Saturday, July 13, 2024
Home / Kuchnia  / Co jest zdrowsze: kawa czy herbata?

Co jest zdrowsze: kawa czy herbata?

Co jest lepiej pić: kawę czy herbatę? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, porównamy, który z tych napojów ma więcej cennych właściwości.

Kawa i herbata – dwa najpopularniejsze napoje. Każdego dnia ludzie spożywają ogromne ilości różnego rodzaju herbaty i kawy. Zarówno kawa jak i herbata mają swoich wielbicieli. Należy podkreślić, że oba te napoje mają nie tylko wspaniały smak, ale również są zdrowe – zawierają wiele składników cennych dla organizmu. Ale czy wiecie, który z tych napojów jest zdrowszy? Jedni badacze twierdzą, że kawa jest lepsza, a drudzy, że to herbata ma więcej zalet. Jak więc jest naprawdę? Co jest lepiej pić: kawę czy herbatę? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, porównamy, który z tych napojów ma więcej cennych właściwości.

przyjaciel_kawy

Co jest lepiej pić: kawę czy herbatę? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, porównamy, który z tych napojów ma więcej cennych właściwości. / fot. materiał prasowy

Najpierw przyjrzyjmy się, jakie zalety ma kawa, jakie są jej korzyści dla ludzkiego organizmu. Oczywiście jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest ona miłym początkiem dnia, albo dodatkiem do przyjacielskiej rozmowy. Jednak takie zalety ma również herbata. Chcąc dowiedzieć się, picie którego z tych napojów niesie dla naszego organizmu więcej korzyści, trzeba również w porównaniu odrzucić jeszcze kilka rzeczy:przyspieszanie spalania tłuszczu, poprawa pamięci, dodawanie energii. Wszystkie te cechy mają oba napoje – zarówno kawa, jak i herbata.Ponadto warto wspomnieć jeszcze o ich wartości kalorycznej, która jest prawie zerowa. A więc już czas, aby spojrzeć tylko na te korzyści, które ma tylko jeden napój, a drugi nie.

Zalety kawy: zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka jamy ustnej i gardła, na depresję, chorobę Parkinsona, marskość wątroby, astmę, zmniejsza możliwość utworzenia się kamieni żółciowych, pomaga zachować jędrną skórę, zmniejsza wypadanie włosów, rozszerza naczynia krwionośne (poprawia wydolność umysłową), zmniejsza bóle migrenowe, wzmacnia działanie leków przeciwbólowych, zmniejsza uczucie głodu, dostarcza organizmowi mikroelementów i witamin. Jak widać, lista zalet kawy jest długa. Czy herbata ma ich tak samo dużo?

Zalety herbaty: poprawia trawienie, obniża ilość złego cholesterolu, przeciwdziała chorobie wieńcowej, posiada fluor, który wzmacnia zęby i dziąsła, usuwa toksyny z organizmu.

Jak widać, w porównaniu z kawą, to kawa ma więcej zalet niż herbata. Jednak tylko z tego powodu nie można twierdzić, że jest ona zdrowsza od herbaty. Trzeba jeszcze bowiem najpierw spojrzeć na te napoje pod kątem ich wad, ponieważ może okazać się, że kawa, tak jak i ma więcej zalet, może mieć i więcej wad, w porównaniu z herbatą. Tak więc jakie wady mają te napoje?

Wady kawy: kofeina może powodować uzależnienie, wypłukuje wodę z organizmu, powoduje żółknięcie zębów, problemy ze snem, zgagę, podwyższa ciśnienie krwi. Wady herbaty to: spożywanie jej w dużych ilościach może przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych, kruchości naczyń krwionośnych skóry, jest niewskazana dla anemików, utrudnia przyswajanie białka.

Jak widać, lista wad kawy i herbaty jest podobnej długości. Spoglądając ogólnie, na wady i zalety obu tych napojów można zauważyć lekką przewagę kawy nad herbatą, jeśli chodzi o jej zalety dla zdrowia. Oczywiście należy dodać, że oba te napoje nie mogą być spożywane w nadmiernych ilościach.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy: jeśli naprawdę zależy nam na korzyściach dla organizmu z picia kawy i herbaty, należy wiedzieć o tym, że tylko produkty najwyższej jakości pozwolą to osiągnąć.

Autor: www.przyjacielekawy.pl – sklep internetowy z ekspresami do kawy, kawą i herbatą.

Oceń artykuł
5 komentarzy
 • Justyna 11 maja, 2015

  Ja jestem za piciem herbaty.Oczywiście tylko wersję liściastą dobrej jakości. Można taką dostać w kawa-czy-herbata pl

 • nikolska9 24 lutego, 2016

  Jesli naprawde pijecie dużo kawy i stawiacie jednak na jakość i na to aby była najlepsza to zdecydowanie polecam odwiedzić tą stronkę https://ekoitalia.pl/
  Według mnie najlepsze kawy, do tego bardzo zdrowe i w dobrych cenach.

 • amanda89 24 kwietnia, 2016

  Kiedy mowa o kawie wyrazistej w smaku i aromacie to mysle ze powinniście odwiedzić na pewno to miejsce https://ekoitalia.pl/index.php?id_category=11&controller=category
  Maja naprawde pyszne kawy, w bardzo dobrych cenach.

 • Ania 10 maja, 2018

  JA lubię to i to 🙂 Na stronie https://szlachetnysmak.pl/ można znaleźć dużo kaw i herbat z różnych krajów, więc polecam zajrzeć.

 • Sandra 3 czerwca, 2019

  bardzo ciekawym pomysłem mógłby być zestaw smacznych herbat albo kaw. Polecam sklep https://cupandyou.pl gdzie sama zamawiam. Mają bardzo szeroki asortyment oraz zestawy chyba na każdą okoliczność.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ