Saturday, June 22, 2024
Home / Uroda  / Co najczęściej dolega naszym oczom?

Co najczęściej dolega naszym oczom?

Przemęczenie oczu, wywołane długą pracą przed komputerem lub zapalenie spojówek. Znasz to? jak sobie z tym poradzić.

Obecnie bardzo dużo pracujemy przy komputerach, co wpływa na przemęczenie wzroku i może być przyczyną np. zespołu suchego oka. / fot fotolia

Przemęczenie oczu, wywołane długą pracą przed komputerem lub zapalenie spojówek, które wywoływane jest przez różne czynniki zewnętrzne, to najczęściej spotykane dolegliwości oczu, z którymi możemy sobie poradzić dobierając krople do oczu.

Obecnie bardzo dużo pracujemy przy komputerach, co wpływa na przemęczenie wzroku i może być przyczyną np. zespołu suchego oka. Inną z częstych dolegliwości jest zapalenie spojówek, które może wywołać podrażnienie spowodowane przez wiatr, pył, kurz, a nawet słońce.

Obecnie bardzo dużo pracujemy przy komputerach, co wpływa na przemęczenie wzroku i może być przyczyną np. zespołu suchego oka. / fot fotolia

Obecnie bardzo dużo pracujemy przy komputerach, co wpływa na przemęczenie wzroku i może być przyczyną np. zespołu suchego oka. / fot fotolia

Dlatego nawet jeśli żadna z tych dolegliwości się nam jeszcze nie przytrafiła, warto dbać o oczy i ich odpowiednie nawilżenie. Pomogą nam w tym krople do oczu, łagodzące objawy podrażnienia spojówek (np. Homeoptic). Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko infekcji.

Zespół suchego oka – przyczyny i objawy

Zespół suchego oka, to stan oczu, gdy następuje utrata lub niezdolność do wytwarzania odpowiedniej ilości łez. Przyczyną może być np. zbyt długa praca przy komputerze, czytanie książki, itd. Jeżeli nie mrugamy dostateczną ilość razy oraz wpatrujemy się w jedno miejsce bez robienia przerw, narząd wzroku męczy się, a śluzówka wysusza, czego konsekwencją jest schorzenie, zwane zespołem suchego oka. Objawy to:

– suchość w oku

– uczucie piasku pod powiekami

– zaczerwienienie

– podrażnienie

– pieczenie, szczypanie, ból

– łzawienie

– problemy podczas noszenia soczewek kontaktowych

Zapalenie spojówek – przyczyny i objawy

Zapalenie spojówek może być wywoływane zarówno przez czynniki zewnętrzne, które podrażniają śluzówkę (wiatr, kurz, dym, itd.), jak również przez alergię, czy wirusy lub bakterie. Najczęstsze objawy to:

– uczucie ciała obcego pod powiekami

– światłowstręt

– pieczenie, ból, swędzenie

– łzawienie

– przekrwienie oczu

– opuchlizna powieki lub/i spojówki

– czasami wydzielina sącząca się z oczu

Leczenie – krople do oczu

Zarówno jedną, jak i drugą dolegliwość, jeżeli spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi pomogą wyleczyć krople do oczu. Najlepiej użyć kropli, zawierających świetlik lekarski i nagietek. Mają one działanie przeciwzapalne, nawilżają gałkę oczną oraz redukują obrzęk i zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie. Poza kroplami należy dbać o higienę oczu – przemywać je, robić zimne kompresy, nie eksponować oczu na światło i suche lub zadymione powietrze. Poza tym pamiętajmy, aby często mrugać, a w pracy chociaż raz na godzinę robić sobie 5 minutowe przerwy, aby popatrzeć w dal i dać odpoczynek oczom.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ