Monday, April 22, 2024
Home / Kultura  / Co nowego w MCK?

Co nowego w MCK?

Wystawa O wizycie, która zakołysała Krynicą gościnnie w MCK, zrealizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Powstała, aby przypomnieć jedno z najbardziej medialnych wydarzeń w dziejach regionu, jakim w styczniu 1937 roku stał się przyjazd do

Kołyska zaprojektowana przez Jana Bogusławskiego

Kołyska zaprojektowana przez Jana Bogusławskiego / fot. MCK

Wystawa O wizycie, która zakołysała Krynicą gościnnie w MCK, zrealizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Powstała, aby przypomnieć jedno z najbardziej medialnych wydarzeń w dziejach regionu, jakim w styczniu 1937 roku stał się przyjazd do Krynicy holenderskiej pary książęcej, która spędziła miesiąc miodowy w willi „Patria” Jana Kiepury.

Kołyska zaprojektowana przez Jana Bogusławskiego

Kołyska zaprojektowana przez Jana Bogusławskiego / fot. MCK

Wystawa przedstawia przebieg królewskiej wizyty na tle atmosfery kurortu lat 30. dopełniając historię nieznanym, a interesującym faktem związanym z kołyską, zaprojektowaną przez Jana Bogusławskiego i podarowaną parze książęcej rok po wizycie, w związku z narodzinami księżniczki Beatrix, obecnie Królowej Niderlandów. 75. rocznica wizyty oraz odnalezienie kołyski w holenderskich zbiorach królewskich stały się impulsem dla wystawy, która miała swą premierę w sierpniu 2012 w krynickiej willi Patria. Kolejnym etapem podróży jest dla niej wizyta w Królewskim Krakowie. Autorka wystawy, Karolina Grobelska, jest historykiem sztuki, absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Bada twórczość Jana Bogusławskiego w dziedzinie projektowania mebli i wnętrz. Jest kustoszem Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Wystawa prezentowana jest w średniowiecznych piwnicach MCK od 8 stycznia – 10 lutego.

Zapraszamy również w niedzielę 13 stycznia o godzinie 17.00 koncert amerykańskiego zespołu perkusyjnego University of North Texas Percussion Ensemble. Wstęp jest wolny, wejściówki będą do odebrania w recepcji MCK już od poniedziałku 7 stycznia.

Więcej informacji na: www.mck.krakow.pl

Źródło: MCK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ