Monday, April 15, 2024
Home / Kuchnia  / Diety  / Co na infekcje intymne? Dieta! Wystarczy, że zrezygnujesz z tego jednego produktu…

Co na infekcje intymne? Dieta! Wystarczy, że zrezygnujesz z tego jednego produktu…

Co na infekcje intymne? Dieta przeciwgrzybiczna to dieta urozmaicona. Sprawdź, co jeść aby uniknąć problemów

dziewczyna w czarnej bieliźnie siedzi na fotelu

Infekcje intymne a zła dieta / fot. Canva

Bakteryjne i grzybicze infekcje intymne, to coraz większy problem wśród kobiet. Niestety, widzę to również w swojej praktyce dietetycznej i podczas konsultacji indywidualnych z pacjentkami

 

Grzybica pochwy i infekcje bakteryjne – przyczyny

Wynika to zapewne w dużym stopniu z nieprawidłowej higieny, stosunków, stosowanych antybiotyków czy korzystania z basenów publicznych. Niemniej, prawidłowe żywienie i codzienne nawyki mają równie duże znaczenie! Nie tylko w kontekście zapobiegania infekcjom, ale także ich efektywnego leczenia, gdy zostanie już postawiona diagnoza.

Nasza fizjologiczna mikrobiota składa się z konkretnych bakterii i grzybów – w zdecydowanej większości, to dobroczynne szczepy Lactobacillus! Nie one same są problemem, a ich ilość oraz rodzaj.

O grzybicy pochwy mówimy w momencie, gdy dochodzi do nadmiaru grzybów w drogach rodnych, a nie ich obecności (Candida Albicans naturalnie zasiedla mikrobiom). A o infekcjach bakteryjnych w momencie, gdy dochodzi do niedoboru bakterii Lactobacillus w stosunku to innych szczepów bakterii.

Prawdopodobnie, nikogo nie zaskoczę stwierdzeniem, że dieta ma ogromne znaczenie!

Mogłabym nawet powiedzieć, że w pewnych etapach leczenia – kluczowe! Niezależnie od tego, o jakim rodzaju przerostu grzybiczego czy infekcji bakteryjnej mówimy. Przy pomocy odpowiedniego żywienia, jesteśmy w stanie nie tylko wesprzeć i przyspieszyć leczenie farmakologiczne, ale także zapobiegać jego rozwojowi i nawrotom. Wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń w codziennym żywieniu.

Jakie składniki diety są kluczowe?

Na prowadzenie w temacie rozwoju infekcji wysuwa się cukier – niezależnie od formy. Mówimy tutaj o cukrze białym, kokosowym i brązowym, ale także o słodyczach czy dodatkach syropu cukrowego w produktach powszechnie uważanych za zdrowe, np. napoje roślinne.

Kobiety spożywające na co dzień duże ilości cukru są zdecydowanie bardziej narażone na rozwój chociażby grzybicy pochwy. Cukier jest pożywką dla drożdży, powodując ich większe namnażanie. Tak samo duże znaczenie ma on w przypadku rozwoju infekcji o podłożu bakteryjnym.

Zazwyczaj sporym problemem jest również to, czego w naszej diecie nie ma…

Żyjemy szybko i równie szybko żywimy się na co dzień. Nasza dieta niestety bywa bardzo nisko odżywcza. Pozbawiona błonnika, świeżych warzyw, produktów kiszonych, owoców jagodowych czy chociażby dobrej jakości fermentowanych produktów mlecznych.

To wszystko sprawia, że dieta ma działanie pro zapalne i zwiększa ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych.

Może zainteresuje cię też: Słodki problem. Czy jestem uzależniona od słodyczy?

Dieta a infekcje intymne. Co jeść, aby ich uniknąć?

fermentowanie


Moda na fermentację, czyli domowe kiszenie, robienie jogurtów itd., to obecnie silny trend kulinarny / fot. Reshot/Photo by Daria Khabarova

Jeśli problem nie jest zbyt duży, to może się okazać, że nie wymaga on (jeszcze) leczenia farmakologicznego. Taką decyzję podejmuje zawsze lekarz ginekolog. W tym momencie, prawidłowa dieta okazuje się kluczowa! Niemniej, w zdecydowanej większości sytuacji, krótkotrwałe leczenie farmakologiczne okazuje się koniecznością, a wtedy prawidłowa dieta będzie je wspierała na wielu poziomach.

Zadbajmy więc o wprowadzenie podstawowych zasad diety przeciwgrzybiczej na okres 6 tygodni. Po tym czasie, warto powtórzyć badania, aby mieć pewność, że problem został w pełni rozwiązany.

Do najważniejszych elementów diety przeciwgrzybiczej należą:

• W diecie ograniczamy węglowodany, na rzecz większej ilości białek i tłuszczów.
Całkowite wykluczenie cukru pod każdą postacią. Warto zwrócić również uwagę na cukier ukryty w produktach spożywczych pod postacią syropu fruktozowego albo glukozowo-fruktozowego.
Wykluczenie słonych przekąsek, fast-foodów, oczyszczonych produktów zbożowych, np. pszenna mąka, pszenne pieczywo.
Wykluczamy alkohole pod każdą postacią.
• Warto także ograniczyć pieczywo na bazie drożdży. W tej sytuacji, wprowadzamy pieczywo na zakwasie, np. żytnie.
• Podstawą w diecie są warzywa – zwłaszcza te zielone, czerwone i fioletowe. Prewencyjnie, przed nawrotem infekcji, warto też regularnie jeść kiszonki.
• Kolejnym świetnym produktem, zapobiegającym infekcjom, jest jogurt naturalny, maślanka i kefir – fermentowane produkty mleczne. Oczywiście, bez cukru dodanego! Są one źródłem bakterii z grupy Lactobacillus, które są niezbędne przy prawidłowym zasiedleniu miejsc intymnych.
• Do diety wprowadzamy także tłuste ryby, jak łosoś, śledzie czy tuńczyk. Rewelacyjne źródło witaminy D, jodu i kwasów tłuszczowych omega-3. Badania pokazują, że duże niedobory witaminy D znacznie zwiększają ryzyko rozwoju i/lub nawrotu infekcji.
• Kolejne produkty o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym, to czosnek, cebula i imbir. Liczne badania pokazują, że związek w nich zawarty – ajoen – zapobiega namnażaniu się grzybów z grupy drożdżaków
Oliwa z oliwek i awokado, to również produkty o udowodnionym działaniu przeciwbakteryjnym.

Jak istotna jest suplementacja?

Nie tylko dieta na ogromne znaczenie, ale też prawidłowa suplementacja, a zwłaszcza – odpowiednie probiotyki!

  1. Jak wskazują badania – zasiedlenie około 95 proc. mikrobioty pochwy przez bakterie Lactobacillus maksymalnie ogranicza ryzyko rozwoju infekcji. Im mniejszy ich poziom – tym większe ryzyko pojawienia się zaburzeń intymnych. Dlatego, warto przemyśleć regularną probiotykoterapię szczepami Lactobacillus oraz drożdżakami z grupy Saccharomyces. Działanie przeciwgrzybicze ma również laktoferyna.
  2. Warto zwrócić uwagę również na to, że infekcje intymne zazwyczaj leczone są środkami farmakologicznymi, zawierającymi pałeczki kwasu mlekowego – Lactobacillus gasseri lub Lactobacillus reuteri. Takie globulki zawierają też kwas l-askorbinowy i witaminę E – o te same składniki warto zadbać w codziennej diecie. Znajdziemy je w fermentowanych produktach mlecznych, warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych czy roślinach strączkowych.
  3. Jednym z podstawowych czynników, które zapobiegają rozwojowi jest również prawidłowa odporność organizmu. Dbajmy o odpowiedni poziom witaminy D, cynku, selenu, witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych omega-3. Mówimy nie tylko o urozmaiconej diecie, ale także kontrolnych badaniach krwi i ewentualnej suplementacji uzupełniającej.

Problemy kobiece, związane z nawracającymi infekcjami intymnymi czy grzybicą pochwy, rzeczywiście są sporym problemem, z którym boryka się coraz więcej kobiet. Niemniej, jest to problem, z którym dość szybko jesteśmy w stanie sobie poradzić! Podstawą jest prawidłowa diagnoza, a następnie wprowadzenie leczenia farmakologicznego (jeśli jest ono potrzebne) oraz diety przeciwgrzybiczej. Ponadto, jeśli zadbamy o kilka elementów zdrowego stylu życia – ograniczenie cukru na co dzień, wykluczenie alkoholu, prawidłowa suplementacja – oraz codzienną higienę, nie powinny również pojawić się problemy z nawrotami.

Przeczytaj też: Biblia waginy

dietetyk kliniczna, założycielka marki MajDiet, popularna influencerka. Autorka wielu e-booków poświęconych dietom i zdrowemu odżywaniu, które sprzedały się w tysiącach egzemplarzy. Kocha wyzwania i z chęcią podejmuje się leczenia osób, których choroby nie przebiegają „książkowo". Uwielbia gotować i podróżować.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Wika 4 kwietnia, 2022

    To prawda dieta przyspiesza regenerację a w przypadku osób, które co chwilę łapią infekcje intymne może działac wręcz zapobiegająco. Niemniej jak już sie komuś trafi infekcja pochwy czy chociażby zapalenie lub suchości to można ratować się globulkami florakcid. W rossmannie są juz też dostepne od ręki w dobrej cenie. Nawilżają i łagodzą podrażnienia i dyskomfort

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ