System smart home umożliwia sterowanie wieloma urządzeniami z poziomu smartfona. Dzięki niemu możliwe jest uruchomienie pralki na odległość, włączenie alarmu antywłamaniowego lub zaprogramowanie oświetlenia zewnętrznego, by włączyło się o określonej godzinie. Jakie sprzęty i systemy można podłączyć do smart home?
Duże urządzenia AGD
W systemie smart home mogą działać duże sprzęty AGD takie jak pralki, piekarniki i suszarki bębnowe. Urządzenia uruchamiają się o wybranych godzinach i ułatwiają użytkownikowi wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Pralkę lub piekarnik można uruchomić zdalnie przed powrotem z pracy do domu. Dzięki temu pranie po powrocie jest gotowe do rozwieszenia, a w piekarniku na domowników czeka ciepły i aromatyczny obiad.
Duże urządzenia AGD w systemie smart home są jeszcze bardziej energooszczędne. Inteligentne sterowanie ogranicza nadmierne zużycie prądu. Sprzęty pracują dokładnie tyle, ile trzeba, by wykonać zadania określone przez użytkownika. Następnie nie muszą działać w trybie stand by, gdyż system smart home włączy je w odpowiednim momencie.
Telewizory i zestawy grające
Telewizory i sprzęt grający mogą być podłączone do systemu smart home, by oglądanie filmów i słuchanie muzyki przynosiło jeszcze więcej przyjemności. Urządzenia RTV dopasowują się do gatunku oglądanego przez użytkownika, zmieniając ustawienia obrazu i dźwięku. Obraz automatycznie ściemnia się i rozjaśnia, a dźwięki dostosowują się do akcji w filmie.
System smart home umożliwia połączenie zestawu multimedialnego z oświetleniem. Dzięki temu podczas oglądania filmu lub słuchania muzyki światła zmieniają kolor i intensywność światła w zależności od sceny i natężenia dźwięków. Takie połączenie sprawia, że rozrywka przynosi jeszcze więcej przyjemności.
Przeczytaj więcej o systemie smart home w serwisie technologicznym: https://nano.komputronik.pl/
Oświetlenie zewnętrzne i monitoring
Z pomocą systemu smart home podnosi się poziom bezpieczeństwa w domu. Inteligentne światła uruchamiają się o wybranej godzinie i wyłączają czasie ustalonym przez użytkownika. Użytkownik może zadecydować, że pracują przez całą noc lub jedynie w określonym przedziale czasowym. Dzięki temu ogranicza się zużycie prądu i dostosowuje się działanie oświetlenia zewnętrznego do trybu życia domowników. Światła zapewniają również wyższy poziom bezpieczeństwa, gdyż zniechęcają złodziejów do włamywania się na posesję. Oświetlenie utrudnia dokonanie kradzieży, dlatego przedmioty znajdujące się w ogrodzie i w budynku są lepiej chronione.
Do smart home można podłączyć również monitoring. Kamery rejestrujące obraz wokół budynku umożliwiają nagranie wizerunku sprawców ewentualnego włamania. Zarejestrowane nagranie może stanowić dowód w sprawie i posłużyć do skazania złodzieja, który dokonał zaboru mienia i włamał się do budynku. Podłączenie monitoringu do systemu smart home umożliwia jego uruchomienie, nawet gdy zapomni się tego zrobić przed wyjazdem na wakacje. Kamery mogą automatycznie włączać się po zmroku lub pracować nieprzerwanie przez całą dobę pod nieobecność domowników.
Oświetlenie wewnętrzne i instalacja elektryczna
Sterowanie oświetleniem przez system smart home może dotyczyć również lamp wewnętrznych. Użytkownik może ustalić, o której godzinie wyłączą się światła w danym pomieszczeniu (np. w pokoju dziecięcym). W ten sam sposób mogą działać gniazdka elektryczne. Ich wyłącznie zapobiegnie występowaniu niebezpiecznych sytuacji, związanych z pozostawieniem żelazka połączonego do prądu. Odcinanie dopływu prądu pomoże również ograniczyć pobór prądu przez urządzenia, które nie muszą pracować przez całą dobę, lecz z reguły działają w trybie stand by dla większej wygody użytkowników.
Klimatyzacja
Smart home może obejmować również klimatyzację. Dzięki niej w domu utrzymuje się przyjemną, niską temperaturę, nawet w czasie największych upałów. Klimatyzacja podłączona do systemu uruchamia się przed powrotem z pracy i chłodzi wnętrza. Może również włączać się, gdy czujnik temperatury wykryje, że pomieszczenia nagrzały się do określonego poziomu i wymagają schłodzenia.