Do chorób cywilizacyjnych naszych czasów dołączyła nowa jednostka – FOMO
Co to jest syndrom FOMO?
Syndrom FOMO (skrótowiec z ang. Fear Of Missing Out, „strach przed przegapieniem”) to lęk, że ominie nas coś ważnego. Nowe zjawisko społeczne, a może już nawet choroba cywilizacyjna, związane jest z cyfryzacją codziennego życia. Lęk przed przegapieniem i kompulsywna potrzeba ciągłego sprawdzania mediów społecznościowych może prowadzić do poważnego dyskomfortu psychicznego.
Obawa przed odcięciem od mediów i przegapieniem ważnej informacji może dopaść każdego.
Ludzie ogarnięci syndromem FOMO odczuwają nieodpartą potrzebę łączenia się z Internetem i mediami społecznościowymi, aby sprawdzić, co słychać u innych.
Robią to z lęku, że przegapią istotną informację, że ominie ich coś ważnego, ekscytującego. Potrzebują sprawdzić, czy inni nie prowadzą lepszego lub bardziej satysfakcjonującego życia.
Czytaj też: Aneta Pondo: Zamknięci w contentowej klatce
Przyczyny FOMO
Jedną z przyczyn FOMO jest nieograniczony dostęp do informacji, w dowolnym momencie, za pomocą jednego kliknięcia. Nadążanie za wszystkim, co się dzieje w świecie jest niemożliwe. Uczucie lęku przed przegapieniem czegoś ważnego (trendu, zjawiska, wydarzenia) wymusza na ludziach z syndromem FOMO potrzebę przełączania się między źródłami informacji, witrynami internetowymi i aplikacjami do przesyłania wiadomości.
10 sposobów, jak rozpoznać syndrom FOMO (test)
1. Martwisz się, że życie innych ludzi jest bardziej satysfakcjonujące niż twoje
2. Nie możesz oderwać wzroku od telefonu
3. Stale sprawdzasz wszystkie media społecznościowe
4. Fotografujesz wszystko, co robisz
5. Ogarnia cię poczucie niepokoju lub samotności, gdy nie masz dostępu do Internetu
6. Chodzisz do miejsc, których nie lubisz, tylko po to, by móc móc powiedzieć, że tam byłaś
7. Martwisz się, gdy nie masz planów w piątek wieczorem
8. Masz poczucie obowiązku uczestniczenia w każdy spotkaniu towarzyskim
9. Nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez telefonu
10. Denerwuje cię, kiedy nie wiesz, co robią twoi przyjaciele.
Kto jest podatny na strach przed przegapieniem?
FOMO może dopaść cię w każdym wieku, ale najbardziej rozpowszechnione jest wśród młodych ludzi i młodych dorosłych. Te grupy wiekowe korzystają najintensywniej z mediów społecznościowych.
FOMO może wystąpić niezależnie od typu osobowości, ale bardziej narażone są osoby niezadowolony z życia, z niezaspokojonymi potrzebami miłości i szacunku.
Jakie są skutki FOMO?
FOMO nie jest chorobą psychiczną wymagającą leczenia. Może jednak osiągnąć poziom natężenia, a nawet patologii, z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Oprócz marnowania dużej ilości czasu na korzystanie z sieci społecznościowych, ma to również określone skutki fizyczne i psychiczne:
– problemy z koncentracją,
– wewnętrzny niepokój,
– depresyjny nastrój,
– problemy ze snem,
– dolegliwości psychosomatyczne (bóle głowy, intensywne pocenie się itp.).
Jak sobie z tym poradzić?
Najlepszym sposobem jest ograniczenie czasu spędzanego w mediach społecznościowych. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale jedną z przyczyn FOMO jest czas, który poświęcasz na przeglądanie nieistotnych rzeczy.
Spędzając godziny na przewijaniu Instagrama i śnieniu o życiu innych ludzi, tracisz zdolność tworzenia własnych szczęśliwych wspomnień.
Przebywanie w prawdziwym świecie zamiast w Internecie sprawi, że będziesz szczęśliwsza.
Angelika Kaczyńska
Barbie 10 marca, 2021
FOMO ??? w takim razie wszyscy go MAMY współcześnie!!! Ha ha ha
AnnaMK 22 kwietnia, 2021
Teraz, w lockdownie i izolacji społecznej tego typu lęki mocno się potęgują. Także dlatego, że więcej przebywamy w świecie cyfrowym niż rzeczywistym, gdzie zalew informacji i „możliwości” jest nieporównywanie większy.