Friday, April 25, 2025
Home / Kultura  / Zobacz co bęzie się działo w Pauzie In Garden

Zobacz co bęzie się działo w Pauzie In Garden

Sporo będzie się działo w najbliższym czasie w Pauzie In Garden. Zobacz koniecznie.

19.06 (piątek) 18:30 „Dziedzictwo w cyfrze”- Poza Polskę!

dziedzictwowcyfrze

19 czerwca przekonamy się, jak globalne zasoby kultury zyskują nowy, indywidualny wymiar dzięki nowym technologiom i świeżym pomysłom. Lokalny patriotyzm, zagraniczne podróże, wizyta w muzeum – wszystkie te zjawiska zmieniają się i zyskują nowy, wirtualny wymiar.

Dzięki nowym mediom twórcy nowych ofert kulturalnych zyskują dostęp do szerszego grona odbiorców – wykraczają daleko poza fizyczne granice charakterystyczne dla działalności „offline”. Wychodzą w swoich działaniach i inspiracjach także poza granice Polski zmieniając nasz sposób myślenia o dziedzictwie polskim i zagranicznym. Wykraczają też poza to, jak tradycyjnie rozumiemy modele biznesowe i ekonomię działalności kulturalnej.
Udowodnią to:
Zuzanna Stanska – tworzy i obserwuje trendy technologiczne, które zmieniają oblicze współczesnego muzealnictwa. Publicystka,współorganizatorka konferencji WeAreMuseums. Twórczyni aplikacji DailyArt, która codziennie na nowo inspiruje użytkowników smartphonów do wizyt w muzeach i pogłębiania wiedzy z historii sztuki wtedy, kiedy wizyta nie jest możliwa.
Beata Misiewicz – polska artystka, która przez wiele lat mieszkała w Paryżu. Stworzyła aplikację mobilną Travelbyart – wyjątkowy przewodnik turystyczny po Paryżu śladami sławnych artystów. Prowadzi poza banalne atrakcje, pokazuje pozornie tylko znane miasto z punktu widzenia „insidera”. Ożywia dziedzictwo zaklęte w przestrzeni miejskiej.
Maciek Zabierowski z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. Centrum funkcjonuje w dużej mierze w przestrzeni wirtualnej. Prowadzi stronę internetową i aplikację Oshpitzin, przedstawiająca historię gminy żydowskiej w Oświęcimiu przez pryzmat indywidualnych historii życia jej członków. Odczarowuje obraz miasta skrzywdzonego przez wojnę i przywraca jego tożsamość.

Spotkanie to dopiero początek!
„Poza Polskę” stanowi również wprowadzenie do wydarzenia Culture Jam, organizowanego przez Krakowski Park Technologiczny. Mamy nadzieję, że spotkanie z naszymi gośćmi zainspiruje Was do tego, by następnego dnia samemu spróbować zamienić przeszłość w przyszłość.
Cykl spotkań „Dziedzictwo w Cyfrze” ma na celu przybliżenie nowych form oferty kulturalnej osobom, które interesują się kulturą i nowymi technologiami. Na każdym spotkaniu twórcy trzech projektów opowiadają o tym, jak i dlaczego wykorzystują zasoby dziedzictwa w innowacyjnej formie technologicznej i jak dzięki temu zwiększa się przestrzeń oddziaływania kultury w naszym codziennym życiu.

Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/ events/830551200327070/

20.06. (sobota) 9:00–15:00 LITERY NA TACY – STREFA SZTUK DAWNYCH

Podajemy Państwu na tacy przygotowane specjalnie dla restauratorów szkolenie z liternictwa i tworzenia reklamy. W świecie, gdzie zdobywamy Klienta dbałością o każdy szczegół, błyskiem wypolerowanej łyżeczki i elegancko złożonej serwetki, chcielibyśmy uwrażliwić pracujących w gastronomii na kształt liter. Pięknie wykonane będą kolejnym elementem, który zostawi pozytywne wrażenie naszych Gości, czy to będzie cena „tortu dnia”, napis na witrynie lub ręczny dopisek na rachunku. Litery niedbałe niestety mogą się stać antyreklamą.

Na warsztacie „Litery na tacy” przestawimy cztery podstawowe kroje, którymi możemy posługiwać się, tworząc reklamy: uncjałę, teksturę, minuskułę humanistyczną, kursywę angielską. Litery będziemy wykonywali stalówkami na papierze, a także specjalnymi pisakami na witrynie.

15:00–18:00 Weganogarnia – na letnie orzeźwienie

wegan

Czerwiec, Słońce, wakacje, LATO! Tak, to już! Dzień przed rozpoczęciem astronomicznego lata chcemy więc Was zaprosić na kolejną Weganogarnię. Tematem przewodnim naszego spotkania będą… CHWASTY. Nie, to nie pomyłka! Większość z nas jest nieświadoma walorów odżywczych, prozdrowotnych oraz smakowych, tych niepozornych i unika(l)nych roślin. Poprosiliśmy więc naszego kolegę i specjalistę w tym temacie – Pawła, blogera, znanego również jako WEGANON, by opowiedział nam kiedy, gdzie, jak i przede wszystkim dlaczego warto je zbierać, oraz podał kilka przykładów, które każdy z nas na pewno spotkał podczas spaceru na łące lub w lesie. Na koniec prezentacji przygotuje dla nas coś pysznego, to tak na wypadek żeby nikt nie miał wątpliwości, że CHWASTY są jak najbardziej jadalne.

Poza wykładem zapraszamy również, jak co miesiąc, do zaprezentowania nam i innym osobom obecnym swoich zdolności kulinarnych. Tematem przewodnim zostaje LATO. W związku z tym liczymy na Waszą wyobraźnię i pomysłowość. Przynoście potrawy, które będą gościły na Waszym stole w te wakacje. Przekonajcie nas i innych obecnych, że powinny gościć też na naszych

Reguły pozostają bez zmian dla osób, które przyniosą potrawy – wstęp jest wolny, dla pozostałych – 20zł.

P.S. Bardzo prosimy o przynoszenie jak największej ilości potraw „na słono”.

18:30 – ARTCORE FESTIWAL

artcore

Witamy Artcore – po raz pierwszy w Krakowie, nowy event.
Zapraszamy wszystkich entuzjastów designu i sztuki na wydarzenie, podczas którego będziecie mieli okazję spotkać i posłuchać czołowych postaci szeroko rozumianej branży graficznej w Polsce.
Spotkanie jest otwarte i bezpłatne. Znajdą w nim coś dla siebie zarówno osoby stawiające pierwsze kroki w branży, profesjonaliści jak i miłośnicy nowoczesnych form sztuki. Niewiele jest okazji takich jak ta, aby za darmo poznać proces twórczy jednych z najbardziej utalentowanych ludzi w kraju.

Poniżej lista naszych gości:

Konrad Kirpluk (kat. Ilustracja) – https://www.behance.net/kirplu k
Piotr Nowacki (kat. 3D) – https://www.behance.net/velend il
Challenge Studio (kat. Branding) – https://www.behance.net/challe ngestudio
Tomasz Torfinski (kat. Tatoo) – https://www.facebook.com/TofiT attoo?fref=ts
Piotrek Kolus (kat. 3D) – https://www.behance.net/pionie r

21.06. (niedziela) 11:00–14:00 DROBNE PRZYJEMNOŚCI czyli warsztat pisania zmysłowego

Pamiętasz Amelię? Amelia lubi puszczać kaczki na kanale Saint Martin, zanurzać rękę w worku pełnym ziaren i rozbijać łyżeczką karmelową skorupkę słodkiego deseru crème caramel. Ja lubię miąć złotko od czekolady, trzymać w dłoni w kieszeni płaszcza kasztany i stać na wietrze.
A co ty lubisz?
Przyjdź na warsztat i pisz o drobnych przyjemnościach!
Niezależnie czy jesteś blogerem, podróżnikiem, chcesz napisać książkę czy po prostu lubisz pisać możesz nauczyć się pisać soczyste, pełne wrażeń zmysłowych opisy małych przyjemności, które tak bardzo lubimy.
Liście i trawa będą w twoim tekście bardziej zielone, owoce pełniejsze soku, kawa będzie pachnieć prosto z kartki. Twój czytelnik nie będzie chciał przestać czytać a ty pisać.

ZAPISY: perypetie@perypetie.com [uwaga: proszę o zapisy mailowe, kliknięcie „wezmę udział” nie rezerwuje miejsca] Ilość miejsc ograniczona: 10.

Koszt: 50 zł w przedpłacie na konto

24.06. (środa) 19:00 Bezkresy kultury – „Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu. Kto naprawdę rządzi w Arabii Saudyjskiej?”

Królestwo Arabii Saudyjskiej jest swoistym konglomeratem tradycji i nowoczesności. Spektakularnej modernizacji infrastrukturalnej i przyjaznym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi towarzyszą patriarchalne relacje społeczne podtrzymywane przez króla oraz wahhabickich duchownych, którzy od lat blokują próby załagodzenia surowych norm obyczajowych. W rezultacie Arabia Saudyjska jest jednym z najbardziej radykalnych krajów muzułmańskich i jednym z nielicznych, w których nadal publicznie wykonuje się karę śmierci.

Z inicjatywy wahhabickich duchownych wprowadzono szereg regulacji prawnych, których celem jest podtrzymywanie muzułmańskich wartości (np. zakaz sprzedaży czerwonych róż w Dniu św. Walentego, organizowania przyjęć urodzinowych czy prowadzenia samochodu przez kobiety). Na straży moralności stoi policja religijna – Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu. Zadaniem instytucji jest egzekwowanie prawa religijnego oraz obowiązujących norm obyczajowych. Wyjątkowo szerokie prerogatywy Komitetu mają niekiedy tragiczne konsekwencje. W 2002 roku w czasie pożaru żeńskiej szkoły w Mekce funkcjonariusze uniemożliwili przeprowadzenie akcji ratunkowej ze względu na „niestosowny” ubiór dziewcząt. W rezultacie 15 uczennic straciło życie.

O pozareligijnych przyczynach niekwestionowanej pozycji wahhabickiego duchowieństwa oraz ich relacjach z władzami Arabii Saudyjskiej opowie dr Małgorzata Kniaź – arabistka, adiunkt w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.

25.06. (czwartek) 19:00 #Trendywmodzie – MODA MĘSKA

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu #Trendywmodzie.
Najbliższe spotkanie poświęcone będzie modzie męskiej.
Porozmawiamy o trendach i budowaniu szafy dla nowoczesnego mężczyzny.
Naszym gościem będzie Bartek Witek, główny projektant i właściciel marki Bartek Witek (http://www.bartekwitek.com/).

Pauza In Garden, ul. Rajska 12, www.pauza.pl/in-garden

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ