Saturday, May 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Co powinno znajdować się w każdym ogrodzie?

Co powinno znajdować się w każdym ogrodzie?

Własny ogródek ‒ dla jednych obiekt westchnień, dla innych drugi etat

Piękny ogród wokół domu

Piękny ogród to miejsce wypoczynku i powód do dumy / fot. Pixabay

Ogród to miejsce, w którym większość z nas lubi spędzać swój wolny czas w letnie i upalne dni. Leżak, słońce oraz trawnik to idealne warunki do wypoczynku, lecz to chyba jednak nie wszystko. Wiadomo, że im ogród jest ładniejszy i lepiej uporządkowany, tym milej spędza się nam w nim czas

 

Puste pole, na którym widnieje tylko porastająca trawa nie sprawi, że będziemy w stanie odpowiednio wypocząć. Kluczem do sukcesu jest znaczna ilość zieleni, ponieważ to właśnie ten kolor wzbudza w nas optymizm i pozwala na wewnętrzne odprężenie.

Równo skoszona i gęsta trawa fundamentem ogrodu

Zapewne każdy zna to uczucie stąpania po trawniku w letni upalny poranek, kiedy całkowicie nie zeszła jeszcze rosa. Aby jednak móc z takiego odczucia korzystać regularnie, potrzebne jest wykonanie kilku zabiegów, które umożliwią gęsty i równy porost trawy.

 

Po pierwsze koszenie. Pamiętajmy, aby częstotliwość podcinania nie zależała od ilości naszego czasu, gdyż zbyt częste strzyżenie może tylko poniszczyć murawę. Przystępować do koszenia powinniśmy w momencie, w którym widzimy, że trawnik już wystarczająco wysoko odrósł. Zaleca się by było to około 10cm, a wysokość podcinania nie powinna przekraczać jednej trzeciej z tej liczby.

 

Następnym ważnym czynnikiem są procesy takie, jak aeracja i wertykulacja. Jedno z nich ma za zadanie spulchnić glebę po to, by trawa miała tam miejsce do swobodnego rozrostu, natomiast drugie polega na nacinaniu tzw. darni w celu wyzbycia się wysuszonych traw i odpadów. Nierozróżnianie obu procesów w niczym tutaj nie przeszkadza, gdyż na rynku istnieją sprzęty, które za pomocą jednego urządzenia wykonują obie te czynności.

kosiarka ogród

fot. Pixabay

Drzewa i krzewy

Obecność krzewów i drzew w ogrodzie nie tylko upiększa to miejsce, ale również daje nam cień w upalne dni,  a w niektórych przypadkach też coroczne plony. Warto jest mieć choć kilka tego typu roślin na swojej działce, gdyż ich obecność nie wymaga od nas pracy.

 

Jedyną czynnością, którą średnio raz w roku trzeba wykonać, jest podcinanie gałązek. Proces ten jest stosunkowo prosty, gdyż w przypadku drzew wyzbywamy się tylko suchych odnóg, a w przypadku krzewów formujemy w kształty. Do tych czynności korzysta się w głównej mierze z pilarek łańcuchowych ze stałą bądź regulowaną rączką oraz sekatorów.

Ogród uprawny

Dla osób mniej leniwych, chcących swój wolny czas poświęcić w celu późniejszego otrzymania plonów w postaci świeżych i niepryskanych warzyw i owoców, idealnym pomysłem będzie założenie ogródka uprawnego. Wbrew pozorom, w małym ogródku nie ma wcale tak wiele pracy, a osoba lubiąca takie czynności z pewnością nawet tego nie odczuje.

 

Aby założyć u siebie małe pole uprawne powinniśmy początkowo wyznaczyć jego miejsce, najlepiej na pełnym słońcu z dobrym dostępem do wody. W dalszej kolejności naszą glebę potrzeba oczyścić z różnego rodzaju kamieni czy korzeni, a następnie spulchnić i rozbić. Do rozbicia i zmieszania grudek świetnie sprawdzą się glebogryzarki ogrodowe. Ich typów jest naprawdę wiele, przez co każdy dobierze idealny dla swojego ogrodu.

Na sam koniec wyznaczamy poszczególne grządki i przystępujemy do sadzenia. Konieczne jest podlewanie roślin oraz ich plewienie.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • quercus ogrody 20 października, 2021

    Posiadam dość duży ogród i wiem, jak ważne jest regularne koszenie trawnika. Późną wiosną i latem trawa rośnie jak szalona i spóźnienie się z jej wykoszeniem może przysporzyć znacznie więcej pracy. Jeśli nie wiesz czym najlepiej kosić trawę zajrzyj na mojego bloga https://quercus-ogrody.com.pl/kosiarka-elektryczna-dlaczego-warto-ja-wybrac-i-dla-kogo-bedzie-najlepsza/. Zamieściłam artykuł, z którego dowiesz się dlaczego warto wybrać kosiarkę elektryczną 🙂

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ