Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Co stosować w czasie krwawienia miesięcznego? Podpaski, tampony czy wielorazowe kubeczki?

Co stosować w czasie krwawienia miesięcznego? Podpaski, tampony czy wielorazowe kubeczki?

Poznaj alternatywę!

Poznaj alternatywę do tamponów i podpasek / fot. Unsplash/ Margot Pandone

Nasze babcie i prababcie w okresie krwawienia menstruacyjnego musiały sobie radzić, stosując kawałki płótna lub bawełny, umieszczanymi w bieliźnie. Był to mało praktyczny i higieniczny sposób na wstydliwą dolegliwość. Dziś mamy więcej narzędzi do radzenia sobie z okresem. Co wybrać? Podpaski, tampony czy kubeczek menstruacyjny?

Poznaj alternatywę do tamponów i podpasek / fot. Unsplash/ Margot Pandone

Tradycyjne podpaski

Powszechnym sposobem radzenia sobie z niedogodnościami związanymi z comiesięcznym krwawieniem menstruacyjnym jest korzystanie przez kobiety ze środków higienicznych, takich jak podpaski i tampony. Oba środki przeszły długą drogę, zanim stały się komfortowe w użytku.

Dzisiejsze podpaski nie przypominają tych, które powstały w Niemczech, w 1850 roku. Są cienkie, super chłonne, zatrzymują wilgoć, krew menstruacyjną, a także przykre zapachy. Można je więc używać w sposób wygodny. Podpaski mogą być wyposażone w skrzydełka, ułatwiające umieszczanie ich na bieliźnie. Główną zaletą podpasek jest dbałość o stan i zdrowie pochwy. Krew menstruacyjna wydostaje się na zewnątrz i trafia na podpaskę, dlatego w praktyce nie ma ryzyka powstawania otarć i wysychania ścianek pochwy. Łatwo się je wymienia, dlatego są zdrowym i wygodnym rozwiązaniem.

Tampony dla aktywnych pań

A co, jeśli nie tampony? / fot. materiały prasowe

Jeszcze lepsze dla wielu pań są tampony, które w praktyce są niezauważalne. Tampony mają jeszcze tę zaletę, że pozwalają na nieskrępowaną aktywność fizyczną w okresie menstruacji, nawet na basenie. Tampon umieszczany jest wewnątrz ciała kobiety, w pochwie. Trzyma się stabilnie i dobrze wchłania wilgoć. Jeśli jest dobrze zaaplikowany, staje się niemal niewyczuwalny w pochwie, dlatego można zapomnieć, że ma się okres. Nowoczesne tampony mają rowki ułatwiające ich wprowadzenie do pochwy i rozprężają się oraz zmiękczają pod wpływem wilgoci.

W przypadku tamponów problemem jest to, że krew menstruacyjna pozostaje w ciele kobiety, dlatego mogą powstać otarcia. Brudzą one miejsce intymne i powodują dyskomfort np. przy siedzeniu. Tampony nie są zalecane dla kobiet, które mają skłonność do infekcji pochwy, ponieważ mogą wywoływać otarcia naskórka i zwiększać ryzyko zakażeń bakteryjnych.

Nowa metoda – kubeczek menstruacyjny

Alternatywą dla podpasek i tamponów jest kubeczek menstruacyjny, który ma postać niewielkiej, gumowej miseczki. Wygodnie się go zakłada, ponieważ zasysa się na ściankach pochwy. Nie trzeba martwić się, że będzie przeciekał, albo przesuwał się. Zapewnia swobodę, ponieważ można go nie opróżniać nawet przez 12 godzin. Kubeczki menstruacyjne dopasowujemy indywidualnie do preferencji kobiety. Mają one różne rozmiary i poziomy twardości. Poza tym kubeczki menstruacyjne są wielokrotnego użytku, co bije na głowę podpaski i tampony pod względem ekonomicznym. Kubeczki nie wywołują podrażnień i nie gromadzą się na ich powierzchni bakterie.

 

Oceń artykuł
3 komentarze
  • Olka 16 lipca, 2021

    Ja najczęściej sięgam po tampony, ale tylko te z masmi,. Zrobione w całości z najzdrowszej bawełny więc są delikatne dla stref intymnych. Do tego dobrze wchłaniają i nie powodują podrażnień.

  • edka 24 lipca, 2021

    Stosuje podpaski jednorazowe i tampony ale kupuję te od Masmi bo są naturalne z bawełny organicznej Produkty   NIE ZAWIERAJĄ ŻADNYCH NIEBEZPIECZNYCH i CHEMICZNYCH SUBSTANCJI – np. plastików, chloru, dioksyn, sztucznych superabsorbentów w postaci proszków i pudrów, perfum, celulozy, wiskozy, sztucznych barwników i zapachów.i w 100% biodegradowalne .

  • Natalia 30 lipca, 2021

    Ja polecam gorąco podpaski firmy masmi. Sa bardzo miekkie, wygodne, naturalne

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ