Kwasy organiczne, w tym humusowy, powstają w wyniku naturalnych procesów i są znane ludzkości od tysięcy lat. Kwas humusowy wydziela się w wyniku rozpadu materii organicznej, budującej żywe organizmy, więc jest źródłem minerałów. Prawie połowę składu kwasu humusowego stanowi tlen, który automatycznie dotlenia komórki
Wyróżnia się dwie główne grupy związków humusowych: kwasy huminowe oraz fulwokwasy. Kwasy te mają różną budowę, a w swoim składzie zawierają cenne związki węgla oraz azotu i wodoru. Substancje te mają charakterystyczną brunatną, ciemną, niekiedy szarą barwę. Niektóre związki dobrze rozpuszczają się w wodzie, inne tworzą koloidy. W naturze można je spotkać w ziemi ornej, nawozach organicznych, torfie, borowinie czy błotach leczniczych.
Dość szybko zauważono, że kwasy humusowe wykazują działania lecznicze. Preparat o korzystnym działaniu oferuje m.in. producent Królewskie Ogrody.
Rola kwasów humusowych (próchnicowych) jako suplementów diety
Liczne badania kwasów humusowych pozwalają dokładnie wykazać, jak substancje powstające z rozpadu próchnicy oddziałują na organizmy żywe. Przede wszystkim kwasy humusowe regenerują i podnoszą witalność komórek oraz stymulują produkcję przeciwciał. Poza tą podstawową funkcją ich zastosowanie w medycynie jest bardzo szerokie i cały czas ten zakres się powiększa.
Preparat wyprodukowany przez Spółdzielczy Instytut Energetyki I Biotechnologii Królewskie Ogrody jest w pełni bezpieczny dla środowiska i dla człowieka. Nie posiada szkodliwych substancji, dlatego może być suplementowany regularnie.
Preparat od Królewskich Ogrodów dostarcza żywych mikroorganizmów , które w dawnych czasach były stosowane w medycynie jako antybiotyk. Warto też wiedzieć, że substancje zawarte w kwasach organicznych mają zdolność do wiązania i unieszkodliwiania toksyn różnego pochodzenia.
W jaki sposób jeszcze działa kwas humusowy? Do jego wszechstronnego zakresu funkcji możemy zaliczyć: działanie antystresowe, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, antywirusowe, detoksykacyjne i komórkowe. Badania wykazały także wysoką skuteczność w leczeniu wrzodów zewnętrznych (zmian skórnych) oraz wewnętrznych (np. na żołądku). Niektórzy lekarze polecają suplementację kwasu humusowego w leczeniu chorób nowotworowych (kwas zwiększa aktywność krwinek białych oraz produkcję krwinek czerwonych, wiąże wolne rodniki oraz wydala na zewnątrz substancje toksyczne). Dzięki temu, że kwas humusowy dotlenia i odżywia komórki, pomaga także w walce z bezsennością oraz przyspiesza proces gojenia się ran. Widać więc wyraźnie, jak kwasy humusowe korzystnie wpływają na zdrowie wewnętrzne człowieka, który zyskuje lepsze samopoczucie i witalność.
Warto wiedzieć także, że kwas humusowy w małych ilościach występuje także w niektórych artykułach spożywczych takich jak: herbata, kawa, pieczone mięso i chleb.
Kwas humusowy ‒ jak stosować?
Preparaty, które zawierają kwasy humusowe, należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub podanymi na opakowaniu suplementu. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dziennej. Nie należy ich także traktować jako substytutu zróżnicowanej diety. Dorośli powinni zażywać preparat do dwóch razy dziennie (1-3 kapsułki). Wszelkie zmiany w stosowaniu należy skonsultować z lekarzem/dietetykiem. Produkt jest odpowiedni dla wegetarian i wegan oraz przyjazny dla środowiska.
Kwas humusowy w postaci suplementu diety można stosować profilaktycznie w czasie przeziębienia lub w okresach o obniżonej odporności organizmu. Warto wiedzieć, że kwasy humusowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, zwłaszcza dla alergików, ponieważ wiąże i usuwa alergeny z naszych organizmów. Są całkowicie bezpieczne, nie powodują alergii, ani skutków ubocznych.
Kwas humusowy ‒ podsumowanie
Podsumowując, kwas humusowy jest tarczą ochronną przed czynnikami takimi jak:
• choroby przewodu pokarmowego
• zaburzenia metaboliczne
• zatrucia
• zapalenia
• wirusy
• bakterie
• alergie
• bezsenność
• choroby nowotworowe
• trudno gojące się rany
Warto więc suplementować go w wyżej wymienionych przypadkach oraz w okresach gorszego samopoczucia.