Saturday, April 13, 2024
Home / Styl życia  / Sport  / Co daje joga? Obalamy 6 mitów, przez które być może jeszcze nie zaczęłaś ćwiczyć

Co daje joga? Obalamy 6 mitów, przez które być może jeszcze nie zaczęłaś ćwiczyć

Wokół trenowania jogi powstało wiele mitów. Obalamy 6 najczęściej powtarzanych!

co daje joga

Co daje joga? / fot. Canva

Kiedy minie styczeń i okres wypełniania noworocznych postanowień, wielu z nas pozostaje tylko wspomnienie płonnego zapału. Ile takich postanowień było już w naszym życiu? Wiele z nich dotyczyło pewnie wprowadzenia pozytywnej zmiany, podjęcia nowej drogi do doskonalenia siebie. Na zmianę zawsze jest czas. Co daje joga? Regularne praktykowanie jogi chroni przed miażdżycą, zmniejsza ryzyko depresji, lęku i bezsenności. Dlaczego zatem miałabyś nie spróbować? Obalamy sabotujące mity i wymówki dotyczące tego przyjemnego sportu!

Joga to harmonia duszy i ciała / fot. Pixabay

Joga to harmonia duszy i ciała / fot. Pixabay

 1. Jestem za mało rozciągnięta

To mit, który często zniechęca po kilku sesjach. Ile razy spotkałyśmy się z twierdzeniem, że ktoś jest naturalnie gibki, a ktoś inny nie? Joga pozwoli poprawić twoją gibkość już po kilku tygodniach regularnego ćwiczenia. To, że teraz nie możesz dotknąć dłońmi ziemi z wyprostowanymi nogami, nie znaczy, że nigdy nie będziesz w stanie tego zrobić! Patrząc na osoby długo praktykujące jogę, warto zastanowić się, jaką drogę przebyli, i że kiedyś także byli dopiero na jej początku.

2. Joga jest nudna

Wykonywana w rytm oddechu, a nie skocznej muzyki, na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie statycznej i nudnej. Daje jednak niepowtarzalną okazję na nabranie dystansu do życia i obowiązków, które atakują nas z każdej strony. Wsłuchiwanie się we własny oddech jest znane jako jedna z taktyk walki ze stresem i lękiem. Nie każda joga jest jednak powolna i statyczna. Wiele jej stylów jest dynamicznych, wzmacniających nie tylko wnętrze, ale i mięśnie. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie treningi dla siebie. Z pomogą przychodzą kanały na YouTube, na których trenerzy oferują filmiki różnej długości i o różnym stopniu intensywności.

źródło: YouTube / Five Parks Yoga

 

3. Joga jest droga

Wcale nie musi być! Zakup drogiej markowej maty, specjalnego stroju, klocków, wałków i pasków, karnetu w modnym studiu faktycznie mocno nadwyręży kieszeń. Jogę można jednak ćwiczyć w zaciszu domowym, z użyciem maty ze średniej półki cenowej i w zwykłych legginsach. Do wykonywania niektórych póz pomocna będzie gruba książka, szal czy pasek i zbita poduszka. Zanim zdecydujesz się na roczny karnet w studiu, spróbuj ćwiczyć w domu. Takie praktykowanie jogi także daje poczucie wolności i wiele satysfakcji!

Praktykowanie jogi daje wiele satysfakcji / fot. Pixabay

Praktykowanie jogi daje wiele satysfakcji / fot. Pixabay

4. Joga jest dla ludzi młodych

Czy z jogą kojarzą ci się tylko młode, rozciągnięte osoby, które prowadzą zdrowy styl życia i są niezwykle uduchowione? Jogę może uprawiać każdy. Jest tak samo odpowiednia dla nastolatków i matek z dziećmi, jak i mężczyzn w średnim wieku. Wszystko zależy od zaangażowania i systematyczności. Warto podejść do jogi, jak do zabawy, a nie kolejnego obowiązku. Może twoja przyjaciółka także myśli o jakiejś zmianie? Wspólne zapisanie się na zajęcia, to zawsze dobry pomysł.

5. Joga nie jest dla osób religijnych

Jako element religii buddyjskiej może budzić wątpliwość, czy jej uprawianie jest zgodne z religią chrześcijańską. Obecnie w świecie zachodnim praktykowanie jogi często pozbawione jest religijnego charakteru. Jogę można traktować jako okazję do relaksu, ruchu, ćwiczenia harmonii duszy i ciała lub praktykę religijną. Wszystko zależy od twojego podejścia do tematu.

6. Joga zajmuje dużo czasu

Praktykowanie jogi w studiu wiąże się z poświęceniem większej ilości czasu. Zwykle sesja dla początkujących trwa godzinę, a czas treningu wzrasta wraz z poziomem zaawansowania. Ćwiczenie w domu nie stawia jednak przed tobą żadnych ograniczeń. To od ciebie i ilości twojego czasu zależy, jak długi jest trening. W Internecie wiele jest filmików trwających 15 czy 20 minut, które także mają na celu rozciągnięcie, wzmocnienie mięśni i uspokojenie ducha.

Maria Pruszyńska

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Joannna 3 maja, 2019

    Joga jest fantastycznie uniwersalna. Każdy może znaleźć rodzaj jogi dla siebie, może się zaangażować w sferze duchowej, ale może pozostać przy ćwiczeniach fizycznych. Można ćwiczyć na taniej macie lub bez, a można umilać sobie praktykę gadżetami.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ