Wednesday, October 9, 2024
Home / PARTNER MK  / Ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża tydzień po tygodniu

Jak rozwija się Twoje dziecko w poszczególnych tygodniach?

Kobieta w ciąży i mężczyzna na kanapie

Jak przebiega rozwój ciąży tydzień po tygodniu ? / fot. materiały prasowe

Choć za początek ciąży przyjmuje się dzień ostatniej miesiączki, do zapłodnienia dochodzi ok. 14 dni później. Dlatego datę porodu wyznaczoną datą ostatniej miesiączki, potwierdza się badaniem USG. To na jego podstawie ocenia się też wiek dziecka. Każda z metod określa tylko przybliżony czas porodu. Maluszek może więc urodzić się nawet 14 dni wcześniej lub później.

Pierwsze tygodnie ciąży – od zapłodnienia do 6 tyg. ciąży

Pierwszy test potwierdzający ciążę kobieta powinna wykonać w dniu kolejnej spodziewanej miesiączki. Wtedy zarodek stabilniej zagnieżdża się w macicy, a przyszła mama zaczyna odczuwać pierwsze ciążowe dolegliwości. Pojawiają się poranne mdłości, zmęczenie, piersi stają się bardziej tkliwe i nabrzmiałe. W dniu spodziewanej miesiączki nie pojawia się również krwawienie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/ciaza-tydzien-po-tygodniu.

Większość testów ciążowych wykonanych w tym czasie potwierdzi ciążę, a dokładniej – wskaże podwyższone stężenie beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu (dlatego test najlepiej zrobić rano).

Żeby jednak potwierdzić ciążę i określić jej przybliżony wiek, najlepiej wykonać badanie z krwi w prywatnym laboratorium lub nieodpłatnie ze skierowaniem od lekarza internisty. Jeśli ciężarna wykonuje badanie ok. 6 tyg. ciąży, przybliżona wartość beta hCG wynosi wtedy 1080-56 500 mlU/ml. Poziom hCG podwaja się co 48-72 godziny aż do 9-12 tygodnia, a następnie spada.

W 6 tyg. ciąży niedojrzałe jeszcze serce płodu zaczyna bić, co można stwierdzić podczas pierwszego badania USG (wykonywanego sondą dopochwową). Zarodek rozwija się bardzo szybko, przybiera podłużny kształt i pojawiają się u niego m.in. zawiązki układu pokarmowego, oddechowego i moczowego.

Między 6. a 8 tyg. ciąży można już udać się na wizytę do ginekologa, który pobierze cytologię, sprawdzi pH pochwy oraz przeprowadzi badanie ginekologiczne. Lekarz zleci również badania obowiązkowe, takie jak morfologię, określenie grupy krwi i czynnika Rh, oznaczenie przeciwciał odpornościowych i stężenia glukozy we krwi na czczo, badanie moczu oraz badanie w kierunku kiły (VDRL).

Zobacz też: Co pomaga zajść w ciążę

Ciąża tydzień po tygodniu – od 7 tygodnia do końca I trymestru

Choć w tym czasie ciąża nie jest jeszcze widoczna, kobieta cały czas odczuwa jej objawy. Piersi stale się powiększają, stają się bardziej wrażliwe na dotyk, czasami nawet delikatnie pobolewają. Ciężarna może odczuwać potrzebę częstszego oddawania moczu. Zmieniają się preferencje kulinarne, zapachy stają się dla kobiety intensywniejsze.

U niektórych przyszłych mam pojawiają się poranne nudności i wymioty. I trymestr to również większe zapotrzebowanie organizmu na sen i odpoczynek. Do 13 tyg. ciąży kobieta może czuć się stale zmęczona, mieć napady wilczego głodu lub niechęć do spożywania jakichkolwiek posiłków oraz wykazywać zmienność nastrojów spowodowaną wahaniami hormonów.

Zarodek cały czas rozwija się bardzo intensywnie.

W 7 tyg. ciąży mierzy już 1 cm. U zarodka pojawiają się wypustki będące zalążkiem rąk i nóg. Kolejne tygodnie to powstawanie małżowin usznych, wykształcanie się powiek, brwi i rzęs.

W 10 tyg. u zarodka zanikają błony między palcami kończyn, pojawiają się dziurki w nosie i kanaliki łzowe.

W 11. tyg. zarodek zyskuje miano płodu i waży już ok. 10g. Dobrze rozwinięte serce intensywnie pracuje, rozwijają się aktywnie narządy słuchu. Kolejne tygodnie do końca I trymestru to czas kształtowania się rysów twarzy, odruchu ssania, oddychania i połykania.

II trymestr ciąży – rozwój dziecka i samopoczucie przyszłej mamy

Uznaje się, że czas między 14. a 26. tyg. ciąży, to najpiękniejszy okres dla ciężarnej. Kobieta odzyskuje wtedy siły, ustępują mdłości oraz wahania nastrojów. Rosnący płód daje o sobie znać, kopiąc nóżkami i rączkami, co przyszłej mamie sprawia ogromną radość.

Podczas USG w II trymestrze kobieta może już poznać płeć dziecka. Brzuch powiększa się, bo płód szybko rośnie, zwiększa się również ilość płynu owodniowego. Na środku brzucha zaczyna rysować się ciemna linia, tzw. kresa czarna.

Płód ma już wykształcone dość wyraźne rysy twarzy, pojawiają się u niego paznokcie. W 17. tyg. ciąży większość narządów jest u dziecka już dobrze rozwinięta. W kolejnych tygodniach płód doskonali umiejętność ssania kciuka, aktywnie się porusza, zginając i prostując kończyny. Umie się też obracać. Dziecko nabiera tkanki tłuszczowej, co pozwala mu utrzymywać ciepło. Cienka do tej pory i prześwitująca skóra płodu w 23. tyg. staje się grubsza i mocniejsza. II trymestr to również intensywny rozwój mózgu oraz płuc (płuca nadal mają budowę kanalikową). Dzieci urodzone w 24. tyg. mają już szansę przeżycia, jednak wymagają intensywnej opieki medycznej.

Ciąża od 27. do 40. tygodnia

III trymestr ciąży wiąże się z wieloma wyzwaniami dla kobiety. Szybko rosnący płód zaczyna uciskać narządy, takie jak żołądek czy pęcherz moczowy. U ciężarnej pojawia się często zgaga, trudności w spaniu oraz konieczność oddawania moczu wiele razy w ciągu doby. Niektóre kobiety odczuwają bóle pleców, szczególnie w okolicy lędźwiowej ze względu na przesunięcie środka ciężkości (brzuch „ciągnie” do przodu). Na skutek działania relaksyny – hormonu wydzielanego przez jajniki tylko w ciąży – rozluźniają się więzadła kości spojenia łonowego oraz tkanki miękkie kanału rodnego. Ciężarna może przez to odczuwać tępy ból w okolicy łonowej, a także mieć trudności z normalnym chodzeniem (kobieta chodzi wtedy jak kaczka).

Płód bardzo szybko się powiększa, a między 26. a 28. tyg. ciąży następuje u niego ostateczne wykształcenie pęcherzyków płucnych. Jednak płuca będą gotowe do prawidłowego działania dopiero ok. 35 tygodnia.

Dziecko staje się bardziej świadome bodźców docierających do niego z zewnątrz (odczuwa np. światło). W 31. tyg. płód mruga już powiekami i cały czas intensywnie rośnie. Dalsze tygodnie ciąży to okres przybierania na wadze, wykształcania tkanki podskórnej i ostatecznego kształtowania płuc.

Poród między 37. a 40. tyg. uznaje się za poród donoszonego dziecka. Maluszki urodzone przed 40 tyg. nie mają już problemów z przystosowaniem się do nowego środowiska.

Przed zajściem w ciążę warto zapoznać się z tym, jak w ciąży zmienia się ciało kobiety i jak rozwija dziecko. Pozwoli to uniknąć wielu stresów, kiedy pojawią się zupełnie naturalne dolegliwości.

Zobacz też: Jak zadbać o siebie po ciąży

Źródła:

  • https://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu,2
  • http://nieplodnirazem.pl/beta-hcg-czy-jestem-w-ciazy/

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Asia 28 czerwca, 2021

    Bardzo przydatny wpis! Tymczasem moja ciąża przebiegała niemal książkowo. Kalkulator ciąży https://azuza.eu/Kalkulator-ciazy-dokladny-Jak-obliczyc-tydzien-ciazy-W-ktorym-tygodniu-ciazy-jestem-wedlug-daty-porodu-blog-pol-1554212055.html bardzo perfekcyjnie określił wiek mojej ciąży oraz przewidywany termin porodu. Teraz mogę się cieszyć zdrowym synkiem Ignasiem.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ