Sunday, May 26, 2024
Home / PARTNER MK  / Co ma wpływ na cenę OC?

Co ma wpływ na cenę OC?

Rozważ, zanim kupisz auto

cena OC

Od czego zależy cena OC? /fot. Pexels

Kierowcy narzekają na wysokie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przypadku starszych aut roczny koszt polisy jest porównywalny z wartością rynkową samochodu, przez co niektórzy rezygnują z dopełnienia obowiązku ubezpieczeniowego. Za brak OC są jednak przewidziane wysokie kary finansowe nakładane przez UFG. Co ma wpływ na cenę OC i jak znaleźć najtańszą polisę? Odpowiadamy!

 

Dlaczego nie warto rezygnować z wykupienia OC?

Zgodnie z polskimi przepisami prawa, każdy zarejestrowany pojazd musi być objęty ubezpieczeniem OC. Zakup nowego auta nie jest więc jedynym wydatkiem, na który powinieneś się przygotować. Sporym obciążeniem finansowym może się też okazać OC, zwłaszcza jeżeli zaliczasz się do grupy kierowców podwyższonego ryzyka. Unikanie wykupienia polisy ze względu na wysoką cenę niesie za sobą poważne konsekwencje, które wiążą się z nałożeniem kary przez UFG. Zależą one od długości przerwy w ciągłości ubezpieczenia, a w przypadku nieprzedłużenia polisy przez okres ponad 14 dni, mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. To znacznie większy wydatek, niż nawet najdroższe ubezpieczenie dostępne na rynku, dlatego warto pilnować terminu końca ochrony.

Co ma wpływ na cenę OC?

Każde OC obowiązuje w takim samym zakresie, dlatego przy wyborze polisy decydującym czynnikiem jest jak najniższa składka. Ceny OC w poszczególnych towarzystwach mogą się znacznie od siebie różnić, gdyż zależą od polityki prowadzonej w danej firmie. Na ostateczny koszt polisy mają też wpływ inne elementy, które dotyczą kierowcy i auta. Co jest brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki?

 

● Wiek kierowcy,
● miejsce zamieszkania,
● doświadczenie w prowadzeniu pojazdów,
● zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę,
● wykonywany zawód,
● sytuacja rodzinna właściciela auta,
● marka i model samochodu,
● pojemność i moc silnika,
● aktualny przebieg pojazdu,
● rok produkcji auta.

 

Przy ustalaniu ceny OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę także inne czynniki, które z pozoru mogą się wydawać mało istotne. O wysokości składki może decydować to, czy właściciel posiada dzieci, w jak dalekie trasy podróżuje i czy porusza się autem po większym mieście, czy niewielkiej miejscowości. Przy wyliczaniu kosztów ubezpieczenia towarzystwa kierują się również statystykami policyjnymi z wypadków. Zgodnie z nimi sprawcami kolizji są najczęściej młodzi kierowcy, którzy mają krótki staż za kółkiem i poruszają się sportowymi pojazdami o dużej pojemności silnika. Jeżeli należysz do takiej grupy, musisz się liczyć z tym, że wyliczona dla Ciebie składka może być wyższa niż dla doświadczonych kierowców, posiadających ekonomiczne, rodzinne auta.

Jak obniżyć cenę OC?

Najlepszym sposobem, aby płacić mniej za OC, jest gromadzenie zniżek za bezszkodową jazdę. Mogą one sięgać nawet 80 proc., co oznacza spore oszczędności na kosztach zakupu polisy. Cenę ubezpieczenia można również obniżyć, ustanawiając współwłaściciela auta. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku młodych kierowców, którzy ze względu na brak doświadczenia muszą płacić wyższe składki. Warto także zdecydować się na zakup ubezpieczenia przez Internet, gdyż wówczas można zaoszczędzić na kosztach pośrednictwa, pobieranych przez agenta. Obecnie większość ubezpieczycieli obsługuje klientów online i umożliwia zawarcie umowy bez konieczności osobistej wizyty w biurze. Dzięki temu masz szansę skorzystać z oferty towarzystwa, nawet gdy w Twojej okolicy nie ma stacjonarnej siedziby firmy.

Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu?

Decydując się na wykupienie polisy przez Internet możesz porównać ze sobą produkty od różnych towarzystw. Do tego celu warto wykorzystać kalkulator ubezpieczenia OC na rankomat.pl, w którym wyliczysz wysokość składki i przeanalizujesz, gdzie masz szansę dostać najkorzystniejszy wariant ochrony. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz preferencyjny, a narzędzie automatycznie wygeneruje listę ofert, które spełniają określone kryteria. Po wyborze najkorzystniejszej opcji możesz od razu wykupić polisę, oszczędzając przy tym nie tylko czas, ale i pieniądze.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ