Thursday, March 27, 2025
Home / POLECAMY  / Ile jest kwasu hialuronowego w kwasie hialuronowym? Tego wam nie powiedzą w gabinecie

Ile jest kwasu hialuronowego w kwasie hialuronowym? Tego wam nie powiedzą w gabinecie

Czy wiesz jak długo utrzymuje się kwas hialuronowy w skórze?

Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym kwas hialuronowym

Zabieg powiększania ust kwasem hialuronwym / fot. Adobe Stock

Kwas hialuronowy (HA) to najpopularniejszy preparat używany w zabiegach medycyny estetycznej. Zanim zdecydujesz się na zabieg z jego wykorzystaniem, przeczytaj uważnie,  jak długo się utrzymuje się kwas hialuronowy, co to jest i jak się go pozyskuje, jak go stosować na twarz i czym się różni od botoksu. Zdradzimy ci tez kilka tajemnic na temat tego zabiegu.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy wykorzystywany do poprawiania urody (głównie do zabiegów na twarz, w tym wolumetrii i powiększania ust), swoją popularność zawdzięcza biozgodności z kwasem hialuronowym znajdującym się w naszej skórze. Dzięki temu preparaty z kwasem są postrzegane jako bardzo bezpieczne. Jest jednak w tej kwestii wiele niedomówień.

Nikt w gabinecie raczej ci nie powie, jak wiele istnieje czynników wynikających z technologii produkcji, które mogą przy tym zabiegu spowodować powikłania, albo ile jest kwasu hialuronowego w preparacie, który nosi taką nazwę. A jest go… zaskakująco niewiele.

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli odpowiedzi na pytanie „Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest polisacharydem, organicznym związkiem chemicznym, który w organizmie jest jednym ze składników macierzy zewnątrzkomórkowej, czyli żelu, w którym zanurzone są fibroblasty – komórki skóry właściwej. Oprócz kwasu hialuronowego tę macierz, wyglądającą jak galaretka, tworzą białka – kolagen i elastyna. Kwas hialuronowy występuje też w ciele szklistym oka oraz chrząstkach stawowych. Jego najważniejszą cechą jest zdolność wiązania wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Dzięki temu skóra bogata w kwas hialuronowy jest nawilżona i sprężysta.

Niestety, z wiekiem ilość kwasu w skórze maleje, co jest elementem starzenia się organizmu (więcej cząstek HA się rozpada niż powstaje nowych), a wtedy skóra traci jędrność i tworzą się zmarszczki. Dlatego w kosmetyce, ortopedii (do leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów) i medycynie estetycznej tak chętnie wykorzystywany jest kwas hialuronowy. Co to jest jednak wspomniana biozgodność i co dokładnie podaje się pacjentom w zabiegach, bo przecież nie jest to ani ich własny kwas hialuronowy, ani kwas hialuronowy pozyskany od zwierząt, u których ma taki sam skład.

Chociaż warto nadmienić, że takie były początki – gdy badano zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie, pozyskiwano go z gałek ocznych bydła, kogucich grzebieni i skóry rekina.

 

Zobacz też: Nigdy więcej rozstępów

 

Jak się uzyskuje kwas hialuronowy

Skąd zatem bierze się kwas hialuronowy w medycynie estetycznej? Dr Marek Wasiluk w książce Medycyna estetyczna bez tajemnic pisze:

„Jest on najczęściej wytwarzany przez zmodyfikowane genetycznie bakterie z rodzaju Streptococcus equai, w procesie technologicznym wykorzystującym zjawisko fermentacji mikrobiologicznej. Bakterie są zmodyfikowane w taki sposób, ze tworzą kwas hialuronowy identyczny z ludzkim.”

Zanim jednak kwas trafi do skóry pacjentów jest poddawany wielu ważnym procesom, które decydują o jego jakości oraz przeznaczeniu (bo inny preparat stosuje się do powiększania ust, inny do wypełnień wolumetrycznych, a jeszcze inny do mezoterapii). Najważniejsze z nich to:
1. Oczyszczanie. Kwas trzeba oczyścić z bakterii i resztek ich ścian komórkowych, które są silnymi alergenami. Stopień oczyszczenia to jeden z najważniejszych parametrów kwasu. Jeśli ktoś dziwi się, jak to możliwe, że występują powikłania po kwasie hialuronowym, to właśnie tutaj ma odpowiedź – mogą być za to odpowiedzialne resztki ścian komórkowych bakterii, które ten kwas wytworzyły. Winny może być też proces usieciowania (patrz następny punkt).
2. Usieciowanie. Często słyszy się „usieciowany kwas hialuronowy”. Co to jest? Na czym polega sieciowanie? Jaka jest różnica między kwasem usieciowanym i nieusieciowanym? Na tym etapie produkcji kwasu hialuronowego jego cząsteczki się zagęszcza, tworzy się z nich większe konglomeraty. Dzięki sieciowaniu kwas jest gęstszy i dłużej utrzymuje się w skórze. Kwas sieciuje się przez dodanie różnych środków chemicznych i one także mogą powodować powikłania, szczególnie przy użyciu do zabiegów kwasów niskiej jakości
3. Pakowanie i sterylizacja. Na tym etapie również ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, tak aby żadne zanieczyszczenia nie dostały się do preparatu.

Ile jest kwasu w kwasie?

Wszystkie wymienione wcześniej etapy decydują o tym powodują, że oprócz kwasu hialuronowego w preparacie znajduje się dużo innych składników.
Większość osób, które otrzymują kwas hialuronowy w zabiegu na twarz, jest przekonanych, że cała strzykawka wypełniona jest kwasem hialuronowym. Tymczasem samego kwasu w preparacie jest bardzo mało. A nawet – zaskakująco mało. Dr Marek Wasiluk na swoim blogu okazującym medycynę estetyczną od kuchni (www.marekwasiluk.pl) pisze:

„Czy wiedzieliście, że głównym składnikiem preparatów do wypełniania ust jest woda? I że samego kwasu hialuronowego jest w nich zaledwie kilkanaście procent, czasem nawet mniej niż innego rodzaju dodatków (np. do sieciowania)?”

 

Zobacz też: Uważaj na HIFU, efekty, powikłania i opinie o zabiegu

 

Jak długo utrzymuje się kwas hialuronowy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba najpierw przyjrzeć się temu, jak w ogóle działa kwas hialuronowy oraz mieć w pamięci wcześniejsze informacje o sieciowaniu kwasu.
Preparat podany igłą w skórę, pełni w niej funkcję implantu, czyli po prostu sztucznego ciała. Ale jest to implant tymczasowy, gdyż kwas hialuronowy po pewnym czasie po prostu się wchłania, a tak naprawdę rozpada. Gdyby kwas nie był usieciowany, zniknąłby całkowicie zaledwie po kilku dniach.

Jak długo działa kwas hialuronowy? To zależy od stopnia jego usieciowania oraz miejsca, w jakie jest podany. Im rzadszy kwas, tym krótsze jego działanie. Podobnie – im płycej podany, tym krócej się utrzymuje. Najsłabiej usieciowanego kwasu używa się w mezoterapii, trochę gęstszego do zabiegów na usta, najgęstszy do zabiegów wypełniania.

Kwas hialuronowy na twarz – jak stosować?

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy ma wiele zastosowań. Najpopularniejsze zabiegi na twarz to:
1. Modelowanie ust (powiększanie, likwidowanie asymetrii)
2. Mezoterapia (zabieg służący nawilżaniu skóry)
3. Wypełnianie bruzd wargowo-nosowych
4. Wypełniania zmarszczek
5. Wolumetria (przywracanie objętości, modelowanie twarzy)

Szybkość efektu, który widoczny jest zaraz po zabiegu to główna zaleta kwasu hialuronowego. Zabiegi na twarz tym preparatem mają też wady. Przede wszystkim zabieg jest krótkotrwały, nie hamuje procesów starzenia skóry, tylko kamufluje jego objawy. Łatwo też o przesadzony i sztuczny efekt. Coraz częściej występują powikłania po zabiegach, pomimo przekonania o bezpieczeństwie preparatu.”

Wiele osób pytając o kwas hialuronowy i jak go stosować na twarz, ma na myśli preparaty do domowego użytku, takie jak krem czy serum na twarz. Kosmetyki z kwasem hialuronowym wykorzystują narrację związaną z nawilżającymi zdolnościami HA. Ale kwas hialuronowy zawarty w kremie nie jest w stanie przebić się przez warstwę skórno-naskórkową i zostaje na powierzchni. Dlatego jeśli ktoś chce odnieść jakiekolwiek korzyść z kwasu hialuronowego, to dostarczenie go w zabiegach z użyciem igły jest jedyną sensowną możliwością.

 

Zobacz też: Lipoliza iniekcyjna, czyli zastrzyk na odchudzanie

 

Ile utrzymuje się kwas hialuronowy w ustach

Powiększanie ust kwasem hialuronowym to jeden z najpopularniejszych zabiegów w medycynie estetycznej. Używa się do niego kwasu średniousieciowanego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jak długo działa kwas hialuronowy zależy od tego, czy jest to pierwszy zabieg, czy kolejny. Oferty gabinetów i ulotki producentów mówią, że kwas w ustach utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy, ale dr Marek Wasiluk twierdzi, że praktyka wskazuje, że krócej:

„Już dawno dostrzeżono, że po każdym kolejnym wstrzyknięciu efektu utrzymuje się dłużej: po pierwszy zabiegu 3-4 miesiące, ale po czwartym-piątym, już 6-8 miesięcy. ”

Dr Wasiluk dodaje od razu, że usta trzeba modelować bardzo ostrożnie i nieprzesadnie, gdyż przy wypełnianiu ich kwasem hialuronowym dochodzi do rozciągania śluzówki, która już nie wraca do pierwotnego kształtu:

„Jeśli się przesadzi, to skutkiem kilku zabiegów nadmuchujących wargi do zbyt dużych rozmiarów może być nadmiar błon śluzowych i zwłóknienie, prowadzące do wiotkich, obwisłych i nieestetycznych ust. Konieczne staje się wówczas regularne ich wypełnianie nie po to, aby korygować kształt, lecz by niwelować wiotkość”

Jak długo utrzymują się efekty innych zabiegów kwasem hialuronowym

Kiedy mówimy o trwałości zabiegów, warto pamiętać o tym, że praktyka jest z reguły inna niż informacje od producentów. Owszem, ulotka mówiąca o tym, że po kilkunastu miesiącach nadal będziesz mieć kwas w ustach nie kłamie, bo jakieś resztki mogą być, ale na tyle śladowe, że trudno je brać pod uwagę. Na to, jak długo działa kwas hialuronowy, wpływają też predyspozycje indywidualne pacjentów, tryb życia, jakość preparatu.
Wg autora książki Medycyna estetyczna bez tajemnic, czas utrzymywania się widocznych efektów zabiegu wynosi:
– po mezoterapii – maksymalnie kilka dni,
– po modelowaniu ust – 3-6 miesięcy (po kolejnych wypełnieniach może się wydłużyć do 8 miesięcy)
– po wypełnianiu zmarszczek –8-10 miesięcy
– po wypełnianiu bruzd – 8-10 miesięcy
– po zabiegach wolumetrycznych – 12-14 miesięcy

Botoks a kwas hialuronowy – różnice

Kwas hialuronowy i botoks są preparatami i zabiegami tak odmiennymi, że trudno je porównywać. Mają inny mechanizm działania, inne zastosowanie. A jednak, ponieważ zdarzają się teksty typu: „wstrzyknęła sobie botoks w usta”, warto zapamiętać, że: w usta wstrzykuje się kwas hialuronowy, a botoks głównie w czoło (lwia zmarszczka) i wokół oczu (kurze łapki). Na pytanie: „botoks czy kwas hialuronowy – co lepsze?” nie da się odpowiedzieć, jeśli nie wiem, jaki problem urodowy ktoś chce rozwikłać.
Kwas hialuronowy jest wypełniaczem. Sprawdza się w sytuacjach, gdy trzeba w skórze wypełnić ubytki, które powstały głównie wskutek starzenia się. Można więc wypełnić bruzdy nosowo-wargowe, policzki, zmarszczki, powiększyć usta. Można go stosować na całej twarzy. Na pewno więcej zastosowań ma kwas hialuronowy niż botoks.
Botoks, a odkładnie toksynę botulinową, stosuje się na zmarszczki, ale w zupełnie innym mechanizmie niż kwas hialuronowy. Botoks poraża nerwy mięśni mimicznych, co powoduje rozluźnienie mięśni. Gdy mięsień przestaje pracować, zmarszczka się rozprostowuje. Botoksu używa się głównie do redukcji: tzw. lwiej zmarszczki, zmarszczek poziomych czoła, zmarszczek wokół oczu, zmarszczek pod oczami.
Alternatywa, kwas hialuronowy czy botoks, występuje czasem przy lwiej zmarszczce czy zmarszczkach czoła. Ale jest to alternatywa pozorna. Dr Marek Wasiluk doradza stosowanie w tym obszarze botoksu, bo kwas hialuronowy może zatkać istotne w tych miejscach naczynia krwionośne i doprowadzić do poważnych powikłań, z martwicą czoła i utratą wzroku włącznie.

 

Zobacz koniecznie: Lwia zmarszczka i lwia bruzda – jak powstaje i jak ją usunąć

 

Żródło: Korzystałam z książki Marka Wasiluka „Medycyna estetyczna bez tajemnic” (PZWL)

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Mania 19 sierpnia, 2021

    Mimo wszystko usta po kwasie w moim przypadku wyglądają o wiele lepiej. https://pimik.pl/szkolenia/kwas-hialuronowy-podstawowy-i-sredniozaawansowany/

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ