„Civil War” – tak może wyglądać wojna domowa (czy tylko w USA?)
„Wkrótce skończy się świat, który znamy”
To film, po którym… nie daje się spać.
Jak zdehumanizować człowieka
– Wyobraź sobie świat, w którym ożywają media społecznościowe. Facebookowe awantury, twitterowe inby przenoszą się do realu. Specjaliści od wylewania hejtu biorą do ręki karabiny. Bierni obserwatorzy wycofują i udają, że nic się nie dzieje, żyjąc wciąż w swojej bańce uroczych krajobrazówi i „zwykłego” życia. Dziennikarze groteskowo podążający jak cień za żołnierzami w poszukiwaniu wyjątkowego zdjęcia czy wywiadu na wyłączność, są gotowi na wszystko. Och, zapomniałabym są oczywiście wspaniali żołnierze walczący o wolność kraju, może nawet o demokrację. Tak zdeterminowani walką, że… nie biorą jeńców. To jest właśnie „Civil war”. Film – instrukcja „Jak zdehumanizować człowieka w kilku krokach”. A co się wtedy dzieje? Idź do kina i zobacz – rekomenduje film Agnieszka Boroń-Przybyło, współwłaścicielka wydawnictwa „Bajkopisarze”
Jesteśmy o krok, by sięgnąć po karabiny
– „Civil War” zobaczyłem w sobotę. Od tego czasu nie przestaje o nim myśleć – to terapia szokowa; kino napędzane adrenaliną, trzymające na krawędzi fotela, nakręcone z realizacyjnym rozmachem, ale gęste od emocji i zostawiające widza w zadumie.
To bardzo nieoczywiste kino wojenne – pokazuje chaos i bezsens wojny, ale dalekie jest od moralizatorstwa. Tu nie ma wielkich haseł o patriotyzmie, oczywistych wniosków o narodowej dumie i podniosłych okrzyków o tym, co ważne. Co otrzymujemy? Zdawkowe historie, pojedyncze relacje, skrajne emocje i pierwotne instynkty – Alex Garland wskazuje na banalność zła, pokazuje, że jesteśmy o krok od tego, by sięgnąć po karabiny. Idźcie do kin – koniecznie! – pisze w Onecie dziennikarz i wydawca Dominik Jedliński
Civil War – fabuła i obsada
Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Stany Zjednoczone ogarnięte są krwawą wojną domową. Fotografka wojenna i grupa dziennikarzy przedzierają się do Waszyngtonu przez pogrążone w w chaosie kraj, by przeprowadzić ostatni wywiad z prezydentem.
reżyseria: Alex Garland
scenariusz: Alex Garland
gatunek: dramat, akcja
produkcja: USA, Wielka Brytania
premiera: 14 marca 2024 (światowa) 12 kwietnia 2024 (polska premiera)
Obsada: Kirsten Dunst (Lee), Cailee Spaeny (Jessie), Wagner Moura (Joel), Stephen McKinley Henderson (Sammy), Nick Offerman (prezydent) Jefferson White (Dave)