Wednesday, May 29, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Co jest niezbędne w samochodzie? Sprawdź obowiązkowe wyposażenie auta

Co jest niezbędne w samochodzie? Sprawdź obowiązkowe wyposażenie auta

Potrafisz, wymienić skład obowiązkowego wyposażenia pojazdu?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu / fot. AdobeStock

Kierowcy muszą dostosować się do wielu wymogów Kodeksu Drogowego. Jednym z nich jest obowiązkowe wyposażenie, które musi znaleźć się w każdym samochodzie. W przypadku stwierdzenia braku danego elementu wyposażenia w trakcie kontroli kierowca może ponieść wysoką karę. Zobacz, co zawsze musisz mieć w swoim aucie i jaka jest wysokość mandatów za brak wyposażenia obowiązkowego!

 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – te 3 rzeczy trzeba mieć ze sobą

Kiedy mówimy o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu, do głowy może przyjść wiele rzeczy. Paradoksalnie jednak Kodeks drogowy pod tym względem pozostaje niezwykle łaskawy – przynajmniej w porównaniu do innych, rygorystycznych przepisów. W Polsce na obowiązkowe wyposażenie samochodu składają się trzy elementy:

  • sprawna gaśnica – gaśnica, najlepiej typu ABC lub BC o pojemności min. 1 kg, musi mieć ważną homologację. Większość produktów traci ważność po ok. dwóch latach, dlatego kierowcy powinni regularnie wymieniać gaśnicę!
  • czytelna tablica rejestracyjna – tablica rejestracyjna musi znajdować się na przedniej i tylnej części pojazdu, nie może być wygięta, starta, ani zabrudzona w stopniu uniemożliwiającym czytelność. Zabronione jest także stosowanie substancji, które miałyby utrudnić identyfikację pojazdu.
  • trójkąt ostrzegawczy – trójkąt ostrzegawczy to niezbędny element wyposażenia, który używany jest w sytuacjach awaryjnych. Informuje o usterce, unieruchomieniu pojazdu lub innej czynności awaryjnej, np. holowaniu. Trójkąt również musi mieć ważny znak homologacji.

Prowadzenie pojazdu, który nie jest wyposażony w powyższe elementy, zgodnie z Kodeksem Drogowym jest przewinieniem. Grozi za nie mandat karny w wysokości od 100 zł do 500 zł, w zależności od rodzaju przewinienia. Przykładowo, nieczytelna tablica rejestracyjna może przysporzyć otrzymanie mandatu w wysokości 100 złotych. Za brak gaśnicy lub trójkąta taryfikator przewiduje mandat w wysokości nawet 500 zł. Mandaty mogą się łączyć za każdy brakujący element wyposażenia.

Co należy mieć w aucie oprócz obowiązkowego wyposażenia?

Warto zwrócić uwagę na to, że obowiązkowe wyposażenie samochodu nie zapewnia pełnej ochrony na wypadek różnych wydarzeń. Dlatego zdecydowanie zaleca się nie kończyć wyposażania pojazdu na tej liście. Z pewnością w każdym aucie nie powinno zabraknąć:

  • zapasowego akumulatora i zestawu do awaryjnego uruchamiania silnika,
  • apteczki pierwszej pomocy,
  • kurtki odblaskowej,
  • linki holowniczej,
  • zestawu uniwersalnych narzędzi i kluczy samochodowych,
  • latarki,
  • narzędzi do czyszczenia – zmiotki, skrobaczki do szyb i innych.

Tak wyposażony kierowca poradzi sobie znacznie lepiej, gdy samochód nieoczekiwanie odmówi posłuszeństwa. Listę tę jednak warto jeszcze bardziej rozszerzyć, jeśli na co dzień pokonuje się długie trasy, podróżuje się z małymi dziećmi lub planuje wyjazd samochodem na wakacje.

 

Źródło: https://mtu24.pl/poznaj-obowiazkowe-wyposazenie-samochodu/

 

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA w Sopocie
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ