Krioterapia, inaczej określana jako leczenie zimnem, jest jedną z szeroko stosowanych metod w leczeniu różnych stanów zapalnych, obrzęków, dolegliwości bólowych oraz urazów. Wykorzystywana jest nie tylko przez zawodowych sportowców, ale również przez zwykłych pacjentów. Jednym ze schorzeń, w przypadku którego krioterapia charakteryzuje się wysoką skutecznością, są kurzajki. Na czym polega krioterapia i co warto o niej wiedzieć w kontekście zmagań z kurzajkami?
Krioterapia – najważniejsze informacje
Krioterapia to metoda leczenia wykorzystująca wpływ niskich temperatur na nasz organizm. Wyróżnia się dwa rodzaje krioterapii:
‒ krioterapię miejscową,
‒ krioterapię uogólnioną.
Czym różnią się poszczególne rodzaje krioterapii? Krioterapia miejscowa przeprowadzana jest przy pomocy urządzenia ze specjalną dyszą, tzw. krioaplikatora. Umieszczając go w odległości kilkunastu centymetrów od ciała, wychładza się wyłącznie określone miejsca, np. fragmenty skóry, mięśnie, stawy. W pierwszym etapie dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych i spowolnienia przepływu krwi. Zmniejsza się przewodnictwo nerwowe, przez co uzyskuje się efekt znieczulenia. Obniża się temperatura tkanek i zwalniają procesy przemiany materii. W drugim etapie dochodzi do gwałtownego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Krew zaczyna krążyć szybciej, co prowadzi do lepszego ukrwienia tkanek, a przez to zwiększenia przemiany materii, odpowiedzi obronnej organizmu i regeneracji. Wskutek tego działania zmniejszają się krwiaki i obrzęki, a także dolegliwości bólowe.
Z kolei krioterapia ogólna polega na oziębianiu całego organizmu w specjalnie w tym celu stworzonych komorach kriogenicznych. Pacjent wchodzi tam odpowiednio ubrany (najczęściej w strój kąpielowy, rękawiczki oraz skarpety) i przebywa w temperaturze ‒100 stopni Celsjusza przez maksymalnie 30 minut, oczywiście pozostając przez cały czas w kontakcie z personelem obsługującym komorę. Uzupełnieniem zabiegu są ćwiczenia ruchowe, zalecane przez fizjoterapeutę, które powinny być wykonane po skończonym zabiegu.
Skierowanie na krioterapię możemy otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu. Wraz z nim specjaliście wykonującemu zabieg powinna być przekazana historia schorzenia oraz aktualne, podstawowe badania laboratoryjne.
Wskazania do krioterapii i jej ograniczenia
Jakie są wskazania do jej wykorzystania? To między innymi:
‒ zapalenia stawów i ścięgien,
‒ choroby reumatyczne tkanek miękkich,
‒ urazy stawów,
‒ choroby neurologiczne,
‒ zespoły bólowe, np. kręgosłupa,
‒ przewlekły ból ciała,
‒ depresja,
‒ chroniczne zmęczenie,
‒ profilaktyka osteoporozy.
W przypadku krioterapii miejscowej wskazaniami są zwłaszcza przeciążenia układu kostno-stawowego, świeże obrzęki pourazowe i stłuczenia, hemoroidy, odleżyny, a także kurzajki.
Pomimo zalet, jakie ma krioterapia ogólna i miejscowa, nie każdy może z niej skorzystać. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jej przeprowadzania są:
‒ choroby nowotworowe,
‒ choroby układu krążenia i serca,
‒ stany zapalne naczyń krwionośnych,
‒ przebyty zawał serca,
‒ schorzenia układu moczowego, w tym przede wszystkim nerek,
‒ choroby tarczycy,
‒ ostre infekcje i towarzysząca im gorączka,
‒ otwarte rany,
‒ uczulenie na zimno.
Krioterapia a usuwanie kurzajek
Jednym z zastosowań krioterapii miejscowej jest usuwanie kurzajek. Czym są kurzajki? To narośla, za których powstawanie odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Kurzajki najczęściej lokalizują się na stopach i dłoniach, a do zarażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem lub wirusem, gdy mamy osłabiony układ immunologiczny. Szczególnie niebezpiecznymi pod tym względem miejscami są salony kosmetyczne, baseny czy wspólne szatnie, np. w klubach fitness.
Krioterapia kurzajki to zabieg bezbolesny i bezpieczny, w trakcie którego pacjent może odczuwać jedynie delikatny dyskomfort, porównywalny do tego, który czujemy przykładając do skóry kostki lodu. Co więcej, jest on stosunkowo prosty i szybki, można go przeprowadzić zarówno w gabinecie lekarskim, jak również w zaciszu własnego domu, wykorzystując zestawy dostępne w aptekach.
Sama krioterapia kurzajki trwa zaledwie kilkanaście/kilkadziesiąt sekund, a po jej przeprowadzeniu skóra w miejscu zabiegu może się silnie zaczerwienić lub może powstać pęcherz, który powinien ustąpić samoistnie (należy chronić go przed pęknięciem). W ciągu kilku dni brodawka ciemnieje i w jej miejscu powstaje niewielki strup, który po 10-14 dniach samoistnie odpadnie, nie pozostawiając najmniejszego śladu. Jedną z głównych zalet tej metody, oprócz wysokiej skuteczności, jest również brak skutków ubocznych.
Krioterapia to nie jedyna metoda usuwania kurzajek. Można to także zrobić za pomocą lasera czy zabiegu chirurgicznego. Każda z tych metod posiada swoje wady i zalety. W przypadku zabiegu laserowego, choć jest on wyjątkowo szybki, może okazać się konieczne powtórzenie go po kilku tygodniach. Z kolei metoda chirurgiczna polecana jest w sytuacji, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że kurzajka ma charakter złośliwy. Wtedy usuwa się ją wraz z marginesem bezpieczeństwa i poddaje badaniu. Zabieg ten może jednak pozostawiać nieduże blizny.
Undofen Krioterapia ‒ skuteczność i bezpieczeństwo
Jednym z produktów aptecznych, który umożliwia wymrażanie kurzajek w domu, jest wyrób medyczny Undofen Krioterapia. Ten preparat na kurzajki to najszybsza i najskuteczniejsza indywidualna/domowa metoda leczenia, głównie ze względu na to, iż opiera się na tej samej metodzie zamrażania, która jest stosowana w gabinetach lekarskich. Jednorazowy piankowy aplikator pozwala uzyskać temperaturę ‒40 stopni Celsjusza, dzięki czemu już jednorazowy zabieg może całkowicie usunąć kurzajkę w ciągu 10-14 dni. Sam zabieg może spowodować niewielkie uczucie pieczenia, niemniej znika ono już kilka godzin później. Zestaw Undofen Krioterapia nadaje się do wymrażania kurzajek na dłoniach i na stopach, zarówno u dorosłych, jak i dzieci powyżej 4. roku życia.
Zalety krioterapii. Dlaczego warto wybrać tę metodę usuwania kurzajek?
Dlaczego to właśnie krioterapia jest najczęściej wybieraną metodą usuwania kurzajek? Przede wszystkim jest wyjątkowo skuteczna, a jednocześnie szybka i bezbolesna, dzięki czemu doskonale sprawdza się także w przypadku dzieci. Co więcej, wyrób medyczny Undofen Krioterapia, dzięki któremu możemy zabieg przeprowadzić samodzielnie w domu, jest dostępny bez recepty. Pozwala to na zastosowanie go natychmiast po zauważeniu u siebie narośli, co znacznie skraca całkowity czas leczenia. Wygodna aplikacja i szybko widoczne rezultaty to także zalety, które należy wziąć pod uwagę.