać, że to już to, a po miesiącu okazuje się, że randkowanie skończyło się zauroczeniem. Warto próbować, kosztować życia, aby odnaleźć codzienność przepełnioną pasją. Teraz czas na odpowiedź: „pasja, jak ją znaleźć, czyli gdzie szukać?”.

 • Sport – pasja do ćwiczeń i poprawiania własnych wyników. To ciągła praca nad sobą, samodyscypliną, a także przełamywaniem słabości. Konkretna dyscyplina może stać się źródłem energii konkretnego człowieka.
 • Rozwój – inwestycja w siebie może doprowadzić do pasji. Wiedza i mądrość ma ogromną wartość.
 • Natura – piesze wycieczki górskie, podróże autostopem w nieznane, cudowne zbliżenie z przyrodą… dla wielu to właśnie pasja.
 • Kreatywność – szukaj tego czegoś w fantazji, świeżości i pomysłowości. Twórz „coś”, co podpowiada Ci serce i umysł. Wykreuj własną miłość w twórczych dziełach.
 • Adrenalina – tam, gdzie wyczekiwany strach, szybsze bicie serca, podwyższone ciśnienie, często rodzi się pasja. Wielu z nas uzależnia się od sytuacji nie do końca kontrolowanych.
 • Zwierzęta – a może miłość do zwierząt? Ta niepohamowana chęć opieki nad stworzeniami sprawia, że rozpala się iskierka przepełniona ogniem pasji.
 • Słowo – słowo i pasja to idealne połączenie. Słowo pisane, mówione, wyczytane, wyśpiewane, wykrzyczane i wyszeptane. Zamień słowo w swoją miłość.
 • Muzyka – wielu w cudownych dźwiękach odnajduje siebie i energię do życia. Śpiew, gra na instrumentach, taniec… tam wszędzie jest miejsce na pasję.
 • Kulinaria – zamiłowanie do gotowania, cudownych zapachów i smaków. Jestem przekonana, że znasz osoby, które w ten sposób poczuły prawdziwe szczęście.
 • Dom – oczywiście, że mieszkanie może być pasją. Meblowanie, dekorowanie i ciągłe zmienianie to nieustanne poszukiwanie nowych pomysłów.
 • Drugi człowiek – to inspiracja, a dla wielu motywacja, prawdziwe natchnienie! Pomoc drugiemu człowiekowi, współpraca, a może konkurencja… pozwól drugiemu człowiekowi rozbudzić w Tobie pasję.

 

Odnalezienie tego, co dodaje skrzydeł, nie zawsze jest proste. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy cały czas gdzieś biegniemy. Nie mamy chwili, aby pomyśleć, a co dopiero poszukiwać życiowej pasji. Jednak warto się zatrzymać, aby poznać źródło totalnego spełnienia.

SEO copywriterka, dla której pisanie to nie tylko sposób na życie, ale i największa pasja. Prywatnie pozytywnie zakręcona mama dwóch córeczek i owczarka niemieckiego. Kocha? Góry. Boi się? Gryzoni. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i uparcie dąży do celów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ