Thursday, December 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Co pomaga zajść w ciążę – 10 sprawdzonych porad

Co pomaga zajść w ciążę – 10 sprawdzonych porad

Co pomaga w zajściu w ciążę?

co pomaga zajść w ciążę

Co ci pomoże zajść w ciążę? / fot. Julia Fenner / Reshot

Coraz więcej par decydujących się na dziecko szuka odpowiedzi na pytanie „co pomaga zajść w ciążę?”. Okazuje się bowiem, że zajście w ciążę nie jest wcale takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Szczególnie dużym zaskoczeniem może być to dla par, które przez wiele lat skupione były na unikaniu ciąży. Czy zajście w ciążę naprawdę jest takie trudne?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i inne: „dlaczego nie mogę zajść w ciążę?”. Przede wszystkim warto wiedzieć, że szanse na zajście w ciążę w jednym cyklu dla zupełnie zdrowej pary (nie mającej żadnych problemów z płodnością), która kocha się w dni płodne wynoszą około 15%-20%.

Oznacza to, że nie każde współżycie w dni płodne zakończy się ciążą, mało tego nawet w połowie przypadków nie dojdzie do zapłodnienia!

Ponadto należy wziąć pod uwagę, że niestety coraz mniej par należy do tej szczęśliwej grupy „zupełnie zdrowej pary”. Szybki tryb życia i dieta bazująca na produktach wysoce przetworzonych, zwiększone zanieczyszczenia powietrza lub chociażby późniejszy wiek starań o dziecko mają negatywny wpływ na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W większości przypadków na szczęście nie oznacza to bardzo poważnych problemów z płodnością, a jedynie jej zachwianie. U kobiety mogą to być częściej występujące cykle bez owulacji, a w przypadku mężczyzny lekko obniżone parametry niesienia, które jednak sprawiają, że aby zajść w ciąże potrzeba trochę więcej czasu niż jeden lub dwa miesiące.
Co zatem pomaga zajść w ciążę? Przygotowaliśmy dla ciebie 10 sprawdzonych porad.

1. Poznaj swoje dni płodne i czas wystąpienia owulacji

Wiedza dotycząca kiedy powinniście współżyć, aby zajść w ciążę to podstawa. W cyklu miesiączkowym zdrowej kobiety jest zaledwie kilka dni, w których współżycie może zakończyć się ciążą.

Jest to okres tuż przed owulacją i w trakcie jej trwania. Czas ten wynika ze średniej żywotności plemników, który wynosi około 4-5 dni – tyle mogą one przeżyć (czekając na uwolnioną w trakcie owulacji komórkę jajową), jeśli oczywiście mają zapewnione przyjazne otoczenie, czyli śluz płodny macicy. Komórka jajowa uwalniana podczas owulacji jest zdolna do zapłodnienia przez około 24 godziny.

Te kilka dni w cyklu, które są szansą na zapłodnienie, nie są wcale długim okresem. Warto zatem poznać kiedy kobieta ma dni płodne. Jak to zrobić? Najprostszy i najbardziej wiarygodny sposób to obserwacja własnego ciała. Ciało kobiety wysyła wiele sygnałów, które mogą potwierdzić wystąpienie dni płodnych, może nam w tym również pomóc kalkulator dni płodnych. Na co warto zwracać uwagę?

☑Śluz szyjkowy – najprostsza i niewymagająca żadnego wysiłku jest obserwacja śluzu szyjkowego. Gdy śluzu robi się więcej, staje się on przejrzysty i rozciągliwy oznacza to, że zbliżają się dni płodne.

☑Pomiar temperatury ciała – codzienny pomiar porannej temperatury, o stałej godzinie i w tym samym miejscu ciała, pomoże ci określić, czy owulacja w danym cyklu wystąpiła i jeśli tak to kiedy. Jeśli w danym cyklu dojdzie to owulacji, to tuż po jej wystąpieniu temperatura ciała wzrośnie, o około 0,2 stopni Celsjusza i pozostanie na wyższym poziomie do końca cyklu. Przy interpretacji temperatury i wyznaczeniu owulacji warto wspomóc się internetowymi kalendarzami owulacji, które po wpisaniu temperatury wyrysują wykres temperatur oraz wyznaczą na nim najbardziej prawdopodobny termin owulacji.

☑Obserwacja dodatkowych objawów mogących świadczyć o zbliżającej się owulacji – ciało przygotowujące się do owulacji wysyła sygnały, które często powtarzają się z cyklu na cykl np. kłucie jajników, wrażliwość piersi lub zwiększone libido.

☑Testy owulacyjne – aby wyznaczyć dni płodne możesz również skorzystać z testów owulacyjnych, które mierzą poziom hormonu LH.

☑Kalkulacja – aby wyznaczyć orientacyjny termin wystąpienia dni płodnych możesz zrobić również prostą kalkulację stosując łatwy wzór – średnia długość cyklu minus 14 dni. Przykładowo, jeśli twoje cykle trwają średnio 31 dni to do owulacji najprawdopodobniej dochodzi mniej więcej w okolicach 17 dnia cyklu (31-14=17).

2. Co za dużo to nie zdrowo – optymalizuj częstotliwość współżycia

ciąża sposoby związek jak zajść w ciążę porady

Te 10 porad może zmienić wasze życie / fot. materiały prasowe

Wbrew intuicji zasada „im więcej, tym lepiej” nie jest do końca prawdziwa, jeśli chodzi o starania o ciążę. Plemniki muszą mieć czas, aby się zregenerować. Ma to szczególnie duże znaczenie gdy parametry nasienia są obniżone (o czym często nie wiemy), czyli jeśli liczba albo jakość plemników jest poniżej normy.

Nie należy również kochać się zbyt rzadko lub powstrzymywać się przed współżyciem na długo przed dniami płodnymi (najlepiej nie dłużej niż 4-5 dni), ponieważ wówczas plemniki są „starsze” i maja gorsze parametry.

Optymalna częstotliwość współżycia, to co drugi dzień przed dniami płodnymi, a codziennie podczas dni najbardziej płodnych (okołoowulacyjnych).

3. Umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga w zajściu w ciążę

Według wielu badań wysiłek fizyczny zdecydowanie pomaga zajść w ciążę. Sprawia, że nasze ciało i tym samym układ rozrodczy jest lepiej dotleniony (warto zadbać o ruch w szczególności w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, przed owulacją). Regularne ćwiczenia mają również pozytywny wpływ na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Tutaj jest jednak istotny warunek – wysiłek fizyczny nie może być zbyt intensywny, bo może odnieść odwrotny skutek i na przykład przy dużym obciążeniu organizmu może powstrzymać owulację.

Najbardziej korzystne są regularne, umiarkowane ćwiczenia (np. aerobowe) trzy razy w tygodniu po 30-60 minut.

4. Kontroluj wagę ciała

Zarówno nadwaga, jak i niedowaga dość mocno obniżają szanse na zajście w ciążę. Nadwaga może prowadzić do nadprodukcji estrogenu, co bezpośrednio może powodować nieregularne cykle, czy rzadziej występujące owulacje. Z kolei niedowaga też nie jest korzystna – kobieta, aby prawidłowo owulować musi posiadać co najmniej 20% tłuszczu. Zbyt niska waga może hamować owulację.

5. Dieta wspierająca płodność

Dieta ma olbrzymi wpływ na gospodarkę hormonalną człowieka. Jeśli chciałabyś naturalnie wesprzeć starania o ciążę, zadbaj o prawidłową dietę. Niedobory niektórych składników odżywczych mogą skutecznie obniżać płodność. Podczas starania o dziecko powinnaś w szczególności zadbać o takie składniki jak:

☑Białko, potrzebne do produkcji nasienia i komórek jajowych, znajdziesz w takich produktach jak ryby, mięsa, warzywa strączkowe, orzechy i nasiona.

☑Witaminy z grupy B, czyli produkty pełnoziarniste, płatki owsiane, jaja, chude mięso, śledź, makrela, łosoś, pstrąg. Witamina B1 odpowiada za prawidłowy przebieg owulacji, a witamina B6 jest niezbędna w produkcji hormonów żeńskich.

☑Cynk – jest ważny, ponieważ między innymi poprawia przyswajanie witaminy B6, zapewnia prawidłową budowę endometrium. Znajdziesz go w migdałach, tofu, soi, kiełkach zbóż. Cynk jest również bardzo ważny w diecie mężczyzny, ponieważ jest niezbędny do produkcji nasienia.

☑Kwas foliowy – niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych układu nerwowego u dziecka, dodatkowo badania sugerują również że zwiększona dawka kwasu foliowego skutecznie zwiększa szanse na ciąże.

☑Żelazo – niedobory mogą powodować problemy z owulacją. Cennymi źródłami żelaza są cielęcina, wołowina, fasola, soczewica. Wchłanianie żelaza zwiększa witamina C. Warto zatem stek wołowy, popić sokiem pomarańczowym.

Czytaj koniecznie: Najsilniejsze afrodyzjaki, czyli co jeść przed seksem

6. Unikaj lubrykantów

Starając się o dziecko zrezygnujcie z lubrykantów, większość z nich jest szkodliwa dla plemników, zabija je. Niekorzystnie działa również ślina, której również nie należy stosować do nawilżania okolic intymnych podczas stosunku.

7. Kilka zakazów dla partnera

co pomoże zajść w ciążę

Co pomoże zajść w ciążę? / fot. materiały prasowe

Jest kilka rzeczy, których w szczególności podczas przedłużających się starań o ciążę twój partner powinien unikać, są to:

☑Nadmiar alkoholu. Najlepiej ograniczyć alkohol do dwóch drinków dwa razy w tygodniu.

☑Przegrzewanie jąder – najlepiej zrezygnować z sauny, trzymania laptopa na kolanach, podgrzewanych siedzeń.

☑Palenie papierosów – palenie obniża parametry nasienia, a dodatkowo zwiększa ryzyko genetycznych mutacji spermy.

☑Zbyt częsta jazda na rowerze – ważny jest dobór siodełka tak, aby przenosić ciśnienie z jąder na pośladki.

Unikać zbyt obcisłej bielizny.

8. Poznaj swoje cykle

Oprócz znajomości dni płodnych, warto, abyś również przyjrzała się bliżej swoim cyklom miesiączkowym. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedłużających się starań. Wiele nieprawidłowości, które mogą być powodem niepowodzeń możesz zaobserwować samodzielnie. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w polskim internecie jest „jak długo po owulacji można zajść w ciążę?”. Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę.

Ważna jest długość cykli miesiączkowych (cykle nie powinny być krótsze niż 21 dni i dłuższe niż 35 dni),

☑Obecność owulacji – sprawdź, czy w cyklu dochodzi do owulacji

☑Termin owulacji – zweryfikuj w którym dniu cyklu dochodzi do owulacji (tutaj pomocny jest pomiar bazowej temperatury ciała). Zarówno zbyt wczesna jak i zbyt późna owulacja nie sprzyja zajściu w ciążę.

☑Długość fazy lutealnej – czyli liczby dni jaka upływa pomiędzy owulacja a kolejną miesiączką (nie powinna być krótsza niż 10 dni i dłuższa niż 15).

9. Ciesz się seksem

seks

Żadne liczby nie oddadzą stu procentowej satysfakcji i zaangażowania / fot. Fotolia

Warto wiedzieć, że wiele teorii dotyczących pozycji sprzyjających zajściu w ciążę lub pozycji przyjmowanych po stosunku (np. słynne świece mające ułatwić transport nasienia do macicy) nie mają potwierdzenia w badaniach. Zatem zamiast uprawiać gimnastykę artystyczną w łóżku w celu zwiększenia szans na dziecko, skup się na czerpaniu radości i przyjemności z bycia z partnerem. To co możesz zrobić tuż po stosunku, to jak sugeruje wiele lekarzy, pozostać jeszcze chwilę w pozycji leżącej, zamiast natychmiast zrywać się i pędzić do łazienki.

10. Najtrudniejszy punkt – minimalizuj stres

Badania pokazują, że stres, emocje, a nawet nasze myśli mają wpływ na nasze ciało i płodność. Najbardziej niekorzystny jest przewlekły stres, który trwa i przez długi czas nie znajduje ujścia. Niestety raczej nie wystarczy pojechać na tygodniowe wakacje, aby „odstresować się i zajść w ciążę”. Zazwyczaj to nie pomaga. Potrzebne są stałe zmiany i znalezienie tego, co pomaga nam wyładować nagromadzony stres. Korzystne mogą być na przykład: ćwiczenia fizyczne, medytacja, pisanie pamiętnika, kontakt z ludźmi lub akupunktura.

Oceń artykuł
37 Comments
  • ajwaj 7 sierpnia, 2018

    bez odpowiedniego poziomu kwasu foliowego i odpowiedniej suplementacji możemy raczej zapomnieć o ciąży

    • Julka 9 grudnia, 2018

      @ajwaj wiadomo, grunt to dobrze odzywiony organizm i zdrowy tryb zycia i wszysko w teorii powinno pojść gładko 😀

      • Alina 18 grudnia, 2018

        to jasne. dieta bardzo ważną jest kwestią. Ale nie wszystko jesteśmy w stanie sobie dostarczyć

  • marina22 13 września, 2018

    no chyba nie aż tak brutalnie. raczej odpowiednie podejście do własnej diety i zdrowia pomaga zajść w ciąże i potem lepiej się rozwijać dziecku. Ale nie ma żadnych magicznych tabletek, dzięki którym zajdziesz w ciąże ot tak.

    • kingaren 22 września, 2018

      dokładnie, suplementy to tylko dodatek, który może troszkę dopomóc, ale wszystkiego za nas nie zrobi

      • Donka 30 października, 2018

        Trzeba wszystko wyważyć, dieta i ruch, no i obowiązkowo odstawienie używek !

  • Donka 25 września, 2018

    Suplementy nie załatwią w 100% sprawy, ale ja np miałam problem żeby zajść w ciążę, dopiero po jakimś czasie stosowania Pregny plus, która ma w sobie cynk, poprawiający płodność udało się. Niedługo zostanę mamusią 🙂

    • kingaren 21 października, 2018

      teraz jest też pregna start, typowo dla kobiet, które się starają o dziecko 🙂

      • Donka 30 października, 2018

        Tfu, oczywiście o pregnie start mówiłam 🙂 Pregne plus stosuję obecnie, mój błąd 🙂

        • Kasia 6 listopada, 2018

          biorąc plus suplementujesz dodatkowo DHA czy uważasz, że dawka z plus jest wystarczająca?

          • klara 8 listopada, 2018

            a jesteś w ciązy,czy mamą karmiącą już? pregna plus ma mniej dha ale też duzo, pregna 250DHA, jak sama nazwa mówi ma jej więcej .

  • Donka 30 października, 2018

    A skoro już mowa o ciąży, to zapytam o mdłości. Macie jakieś sposoby na radzenie sobie z nimi? Mnie już strasznie męczą i nie wiem jak sobie z tym poradzić :c

    • kingaren 6 listopada, 2018

      może imbir?

      • kasia 6 listopada, 2018

        mi np imbir za bardzo nie pomagał. Może źle go robiłam, nie wiem. Ale za to gumy imbirowe – rewelka, natychmiastowa ulga. Takie moje nowe uzależnienie obecnie w czasie ciąży ;p

        • klara 8 listopada, 2018

          pamiętasz ,że na opakowaniu jest do 3 gum max w ciągu dnia:?;d Vomi ma wyciąg z kłącza imbiru ,a ma o wiele delikatniejszy smak jak sam świeży imbir, pomijając ,że ma tez magnez i b6

          • kingaren 8 listopada, 2018

            ile kosztują takie gumy?

          • leja 7 grudnia, 2018

            no i właśnie, ja miałam wymioty, ale jakieś straszne, ale te gumy mi pomagały w ciągłym zmęczeniu, to wit B6 w nich zawarta tak pomaga

      • Monia 11 listopada, 2018

        @kingaren z tego co widziałam w aptece czy rossmanie to około 20zł 😛

        Dziewczyny, tak się zastanawiam jak szybko te gumy działają? Długo trzeba czekać na ulgę ??

        • klara 20 listopada, 2018

          nie , nie długo. gumę żujesz i uwalniają się jej substancje wraz ze sliną pobudzają żołądek i jest lepiej

        • Guesa 25 listopada, 2018

          @Klara o super, czyli wystarczy zacząć żuć i już po chwili można czuć ulgę.Super bo na pewno w przypadku tabletek trwałoby to dłużej :/
          @Monia Dobrze, że mamy tego rossmana 😀 ale cena pregny vomi jest spoko i o ile działa tak jak piszecie to dla nas zbawienny preparat 😀

          • klara 29 listopada, 2018

            To najszybsza metoda. Na pewno jest coś w formie kapsułek ale masz rację, zanim się rozpuści to ho ho .
            @monia dla mie cena tez była zaskoczeniem, pozytywnym 😀

      • klara 20 listopada, 2018

        około 20zł i a,że widziałam inne preparaty pregny w rossmanie to może i w rossmanie dostaniesz

    • Julka 9 grudnia, 2018

      Fajnie, że ktoś pomyślał o problemie mdłości i takie gumy powstały, to dużo lepsza forma niż pastylki.

  • donka 17 grudnia, 2018

    dziękuję dziewczyny zaczęłam brać te gumy i jak na razie jest zwrot o 180 stopni, dużo lepiej się czuję

  • aliszap 21 lutego, 2019

    na mdłości tez mi imbir pomagał i herbatka miętowa. A jeśli chodzi o takie wspomagacze///ja brałam Ovarin, pomógł mi wyregulować gospodarkę hormonalną, zawiera kwas foliowy, witaminy …no i w moim przypadku okazął się skuteczny

  • hanniaaa 2 marca, 2019

    Może to zbieg okoliczności, a może to zasługa oleju CBD, ale po wdrożeniu go udało się spłodzić dziecko 🙂 stosowałem drogie leki jak profertil i nie było efektu a po olejku CBD napisze dokładna nazwe olej CBD 5 % essenz decarboxyled zaskoczyło 🙂 kupowaliśmy ze strony konopiafarmacja pl warto spróbować 🙂

  • J 20 maja, 2019

    Mogę ci pomóc zajść w ciąży

  • lenkka 1 czerwca, 2019

    Brałam ten suplement Ovarin – ma w składzie witaminy, kwas foliowy , inozytol świetnie mi wyregulował gospodarkę hormonalna

  • Jagna 4 czerwca, 2019

    Ja podczas starania się o dziecko korzystałam z żelu prefert vaginal, który aplikowałam w dni płodne. Miał on zwiększać przeżywalność plemników i wspomagać ich dotarcie do komórki jajowej. Po 4 cyklach udało się, a kupiłam go na stronie naturalnaplodnosc.

  • Marychna 20 marca, 2020

    Ovarin u mnie pomógł, ja się nim wspomagałam przy zajściu w ciąże.Zawiera witaminy, kwas foliowy, inozytol składniki pomocne by wyregulować gospodarkę hormonalna Nawet dla kobiet z policystycznymi jajnikami polecany jest

  • Bożenka 23 marca, 2020

    U nas sprawdziła się kontrola mojej owulacji cyklotesterem myway, on badał temperaturę, lh oraz śluz płodny, no i udało się

  • Monia 11 kwietnia, 2020

    Hej.Nue zgodzę się ,nie jedne prowadzą zdrowy tryb życia i nie może zajść w ciążę,a druga pali papierosy,piję alkohol i nieraz nadużywa narkotyków i zachodzi i to rok po roku.

  • Anitta 31 maja, 2020

    Ja właśnie brałam suplement z kwasem foliowym w składzie Ovarin, zawiera też witaminy no i inozytol. Pomaga wyregulowac gospodarkę hormonalna .

  • Wiolcik 3 października, 2020

    No bo Ovarin jest bardzo dobry, polecany nawet dla kobiet z policystycznymi jajnikami, a to już nie przelewki. No i ma niezbędne witaminy w składzie

  • Amela 1 listopada, 2020

    Ten Ovarin te z mi pomógł, i nawet problemy z cerą zniknęły. Rozregulowane hormony i takie zaburzenia w organiźmie zachodża nawet sobie wczesniej z tego sprawy nie zdawałam

  • Anika 1 maja, 2021

    Ovarin na p[rawdę jest mega skuteczny. także udało mi sie zajśc w ciąze po Ovarinie. nie sądziłam że hormony moga byc takim problemem

  • Nikka 1 maja, 2021

    Potwierdzam i ja, Ovarin jest bardzo skuteczny. dieta, Ovarin i wierze że i wam się uda zajśc w ciąże

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ