Tuesday, June 18, 2024
Home / Moda  / Design  / Co należy wiedzieć planując aranżację domu lub mieszkania w stylu amerykańskim?

Co należy wiedzieć planując aranżację domu lub mieszkania w stylu amerykańskim?

Lubisz przepych?

Styl amerykański, zwany także nowojorskim robi się coraz popularniejszy / fot. materiały prasowe

Styl amerykański, zwany także nowojorskim robi się coraz popularniejszy. Warto poznać go lepiej zanim zdecydujemy w jaki sposób chcemy zaaranżować wnętrze naszego mieszkania czy domu

 

Cechy stylu amerykańskiego

Styl amerykański czy też styl nowojorski ma cechy, które sprawiają, że urządzone w nim mieszkanie jest zarazem eleganckie i luksusowe, ale też przytulne i wygodne. Stanowi kompromis między nowoczesnością, lubiącą geometryczne kształty i minimalizm, a stylem glamour, charakteryzującym się pewnym przepychem.

Pokoje w stylu nowojorskim zazwyczaj mają jasno określony punkt centralny, miejsce, wokół którego „kręci się” cała aranżacja. Może to być na przykład komplet wypoczynkowy lub stół z krzesłami w jadalni.

Amerykańskie wystroje wnętrz cechuje również wygoda – fotele i kanapy powinny zachęcać do tego, aby na nich wygodnie usiąść, zarazem będąc obiektami bardzo eleganckimi.

ciemne wnetrze w stylu amerykańskim

Ciemne wnętrze w stylu amerykańskim / fot. materiały prasowe

Meble w stylu nowojorskim, w które warto zainwestować

Urządzając na przykład salon w stylu amerykańskim warto pomyśleć o komplecie wypoczynkowym z wyróżniającą go tapicerką. Tkaniny takie jak welur sprawdzą się idealnie – miękkość daje wygodę, a połysk – elegancję. Innym elementem, dobrze wpasowującym się w aranżację będzie stolik lub etażerka, co istotne – z wygiętymi lekko nogami. Pewna opływowość kształtów sprawia, że całość wystroju sprawia bardziej przytulne, ciepłe wrażenie.

Niebagatelne znaczenie mają kolory – amerykańskie wnętrza nie będą krzykliwe, meble pojawią się w stonowanych barwach, bardziej wyrazisty kolor dla kontrastu może obejmować dodatki.

amerykańskie wnętrza

Amerykańskie wnętrza nie są krzykliwe / fot. materiały prasowe

Styl nowojorski to także gra światłem. W tym celu przydadzą się lampy rozmieszczone w różnych punktach pomieszczenia, najlepiej takie, dzięki którym uzyskamy przydymione i nastrojowe światło. Dobrym rozwiązaniem są na przykład lampy z możliwością regulacji natężenia światła. Warto też zainwestować w eleganckie świeczniki – te na świece długie sprawdzą się na przykład w srebrze lub złocie. Dobrym rozwiązaniem będą też niższe świece w ciemnym, nieprzezroczystym szkle. Światło w pomieszczeniu spotęgują również lustra – co więcej powiększą one optycznie pokój.

złoto w stylu amerykańskim

Złoto w stylu amerykańskim / fot. materiały prasowe

Jeżeli interesują was meble w stylu New York – MyHoneyHome.pl to strona, na której znajdziecie wszystkie informacje.

Inspiracja stylem glamour

Styl amerykański inspirowany jest stylem glamour, stanowi jednak jego mocno złagodzoną wersję. Czym się różnią i jakie mają punkty wspólne?

 

glamour

Styl amerykański inspirowany jest stylem glamour / fot. materiały prasowe

Styl nowojorski we wnętrzu: meble, dekoracje i ozdoby inspirowane glamour, czyli czerpiące z niego pełnymi garściami, ale jednak jedyne w swoim rodzaju. Glamour jest pełne blasku i przepychu. Zdecydowanie więcej w nim złota, szkła, elementów metalowych. Glamour stylistyką nawiązuje do czasów Wielkiego Gatsby’ego, jednocześnie będąc jego nowoczesną interpretacją.

stonowane kolory

Stonowane kolory / fot. materiały prasowe

Zarówno w jednym jak i drugim stylu znajdziemy na przykład motyw luster, będą się jednak różnić obramowaniem  – styl nowojorski to bardziej zachowawcze ramy, styl glamour – nie zwykle ozdobne. W aranżacjach urządzonych według jednego i drugiego stylu obecne będą welur czy aksamit – w stylu glamour jednak częściej zobaczymy pikowanie kanapy na złotych nóżkach czy ciężkie aksamitne zasłony.

srebrne dodatki

Srebrne dodatki / fot. materiały prasowe

Duże znaczenie mają także dodatki

Glamour zdecydowanie częściej wykorzystuje metal czy złoto, styl nowojorski – szkło, proste drewno, białą porcelanę.

styl brodway

Styl broadway/ fot. materiały prasowe

 

Styl nowojorski będzie idealny dla wszystkich, którzy lubią wnętrza urządzone elegancko, ale bez przesadnego bogactwa form. Z drugiej strony, dobrze odnajdą się w nim także osoby, dla których całkowity minimalizm to za mało.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ