Zbliżający się termin porodu to czas, gdy przyszła mama i tata szczególnie intensywnie przygotowują się na przyjście noworodka na świat. W domu pojawiają się meble, czeka już wózek, a przy łóżku w pogotowiu spakowana torba z wyprawką do porodu
Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie wyprawki do porodu, ponieważ to w pewien sposób gwarantuje spokój, gdy rozpocznie się akcja porodowa. Wówczas ostatnią rzeczą, o jakiej się myśli, jest pakowanie się do szpitala. Specjaliści radzą, by taką torbę przygotować kilka tygodni przed planowanym terminem. W Internecie znaleźć można listę rzeczy, ale dobrze jest sprawdzić, jakie wymagania w tym zakresie ma sama placówka. Podstawą są wyniki badań, dokumenty oraz potrzebne akcesoria.
Funkcjonalne wkładki laktacyjne
Oczywiście kalkulator ciąży https://amko.com.pl/Kalkulator-ciazy-blog-pol-1616242392.html będzie bardzo dokładnie pokazywał, co dzieje się z naszym ciałem i jak rozwija się maluszek, więc stanie się także wyznacznikiem, kiedy warto się zmobilizować i przygotować tak zwaną wyprawkę do szpitala. Zaleca się, by zrobić to nawet pięć tygodni przed terminem, na wypadek gdyby poród zaczął się wcześniej. Minimalizuje się wówczas stres, można poczuć się komfortowo, a wszystkie procedury nie będą tak przytłaczać. Należy się nastawić, że standardowo w szpitalu przebywa się kilka dni, ale oczywiście ten czas z różnych względów może się zmieniać.
Koniecznie spakuj ciepłe skarpetki
W torbie do szpitala powinny znaleźć się rzeczy niezbędne w czasie porodu oraz te, które ułatwiać będą opiekę nad maluszkiem – na przykład chusteczki nawilżane i pieluszki jednorazowe, oraz karmienie piersią – takie jak wkładki laktacyjne. Do pielęgnacji przyda się preparat do higieny intymnej oraz inne delikatne kosmetyki. Koniecznie oczywiście trzeba mieć przy sobie kartę przebiegu ciąży oraz dokumenty. Przyda się też niegazowana woda mineralna.
Torba dla mamy i noworodka
Z logistycznego punktu widzenia zdecydowanie lepiej jest spakować się w dużą, pojemną torbę. Świetnie sprawdzają się sportowe modele, które zazwyczaj zabiera się na siłownię. Nie do końca sprawdzają się duże walizki, ponieważ miejsca w szpitalnej szafce nie jest dużo, a z samym bagażem jest później problem. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, bo przecież najważniejsze jest to, by spakować wszystko, a także zadbać o swoją wygodę. Przy pakowaniu warto również zadba o to, by na wierzchu znalazły się potrzebne w pierwszej kolejności. Ułatwianie sobie życia szczególnie w tak ważnych i emocjonujących momentach jest bardzo istotne. Natomiast torba nie powinna zawierać rzeczy łatwo psujących się, drogocennych i zupełnie niepotrzebnych.
Ważne wyniki badań
Lista rzeczy tych najważniejszych i mniej ważnych oraz zupełnie opcjonalnych jest dość długa. Warto do pakowania podejść metodycznie, by wszystko przebiegło sprawnie. Można podzielić sobie wyprawkę dla noworodka i dla mamy. Osobno spakuj dokumenty. To przede wszystkim dokument tożsamości – na przykład dowód osobisty, ubezpieczenie, karta przebiegu ciąży oraz wszystkie badania moczu i krwi (ostatnia morfologia) przeprowadzone w czasie trwania ciąży. Czasem przydają się wyniki posiewu z przedsionka pochwy oraz oznaczenie grupy krwi oraz poziom przeciwciał anty rh.
Akcesoria do karmienia piersią
W szpitalnej wyprawce dla przyszłej mamy znaleźć się powinny potrzebne rzeczy ‒ koszula do porodu, koszule nocne ułatwiające karmienie, szlafrok, wygodny dres, przybory toaletowe, woda kosmetyczna, ręczniki, klapki pod prysznic, kapcie, bielizna i dwie pary skarpetek, majtki, podpaski i podkłady poporodowe, biustonosz do karmienia, chusteczki higieniczne oraz nawilżane do odświeżania twarzy. Pamiętać trzeba też o tym, by zabrać telefon komórkowy lekarstwa, które się regularnie zażywa oraz ładowarkę do telefonu, a także książkę do czytania. Opłaca się zadbać o to, by sama torba nie była zbyt ciężka, a duża ilość rzeczy sprawia, że można zdecydować się na przykład na mniejsze opakowania, produkty jednorazowe. Wiele decyzji dotyczących karmienia piersią czy mlekiem modyfikowanym kobiety podejmują już w szpitalu. Warto pamiętać o tym, że cesarskie cięcie będzie wymagać dłuższego pobytu w szpitalu.
Jak ułatwić sobie karmienie piersią i przewijanie maluszka po porodzie?
Kolejnym rozdziałem jest wyprawka dla noworodka. Tu często szpitale mają swoje wewnętrzne regulacje i warto sprawdzić, czy trzeba mieć przy sobie ubranka, jak dużo pieluszek należy spakować i jakie kosmetyki przygotować. Są placówki, które same zapewniają podstawowe akcesoria. Na liście rzeczy dla maluszka, które są niezbędne w pierwszych dniach życia, pojawiają się więc takie elementy jak kosmetyki do mycia i pielęgnacji, waciki do przecierania twarzy, ręcznik z kapturkiem, pieluchy jednorazowe, kilka pieluch tetrowych i flanelowe, chusteczki nawilżane, kocyk lub rożek oraz ubranka – body rozpinane, śpioszki, pajacyki, sweterek lub bluza, skarpetki, bawełniane czapeczki bezszwowe, rękawiczki niedrapki. Trzeba też mieć w pogotowiu fotelik samochodowy oraz ubranka na wyjście ze szpitala. Je oczywiście dostosowuje się do warunków pogodowych oraz pory roku.
Co się przyda po porodzie?
Pakowanie torby z wyprawką do porodu przed jego terminem nie jest zadaniem trudnym. Zdarza się jednak, że życie zaskakuje i nowo narodzony maluszek pojawia się kilka tygodni przed terminem, gdy być może nie jest jeszcze skręcone łóżeczko czy zakupiony wózek. Warto oczywiście zachować spokój, bo można liczyć na wsparcie partnera i rodziny, która w takich sytuacjach stanie na wysokości zadania, a w zależności od sytuacji w szpitalu bez problemu można przecież dostarczyć niezbędne mamie i dziecku rzeczy. Kalendarz ciąży i planowany termin porodu są więc ważnymi wskazówkami, jak przygotować się na przyjście maluszka, co należy zabrać i jak sobie poradzić w często zupełnie nowych okolicznościach, gdy czekacie na pierwszego potomka. I nawet jeśli nie zdążycie skompletować całej wyprawki do porodu wcześniej, to zrobienie niezbędnych zakupów w obecnych czasach nie jest ani trudne, ani czasochłonne.