Saturday, February 24, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Co charakteryzuje najlepsze osuszacze powietrza?

Co charakteryzuje najlepsze osuszacze powietrza?

Sposób na wilgoć i ślady pleśni na ścianach? Osuszyć powietrze. To ważne zwłaszcza zimą, gdy nie otwieramy okien

osuszacz-powietrza-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Osuszacze powietrza to urządzenia niezbędne w pomieszczeniach, w których gromadzi się zbyt wiele wilgoci. Rynek oferuje wiele rozwiązań – podpowiadamy, czym cechują się najlepsze urządzenia oraz które z nich warto wybrać

Dlaczego warto mieć osuszacz powietrza w mieszkaniu?

Nadmierne gromadzenie wilgoci to problem w szczególności dotyczący starego budownictwa, jednak może pojawić się w każdym mieszkaniu. Skutki są niekorzystne zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla samego wnętrza oraz umieszczonym w nim mebli. Osuszacz powietrza jest urządzeniem, którego zadaniem jest utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia w pomieszczeniach.

Ile wynosi prawidłowa zawartość pary wodnej w powietrzu znajdującym się w mieszkaniu lub domu? Możemy spotkać się z wartościami od 30% do 70%, jednak przyjmuje się, że dla ludzkiego zdrowia i samopoczucia optymalna wartość to pomiędzy 40% a 60%. Prawidłowy skład powietrza chroni ściany, okna, drzwi i meble przed pojawianiem się pleśni i innych grzybów. Użycie odpowiedniego sprzętu może dodatkowo powstrzymać powstawanie nieprzyjemnego, kwaśnego zapachu. Wszystkie z tych efektów pozytywnie wpływają na zdrowie mieszkańców. Nadmiar wilgoci może być szkodliwy dla naszych górnych oraz dolnych dróg oddechowych, a także prowadzić do występowania lub nasilenia alergii. Zdecydowanie warto zainwestować w osuszacz powietrza – to sposób na zadbanie o siebie, swoich bliskich i dobry stan mieszkania.

Osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne

Osuszacze powietrza możemy podzielić na dwie najpopularniejsze kategorie: kondensacyjne i adsorpcyjne. Niezależnie od typu zadaniem takiego sprzętu jest ochrona pomieszczeń przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci – obydwa z nich oferują podobną sprawność w standardowych warunkach. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj osuszaczy ma swoich zwolenników. Warto jednak zaznaczyć, że poszczególne urządzenia różnią się w sposobie działania i cechują się nieco odmiennym wykorzystaniem.

Osuszacze kondensacyjne działają poprzez skraplanie pary na zimnych powierzchniach. To bardzo skuteczne urządzenia, jednak ich wydajność jest ograniczona zakresem temperatur, w których mogą poprawnie pracować. Najlepsze efekty widoczne są przy wysokiej wilgotności i temperaturze około 30°C – tego typu urządzenia sprawdzą się zatem w skrajnych warunkach. Osuszacze adsorpcyjne natomiast gromadzą wodę na powierzchni adsorbentu. Cechują się mniejszą wydajnością, jednak temperatura pomieszczenia nie ma wpływu na ich pracę. Co więcej, mogą pełnić dodatkowe funkcje, przez co bardzo często uważane są za najlepsze osuszacze powietrza. Należą do nich likwidowanie kurzu, jonizacja i nawilżanie powietrza, a także usuwanie roztoczy.

Czym wyróżniają się najlepszej jakości osuszacze powietrza?

Na rynku znajdziemy sporo firm, których oferty obejmują osuszacze powietrza. W pierwszej kolejności należy zatem wybrać sprawdzonego sprzedawcę, aby mieć pewność wysokiej jakości zakupionego sprzętu. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na dane techniczne oraz sposób działania.

Wysokiej jakości osuszacze powietrza charakteryzują się znaczną wydajnością. W tej kwestii ważne są również wymiary pomieszczenia, w którym planujemy umieścić osuszacz. Następna istotna sprawa dotyczy poziomu hałasu. Najlepsze osuszacze pracują cicho – do tego stopnia, że zapomnimy o ich funkcjonowaniu. Dobrej jakości urządzenie będzie również wyposażone w pojemny zbiornik, w którym gromadzi się skroplona para wodna: im większy rozmiar, tym praktyczniejsze jest całe urządzenie. Kolejnym wartym uwagi parametrem jest pobór mocy. Wysokiej klasy osuszacze najczęściej należą do urządzeń energooszczędnych – kupując je, nie musimy obawiać się ponoszenia wysokich kosztów związanych z prądem.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną cechę topowych osuszaczy powietrza. Najlepsze urządzenia pozwalają na skorzystanie z dodatkowej funkcji automatycznego sprawdzania poziomu wilgotności pomieszczenia. W optymalnych warunkach urządzenie wyłącza się bez naszej ingerencji, a gdy wykryje nieodpowiednie stężenie pracy wodnej – samoczynnie wznawia pracę. Więcej praktycznych porad związanych z różnymi aspektami dbania o mieszkanie można poznać, czytając poradnik Media Expert.

Skuteczne sposoby na walkę z nadmierną wilgocią w pomieszczeniach

Osuszacze powietrza to jedne z najskuteczniejszych sposobów na walkę z nadmierną wilgocią. Jeśli jednak zależy nam na osuszeniu mniejszego pomieszczenia bądź miejsca, w którym gromadzi się stosunkowo niewiele wilgoci, klasyczny osuszacz może okazać się zbędnym sprzętem. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie pochłaniacz wilgoci. To produkt znacznie mniejszy, o niższej wydajności, jednak znakomicie sprawdzający się w niewielkich pomieszczeniach.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ