Co na ścianę za telewizorem? Cegła, tynk dekoracyjny czy zabudowa?
To na to miejsce najczęściej patrzymy, gdy wypoczywamy. Niech więc będzie piękne
Ściana z telewizorem, a niekiedy także z kominkiem, to ważny element każdego salonu czy pokoju dziennego. To, jak zaaranżujemy tę przestrzeń, ma znaczenie dla przytulności i komfortu przebywania. Coraz częściej ścianę za telewizorem wykańcza się ozdobną cegłą, ale równie dobrze można ją zabudować lub pokryć tynkiem dekoracyjnym. Co będzie najlepsze?
Wybór materiałów wykończeniowych nie należy do najłatwiejszych. To od nich zależy jak finalnie będzie prezentowało się wnętrze naszego domu. Stylistyka i charakter konkretnych materiałów wpływa na to, czy wnętrze wykończone jest w stylu nowoczesnym, industrialnym czy np. tradycyjnym. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych rozwiązań do pokoju dziennego i na ścianę z telewizorem.
Cegła dekoracyjna do wnętrz
Cegła na ścianę wewnętrzną to coraz częściej wybierany materiał wykończeniowy. Różni się on fakturą czy kolorystyką, ale niewątpliwie nadaje wnętrzom oryginalnego wyglądu. Cegłę dekoracyjną dzieli się na rodzaje ze względu na materiał, z jakiego powstała. Do wyboru są zatem:
• cegła gipsowa – łatwa w obróbce, z łatwością można ją pomalować zwykłą farbą do ścian
• cegła betonowa – zrobiona z betonu architektonicznego, jest odporna na uszkodzenia i wilgoć
• cegła licowa – to mieszanka gliny i piasku, która wypalana jest w wysokiej temperaturze; ma chropowatą strukturę i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne
• płytki klinkierowe – płytki imitujące cegłę, ale o gładkiej powierzchni; również wykonane z piasku i gliny.
Wybór samej cegły to jednak dopiero połowa sukcesu. Trzeba jeszcze umiejętnie ją połączyć, by wpisała się w charakter pomieszczenia. Jeśli marzy Ci się wnętrze w stylu rustykalnym, połącz cegłę z drewnem. Jeżeli natomiast wolisz wnętrza nowoczesne, postaw na szarą cegłę i zestaw ją z bielą drewnianych mebli. Często spotyka się także połączenie cegły z metalem, co wprowadza styl industrialny. Cegła czerwona – klasyczna – dobrze komponuje się z elementami metali, jak np. żeliwo. Z kolei cegły o chłodniejszej barwie lepiej wyglądają zestawione ze szczotkowanym lub polerowanym aluminium.
Tynk dekoracyjny we wnętrzach
Oryginalnym, a jednocześnie stosunkowo niedrogim rozwiązaniem jest tynk strukturalny. Na rynku dostępna jest pełna gama rodzajów, kolorów czy faktur takich tynków. W ostatnim czasie modne są szczególnie farby imitujące surowy beton. Wprowadzają industrialny charakter do wnętrz, ale w połączeniu z kominkiem, drewnem czy cegłą, mogą być naprawdę przytulnym akcentem w domu. Z łatwością więc dopasujesz jakiś motyw także do swojego wnętrza. Jeśli w Twoim domu nie ma jeszcze głównego akcentu i przewodniego motywu – stylu wykończenia – być może właśnie tynk dekoracyjny będzie takim elementem. Warto jednak uważać, by nie przesadzić. Położenie tynku dekoracyjnego na wszystkich ścianach salonu, szczególnie o niewielkiej powierzchni może skutkować efektem przytłoczenia. Dlatego najlepiej jest, a zarazem modnie, położyć taki tynk tylko na jednej ścianie. Pozostałe wystarczy pomalować zwykłą farbą o odcieniu pasującym do barwy tynku dekoracyjnego.
Wśród najczęściej wybieranych rodzajów tynku są:
• tynk strukturalny – idealny do wnętrz klasycznych i nowoczesnych; optycznie powiększa pomieszczenie; strukturę uzyskuje się za mocą odciskania lub żłobienia wykorzystując packę, pędzel, szpachelkę, szczotkę lub wałek
• tynk mozaikowy – ma w składzie drobne kamyczki różnego koloru, które połączone są żywicą; odporny na uszkodzenia mechaniczne lub np. wilgoć
• tynk typu stiuk – oznacza stworzenie idealnie gładkiej, lekko błyszczącej powierzchni; jest czasochłonny w wykonaniu i wymaga precyzji oraz doświadczenia; konieczne jest nałożenie kilku warstw
• tynk zacierany – powstaje w wyniku zacierania packą z tworzywa sztucznego, przez co tworzy się faktura; to najczęstszy rodzaj tynku
• tynk ciągniony – zawiera ziarnisty wypełniacz, który pozwala na uzyskanie dowolnego wzoru w czasie zacierania
• tynk japoński – w formie gotowej mieszanki, do której dodaje się jedynie wodę i pigmenty; na ścianie przypomina tapetę, ponieważ w swoim składzie ma włókna naturalne, np. strzępy bawełny lub jedwab.
Zabudowa RTV
Zabudowa RTV może nam się kojarzyć ze staromodną meblościanką. Tymczasem obecnie może stanowić efektowny i stylowy element. Może się składać z indywidualnie dobranych modułów, które ułatwią przechowanie książek, płyt, wazonów czy pamiątek. Najczęściej taka zabudowa składa się z szafki RTV (wiszącej lub stojącej), na której stoi lub nad którą wisi telewizor. Przestrzeń wokół tego zabudowana jest właśnie różnymi panelami, szafkami, regałami, komodami czy witrynami. Mogą one być w pełni zabudowane, mogą też zawierać szkło. Innym rozwiązaniem, choć mniej praktycznym ze względu na osadzający się kurz, jest zabudowa w pełni otwarta.
Różnorodne mogą być też materiały, z jakich wykonana jest zabudowa RTV. Może to być tradycyjne drewno, ale efektowniej zaprezentuje się w połączeniu ze szkłem, np. w formie podświetlanych witryn. Takie oświetlenie wprowadzi wieczorami klimatyczny nastrój. Modne w ostatnim czasie są także rozwiązania w stylu skandynawskim, łączące drewno półek z metalowym stelażem.
Jeszcze innym, nowoczesnym rozwiązaniem są drewniane lamele. To połączenie oryginalnego designu z naturalnymi materiałami. Takie panele ścienne można zamontować zarówno na całej ścianie, jak i na jej fragmencie, jako uzupełnienie zabudowy. To sprawi, że ściana będzie się prezentowała efektownie i ponadczasowo.
Podsumowując, ściana w salonie to niewątpliwie element warty podkreślenia. Ważne jednak, aby był on przygotowany z wyczuciem i smakiem. Najgorsze bowiem dla salonu może być to, kiedy nieumiejętnie dobierzemy materiały i zamiast upiększyć swój salon, tylko go przytłoczymy. Niemniej jednak warto sięgać po takie nowoczesne rozwiązania jak np. cegła dekoracyjna czy zabudowa z połączenia drewna i metalu lub szkła.