Thursday, May 30, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Co i za ile? Czyli koszt ślubu i wesela

Co i za ile? Czyli koszt ślubu i wesela

Panna młoda w przepięknej białej sukni ślubnej, wspaniale udekorowana sala weselna, zadowoleni goście, bawiący się do białego rana

Co i za ile? Czyli koszty ślubu i wesela / fot. istock

Co i za ile? Czyli koszty ślubu i wesela / fot. istock

Panna młoda w przepięknej białej sukni ślubnej, wspaniale udekorowana sala weselna, zadowoleni goście, bawiący się do białego rana… W ten oto sposób wyobrażamy sobie nasz wymarzony ślub i wesele. Jednak jak się okazuje, nie jest to tylko spełnienie marzeń, ale również spory wydatek. Ile tak naprawdę kosztuje ślub i wesele? Poniżej zostały podane orientacyjne ceny takiej uroczystości.

Lokal weselny

Co i za ile? Czyli koszty ślubu i wesela / fot. istock

Co i za ile? Czyli koszty ślubu i wesela / fot. istock

Na początek ustalamy, ile osób weźmie udział w przyjęciu weselnym. Jeżeli będzie to dość skromne przyjęcie dla najbliższej rodziny, oczywistym jest, że wydatki będą niższe. Z kolei, gdy nasze wymarzone wesele ma odbyć się z wielką pompą w dworku, zamku, luksusowym hotelu bądź najlepszej restauracji w okolicy – cena drastycznie podskoczy w górę.

Mówiąc o jednodniowym weselu w przeciętnej sali weselnej ze standardowym menu, ceny nie schodzą raczej poniżej 150zł za osobę. Jednak średni koszt to ok.200zł/os. Do tego najczęściej trzeba doliczyć własny alkohol, napoje, ciasta, owoce.

Muzyka weselna

Żadne wesele nie może obejść się bez dobrej muzyki. Tradycyjny zespół weselny to koszt rzędu 3000-4000zł. Najtańszą opcją będzie Dj. Za całą noc weźmie on ok. 2000zł. Oczywiście ostateczny wybór oprawy muzycznej zależy od indywidualnych preferencji pary młodej.

Fotografia ślubna

Co i za ile? Czyli koszty ślubu i wesela / fot. istock

Co i za ile? Czyli koszty ślubu i wesela / fot. istock

Na rynku znajdziemy mnóstwo ofert fotografów ślubnych. Ich cena zależy przede wszystkim od jakości usług oraz doświadczenia. Za dobry reportaż z ceremonii ślubnej oraz uroczystości weselnej zapłacimy średnio od 2500 do 5000zł. Taka standardowa cena zawierać będzie również mini sesję plenerową, ok. 300 fotografii na płycie DVD oraz fotoksiążkę.

Kamerzysta na wesele

Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo bardzo dobrych kamerzystów, którzy filmują naprawdę na wysokim poziomie. Normą jest już, jakość filmu HD. Przeszukując oferty znajdziemy możliwość filmowania wesela nawet w 3D! Za film nakręcony tradycyjną kamerą zapłacimy najmniej, bo ok. 2000-3000zł. Już za film w jakości HD zapłacimy nieco więcej, bo ok. 5000zł. Natomiast za film w 3D zapłacimy od ok. 5000zł nawet do 8000zł.

Samochód do ślubu

Co i za ile? Czyli koszty ślubu i wesela / fot. istock

Co i za ile? Czyli koszty ślubu i wesela / fot. istock

Wszystko zależy od tego, jaki pojazd ślubny chcemy wynająć. Czy ma to być zwykły luksusowy samochód do ślubu, czy może limuzyna, samochód w stylu retro, a może hummer? A może ma to być kareta, dorożka lub bryczka ciągnięta przez konie? Cena wynajęcia pojazdu liczona jest najczęściej za godzinę.

Atrakcje weselne

Pamiętajmy jeszcze o kosztach dodatkowych atrakcji weselnych w postaci tortu weselnego (ok. 500zł), upominków dla gości (1-10zł za sztukę), pokazu barmańskiego (ok. 2000zł), wypuszczania balonów (do 1000zł), efektywnego pokazu sztucznych ogni (ok. 2000zł). Wybór takich atrakcji na weselu zależy już od budżetu pary młodej oraz priorytetów.

Podsumujmy! Przeciętny koszt organizacji ślubu i jednodniowego wesela na 100 osób to 30 000 – 40 000 zł. Pamiętajmy, że ta cena będzie się zmieniać w zależności od liczby zaproszonych gości oraz wystawności planowanego wesela. Koszty zmieniać się będą również w zależności od tego, czy uroczystość zaplanowana jest w sezonie (kwiecień-październik), czy poza nim. Poza sezonem będzie oczywiście taniej.

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.weselezklasa.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ