Co stosować na trądzik? Odpowiadamy!
Uporczywy mankament urody, który wbrew obiegowym opiniom nie ma nic wspólnego z dorastaniem
Jedną z najpowszechniejszych chorób zapalnych gruczołów łojowych jest trądzik. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu jest on zmorą nie tylko nastolatków. Bardzo często zmagają się z nim także osoby dorosłe. Co robić, kiedy pojawią się zaskórniki i krostki? Po jakie leki na trądzik bez recepty sięgnąć, by cieszyć się zdrową i piękną cerą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule
Skąd się bierze trądzik?
Jeszcze do niedawna schorzenie to było kojarzone głównie z wiekiem młodzieńczym. Dzisiaj wiadomo, że trądzik jest chorobą atakującą także osoby po trzydziestym roku życia. Istota tej dolegliwości jest związana z zaburzeniami wydzielania łoju oraz stanem zapalnym mieszków włosowo-łojowych. Przyczyną zmian trądzikowych na skórze są także bakterie, które zasiedlają głębsze struktury gruczołów łojowych.
Do najbardziej charakterystycznych postaci tej przypadłości zalicza się trądzik:
• zaskórnikowy – przebiegający z licznymi zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi,
• grudkowo-krostkowy – w którym poza zaskórnikami pojawiają się czerwone krostki i grudki,
• guzkowo-cystowy – charakteryzujący się głębokimi, podskórnymi guzami zapalnymi, które niekiedy są wypełnione treścią ropną.
Tabletki na trądzik: jak działają takie leki?
Jeśli zmagasz się ze zmianami trądzikowymi, nie licz, że same ustąpią. W walce z tą uciążliwą przypadłością bardzo dobrze sprawdzają się leki na trądzik bez recepty. Zawierają one w swoim składzie związki o działaniu keratolitycznym (usuwają martwe komórki naskórka), bakteriobójczym oraz regulującym pracę gruczołów łojowych. W zachowaniu zdrowej skóry pomocne są zwłaszcza tabletki z cynkiem, laktoferyną oraz witaminą B6. Substancje te poprzez regulowanie pracy gruczołów łojowych wspomagają leczenie trądziku, redukując niedoskonałości i utrzymując skórę w dobrej kondycji. Ponadto możesz sięgnąć po preparaty bogate w wyciągi pozyskane z takich roślin jak mniszek lekarski, fiołek trójbarwny, pokrzywa oraz zielona herbata. Zawarte w nich składniki wykazują działanie przeciwzapalne, wspomagają oczyszczanie organizmu i hamują wydzielanie sebum.
Co powinny zawierać kosmetyki do cery trądzikowej?
Chorobę możesz pokonać, stosując nie tylko środki doustne. Bardzo duże znaczenie ma także prawidłowa pielęgnacja skóry, o którą należy zadbać nawet po zakończeniu leczenia. Kiedy tylko zaobserwujesz pierwsze wypryski, natychmiast reaguj. Z pomocą przyjdą Ci dermokosmetyki do cery trądzikowej, które oferuje dzisiaj praktycznie każda apteka. Poza działaniem oczyszczającym i przeciwzapalnym takie preparaty powinny złuszczać martwy naskórek, zmniejszać widoczność niedoskonałości i zapobiegać powstawaniu nowych krostek.
Przy wyborze kosmetyków szczególną uwagę zwracaj na skład. Do codziennej pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej najlepiej sprawdzą się produkty bazujące na takich składnikach, jak kwas salicylowy, kwas migdałowy, wyciąg z drożdży, witamina C oraz olejek z drzewa herbacianego. Pamiętaj też, że preparaty na dzień powinny zapewniać ochronę przed promieniowaniem UV.
Apteczne maści: z antybiotykiem czy bez recepty?
W leczeniu łagodnych postaci trądziku wykorzystuje się kremy i maści przeznaczone do miejscowego stosowania na skórę. W ich składzie często występuje kwas azelainowy, który działa przeciwbakteryjnie, zmniejszając liczbę zaskórników oraz rozjaśniając przebarwienia. Szpecących krostek na czole i nosie pozbędziesz się też, stosując odpowiednie maści i żele. Dermatolodzy polecają między innymi maść na trądzik z nadtlenkiem benzoilu. Związek ten przeciwdziała namnażaniu bakterii beztlenowych, ma działanie odkażające i zmniejszające wydzielanie łoju. Antybiotyki wykorzystuje się do leczenia cięższych postaci choroby.
Wybierz bezpieczne, ale skuteczne preparaty!
Trądzik jest często występującym schorzeniem dermatologicznym, którego leczenie wymaga czasu i kompleksowego podejścia. Dobór właściwego preparatu powinien być uzależniony od stopnia nasilenia zmian chorobowych. Jeśli szukasz środków, które pomogą Ci usunąć krostki i zaskórniki, z pomocą przyjdzie Ci apteka. Tam znajdziesz szeroki wybór produktów o działaniu przeciwtrądzikowym, które zmniejszą objawy choroby i przywrócą skórze zdrowy wygląd.
Septima 5 lutego, 2021
Moim zdaniem dobrze jest jednak skonsultować się z dermatologiem. Niech dermatolog obejrzy skórę i doradzi co stosować, co dobrego nałożyć… Sama mam spory problem z trądzikiem ale dopiero konsultacja dermatologiczna dała u mnie dobre rezulatty….