Saturday, December 9, 2023
Home / Uroda  / CMO Laser pionierem leczenia stożka rogówki

CMO Laser pionierem leczenia stożka rogówki

We wrześniu 2013 roku w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser został przeprowadzony pierwszy w Polsce zabieg techniką KXL Avedro - najnowocześniejszą techniką leczenia stożka rogówki. Zabiegi przeprowadziła profesor Iwona Grabska-Liberek i dr Justyna Izdebska - zespół

CMO Laser pionierem leczenia stożka rogówki / fot. Krzysztof Kozersk

CMO Laser pionierem leczenia stożka rogówki / fot. Krzysztof Kozersk

We wrześniu 2013 roku w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser został przeprowadzony pierwszy w Polsce zabieg techniką KXL Avedro – najnowocześniejszą techniką leczenia stożka rogówki. Zabiegi przeprowadziła profesor Iwona Grabska-Liberek i dr Justyna Izdebska – zespół specjalistów o największym w Polsce doświadczeniu w terapii tego schorzenia. 

CMO Laser pionierem leczenia stożka rogówki

CMO Laser pionierem leczenia stożka rogówki / fot. Krzysztof Kozersk

Stożek rogówki to choroba, która objawia się zniekształceniem rogówki (astygmatyzmem). Nie oznacza to jednak, że każda osoba z astygmatyzmem ma również stożek. W Polsce jest nią dotkniętych około 70 tys. osób, z czego większość nie jest zdiagnozowana i używa tylko okularów lub soczewek korygujących astygmatyzm. Choroba ma często charakter postępujący – w jej efekcie może dojść do konieczności przeszczepu całej rogówki.

Przyczyny choroby nie są do końca znane. Wiadomo, że należą do nich czynniki genetyczne i środowiskowe. Stożek rogówki jest efektem nieprawidłowego wydzielania się jednego z enzymów, odpowiadających za stan włókien kolagenowych w rogówce. W efekcie następuje zmniejszenie grubości rogówki i jej nieprawidłowe uwypuklenie. Bardzo często towarzyszy mu pocieranie oczu przez osobę chorą, światłowstręt. Czasem stożek rogówki towarzyszy alergii skórnej.

Stożek rogówki to choroba oczu, w leczeniu której w ostatnich latach nastąpił znaczący postęp. Wczesna diagnostyka i nowoczesne metody terapii są dla pacjenta bardzo ważne. Nie leczony stożek rogówki może doprowadzić do konieczności przeszczepu rogówki. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana choroba i szybkie podjęcie terapii stwarzają szansę nie tylko na zatrzymanie rozwoju stożka, ale także poprawę widzenia mówi profesor Iwona Grabska-Liberek z Centrum Mikrochirurgii Oka LASER w Warszawie.

Z badań naukowych wynika, że choroba częściej pojawia się w populacji dzieci z Zespołem Downa czy innymi wadami genetycznymi. Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że stożek należy poddać terapii w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Taką terapią jest cross-linking – metoda polegająca na zakropleniu rogówki specjalnym preparatem i naświetlaniu jej światłem UV. W CMO LASER terapia ta została wprowadzona w 2007 roku. – Liczne doniesienia naukowe potwierdzają, że cross-linking jest pierwszą opracowana metodą terapii stożka rogówki – mówi profesor Iwona Grabska-Liberek. – Oznacza to, że nie czekamy na progresję stożka ale wykonujemy zabieg w momencie, gdy chorobę zdiagnozujemy. Trzeba pamiętać, że stożek może się pojawić już u dzieci w wieku 8-10 lat, i już wtedy można wykonać zabieg cross-linking. Nie ma ograniczeń wiekowych takich, jak u pacjentów rozważających korekcję laserową wady wzroku. Metodę cross-linking można zastosować u pacjenta w każdym wieku.

CMO Laser pionierem leczenia stożka rogówki / fot. Krzysztof Kozersk

CMO Laser pionierem leczenia stożka rogówki / fot. Krzysztof Kozersk

Cross-linking był jednak metodą dość czasochłonną – zakraplanie trwało około 30 min., po czym pacjent musiał przez kolejne 30 minut leżeć nieruchomo pod lampą UV, którą naświetlano rogówkę. Jednak już od września w CMO LASER, pierwszym ośrodku w Polsce, jest dostępna technika KXL Avedro – najnowocześniejsza technika cross-linkingu, skracająca czas zabiegu do zaledwie od 3 do 10 minut. Najpierw oko jest znieczulane i zakraplane ryboflawiną, a potem przez 3 do 10 minut naświetlane promieniami UV.. Udowodniono, że większa moc naświetlania, ale w krótszym czasie, może przyczyniać się do wzmocnienia włókien kolagenowych w rogówce w taki sam sposób, jak przy mniejszej mocy naświetlania w czasie dłuższym. KXL może być stosowany w kilku wariantach: standardowym (z usunięciem nabłonka rogówki), przy cienkiej rogówce (użycie specjalnej, przenikającej przez nabłonek ryboflawiny sprawia, że nabłonek może nie być usuwany), w przypadku wady wzroku i cienkiej rogówki (wówczas KXL stanowi uzupełnienie standardowej korekcji wady wzroku przy pomocy lasera) i po uprzednim wszczepieniu pierścieni śródrogówkowych INTACS.

W CMO LASER , które dysponuje najnowocześniejszym na świecie i pierwszym w Polsce sprzętem do KXL, wykonywane są wszystkie te procedury, a że najnowsza technika zabiegu ratującego rogówkę jest bezbolesna, można go proponować nawet dzieciom.

NZOZ Centrum Mikrochirurgii Oka LASER, ul. Grzybowska 6/10, 00-131 Warszawa; info@okolaser.com.pl, tel 226546806

 Po więcej informacji zapraszamy na www.okolaser.com.pl

Oceń artykuł
2 komentarze
  • wojtek 27 września, 2016

    od dawna wiadomo że zabieg nie działa a „Pionierzy” z Polski go przeprowadzili, smiech na sali:)

  • Daria 22 października, 2018

    Również osobiście polecam zabieg laserem. Parę sekund i stożek rogówki to tylko przeszłość. Trochę się bałam laseru, ale Dr Michnowski z Białegostoku (który mnie prowadził – polecam), powiedział, że ryzyko jest minimalne, a korzyści – OGROMNE. I tak też się stało, uporałam się ze stożkiem dzięki laserowemu zabiegowi.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ