Poznanie swojego typu osobowości może tylko ułatwić nam życie. Dzięki tej wiedzy możemy zaplanować swoją karierę, hobby a nawet określić, czego potrzebujemy w związku. Co jednak oznacza tajemniczy skrót INFJ? Poznaj ten rodzaj osobowości i przekonaj się, czy należy właśnie do ciebie
Infj to osobowość, która określana jest nazwą Rzecznik. Jeżeli spotykasz osobę, która jest zdecydowana i zdeterminowana, a jednocześnie prawa i moralna, są duże szanse, że na twojej drodze stanął INFJ. Typ osobowości rzecznik uwielbia zapobiegać problemom lub ratować innych – osoby te bardzo często pracują jako ratownicy lub podejmują się prac społecznych. Mówi się, że ten typ osobowości stanowi około jednego procenta populacji – pojawia się więc dosyć rzadko.
INFJ ma opanowany charakter – to ciche osoby, jednak gdy przychodzi im walczyć o swoje idee, robią to niestrudzenie. Rzadko swoją determinację wykorzystują do tego, by zyskiwać przewagę nad innymi – raczej zależy im, by swoim przekonaniem i kreatywnością wprowadzać równowagę w świat równowagę. Łatwo nawiązują kontakty z innymi, liczą się z uczuciami i – choć uważani są za dość towarzyskich – potrzebują także czasu na naładowanie baterii w samotności. Co oznacza skrot infj? Z angielskiego ten skrót to „introverted intuitive feeling judging” – czyli inaczej „introwertyk intuicyjny uczuciowiec osądzający”. Co to znaczy? To cztery główne cechy, jakie składają się na osobowość INFJ.
A może jesteś INTJ:
Jak to jest być infj?
Bycie osobą INFJ nie jest do końca proste. Bycie postrzeganym jako osoba ekstrawertyczna sprawia, że inni ciągle oczekują od ciebie bycia duszą towarzystwa – co sprawia, że infj pozostają niezrozumiani, gdy chcą na kilka dni zaszyć się w swoim domu. Jakie jeszcze cechy posiada infj? Osoby te kierują się uczuciami, nie zaś logiką. Ich introwertyzm w połączeniu z chęcią walki o swoje poglądy często przysparza im stresu, który odreagowują później w postaci chorób lub bólów głowy. Jeśli chodzi o zachowanie, INFJ jest osobą, która sprawia wrażenie ułożonej osoby z zasadami, których nie pozwala przekraczać nikomu. Infj musi pamiętać, że podczas walki o swoje poglądy, powinien zadbać też o swoje zdrowie psychiczne.
Jakie typy osobowości infj są najpopularniejsze? Wyróżniamy dwa podrodzaje osobowości INFJ: Jest to INFJ-A i INFJ-T. Rozwinięcia tych nazw mogą brzmieć następująco – INFJ-A to Asertywny Rzecznik, a INFJ-T – Burzliwy Rzecznik. Rzecznik Asertywny jest z reguły osobą dużo spokojniejszą i bardziej zrelaksowaną, podczas gdy Burzliwy Rzecznik nieco gorzej radzi sobie ze stresem, częściej za to w wyborze kariery kieruje się swoją pasją. INFJ-T często widzą świat gorszym, niż jest on w rzeczywistości, podczas gdy INFJ-A próbują obmyślić plan prowadzący do lepszej przyszłości. Jak to jest być infj? Z pewnością nie jest to łatwy typ osobowości dla osób, które go posiadają, ze względu na połączenie cech, które mogą być ze sobą sprzeczne.
Zobacz także:
Osobowość borderline a związki – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
INFJ a inne typy osobowości
Istnieje kilka typów osobowości, które – choć nie są odmianami osobowości infj, są do niej bardzo podobne. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które mogą przypominać osobowość infj.
Infj infp różnice
Infp nazywana jest także osobowością Pośrednik. To osoby, które wierzą w idee i zawsze starają się szukać choć odrobiny dobra w innych. W swoich zamierzeniach kierują się jedynie tym, co czyste i dobre – nie interesują ich żadne nagrody. Osobowość ta należy do jedynie czterech procent populacji, dlatego zdarza się, że osoby te są niezrozumiane. Od osobowości infj infp różni się między innymi sposobem wypowiedzi. Infp używa licznych metafor, znaczenie ma dla nich także odnalezienie swojego miejsca, dlatego osoby te często zostają artystami, piosenkarzami, poetami. Dla infj większe znaczenie ma z kolei obrona swoich racji i tego, w co wierzą, nie zaś odkrywanie swojej artystycznej duszy.
Infj a intj różnice
Intj to inaczej osobowość Architekt. Ten typ osobowości rzadko występuje wśród kobiet – jest to zaledwie 0.8 proc. To intelektualiści, którzy posiadają bujną wyobraźnię i niezwykłą ciekawość świata. Nie głoszą szlachetnych idei jak infj – nie marnują swojej energii i cały czas realizują ambicje. Nie tracą czasu na plotkowanie i wymiany poglądów – są głodni wiedzy, dlatego w przeciwieństwie do infj nie są postrzegani jako osoby wybitnie towarzyskie, a raczej jak mole książkowe. Nic nie powstrzyma ich przed osiągnięciem celu, a wiele osób nie nadąża za ich szybkimi procesami myślowymi.
Entp a infj
Entp na pierwszy rzut oka może wydawać się podobny do infj. Osobowością Dyskutant, czyli entp, kierują jednak zwykle inne cele. Dyskutant chce po prostu odbijać argumenty i niszczyć przekonania – najlepiej na oczach innych. Nie robi tego po to, by jak Rzecznik trwać przy swoich wartościach, a dlatego, że po prostu sprawia mu to ogromną satysfakcję. Dyskutanci uwielbiają chwalić się przed innymi swoją rozległą wiedzą i błyszczeć dowcipem. Entp tworzą oryginalne pomysły, mają jednak problem z wcielaniem ich w życie – to pozostawiają osobom o skrupulatnych charakterach. Dyskusje prowadzone przez entp bywają niedelikatne, ponieważ są do bólu szczere, dlatego wiele osób bardziej introwertycznych woli ich unikać.
Znane osoby INFJ
Osobowość Infj posiadają znane osoby takie jak:
- Martin Luther King
- Nelson Mandela
- Matka Teresa
- Lady Gaga
- Morgan Freeman
- Nicole Kidman
- Goethe
- Jon Snow (postać fikcyjna z „Gry o Tron”)
- Rose Bukater (postać fikcyjna z filmu „Titanic”)
- Michael Scotfield (postać fikcyjna z filmu „Skazany na śmierć”)
Sprawdź koniecznie:
Czas na twoje mocne strony! Dowiedz się jak pracować z talentami Gallupa!
Osobowość INFJ a życie zawodowe
Osoby z typem osobowości infj to marzyciele, którzy w odróżnieniu od innych potrafią wprowadzić w życie swoje plany. Zawody doskonałe dla infj to wszystkie działalności społeczne, ruchy i ugrupowania polityczne, w których infj może głosić swoje poglądy i zachęcać innych do zmiany świata na lepszy. Dla infj praca jest czymś bardzo istotnym, ponieważ ze względu na swój charakter nie może on pozwolić sobie na życie nie w zgodzie z tym, co podpowiada mu serce. Dla infj zawody związane z medycyną będą więc strzałem w dziesiątkę – rzecznik będzie czuł się wtedy potrzebny i spełniony. Jeżeli infj nie jest pewien, jaka praca jest dla niego odpowiednia, lub pracuje w branży niezwiązanej z pomocą innym lub głoszeniem swoich poglądów, powinien zastanowić się nad podjęciem się dodatkowej działalności charytatywnej, by zyskać poczucie spełnienia.
Infj w związku
Infj w związku uchodzą za jedną z najbardziej czułych i kochających osobowości. Mają w sobie dużo ciepła, którym uwielbiają dzielić się z bliskimi osobami. Często jednak frustruje ich to, że nie dostają w zamian tak dużo, ile sami dają. Dla Infj miłość jest na tyle ważna, że potrafią zupełnie zatracić siebie w relacji. To coś, na co osoby z tym typem osobowości powinny uważać, aby nie ulec zranieniu. Relacje infj są głębokie i szczere – infj nie pozwala sobie na sztuczne podtrzymywanie więzi z innymi dla czerpania z nich korzyści.
Jeżeli rzecznik spędza z kimś czas, wkłada w to całe swoje serce. Infj powinien jednak pracować nad komunikowaniem swoich potrzeb. Osobom z tym typem osobowości często wydaje się, że inni czytają im w myślach, tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co kryje się za ich skrzywionym uśmiechem czy smutną miną. Dodatkowo, rzecznicy muszą pracować nad powstrzymywaniem swojego idealizmu – druga połówka jest tylko człowiekiem, dlatego infj powinni zwracać większą uwagę na fakty z nią związane. Osoba, która zdecyduje się przyjąć miłość infj, może spodziewać się szczerego, romantycznego i pełnego uczuć związku.
Sprawdź też: Kim jest introwertyk? Poznaj najpopularniejsze typy osobowości introwertyka