Monday, May 20, 2024
Home / Miasto Prezentów  / Ciastolina Play-Doh ‒ czy wiesz, dlaczego warto ją kupić?

Ciastolina Play-Doh ‒ czy wiesz, dlaczego warto ją kupić?

Najlepsza zabawa to wspólna zabawa

Ciastolina

Ciastolina na prezent dla dzieci to dobry pomysł / fot. Pixabay

Twoje dziecko uwielbia ciastolinę? Wcale mu się nie dziwimy! To kreatywna masa plastyczna, którą można bawić się na setki różnych sposobów!

 

Ciastolina to nowoczesna alternatywa dla popularnych kiedyś plastelin i mas solnych, która idealnie łączy najlepsze cechy swoich poprzedniczek! Jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku, bezpieczna dla skóry dziecka, łatwa do ugniatania i kształtowania, idealnie lepka, ale nie lepiąca się do rąk… Niekwestionowaną królowa mas plastycznych jest oczywiście ciastolina Play-Doh! Dlaczego warto ją kupić i jak się nią bawić? Odpowiadamy i podpowiadamy!

Zacznijmy od początku, czyli… skąd wzięła się ciastolina Play-Doh?

Początek ciastoliny Play-Doh sięga lat 30. XX wieku i nie ma nic wspólnego z zabawą! Trudno to sobie wyobrazić, prawda? Otóż zanim ciastolina stała się ciastoliną, była… środkiem do bezinwazyjnego oczyszczania ścian i tapet z zabrudzeń, będących efektem ogrzewania budynków starymi piecami węglowymi! Ciastolina nazywała się wówczas Kutol i była czymś pomiędzy kitem ściennym a mydłem, służącym do usuwania z płaskich powierzchni sadzy i innych ciemnych osadów.

 

Postęp technologiczny i wymiana pieców na mniej kopcące zaprowadziła amerykańskiego producenta Kutolu na skraj bankructwa. Niesprzedana nadwyżka masy trafiła do pewnego przedszkola, w którym dzieciaki, pod okiem swoich opiekunów, zrobiły z Kutolu… ozdoby świąteczne! Masa plastyczna do kreatywnych prac ręcznych? Tak! Twórcy Kutolu wprowadzili niezbędne zmiany w składzie swojego produktu, usuwając zeń wszelkie substancje drażniące i potencjalnie niebezpieczne dla dzieci. Tak zaczął się nowy rozdział dla plastycznej masy, nad którą na początku lat 90. pieczę przejęła marka Hasbro.

Doskonały skład i właściwości ciastoliny Play-Doh

Dokładny skład ciastoliny Play-Doh jest oczywiście objęty tajemnicą handlową. Wiadomo jednak, że w jej recepturze dominują naturalne składniki: mąka, sól i woda, a bezpieczne dodatki zapewniają produktowi stabilną konsystencję i strukturę, odpowiednią barwę i zapach oraz odporność na pleśnienie.

 

Za co kochamy ciastolinę? Za jej wyjątkowe właściwości:

 

Elastyczność – ciastolina jest miękka i łatwa do formowania od razu po wyjęciu
z opakowania, nie wymaga mozolnego ogrzewania jej w dłoniach i pracochłonnego ugniatania
Nie klei się i nie brudzi rąk – zabawa ciastoliną jest maksymalnie przyjemna również dzięki temu, że nie pozostawia po sobie nieprzyjemnych, kleistych śladów – ani na rękach, ani na melbach czy ubraniach, z których można ją łatwo usunąć
Nie wysycha – wystarczy, że po skończeniu zabawy zamkniesz ją w dowolnym, szczelnym pudełku (oryginalnym lub własnym); zapomniałeś o schowaniu ciastoliny, która wyschła i stwardniała – nic straconego, dodaj do masy odrobinę wody, chwilę wyrabiaj i ciastolina znowu jest gotowa do zabawy.

Ciastolina dla dzieci i nie tylko – zabawa, która łączy, a nie dzieli!

Ciastolina to propozycja zabawy dla dzieci w każdym wieku. Idealnie sprawdza się już u maluchów (od drugiego roku życia), genialnie ożywa w rękach starszaków i niezmiennie angażuje dzieci w wieku szkolnym. Zresztą powiedzmy sobie szczerze – my, dorośli, również lubimy się nią bawić! Większość rodziców zgodnie przyznaje, że woli lepienie ciastoliny od większości tzw. zabaw dywanowych. To po prostu bardzo satysfakcjonujące zajęcie, które z jednej strony pozwala skutecznie się wyciszyć, a z drugiej efektywnie pobudza wyobraźnię.

Zabawa, która nigdy się nie nudzi ‒ akcesoria i dodatki do zabawy ciastoliną

Myślisz, że wszystko, co można było zrobić z ciastoliny, już zrobiliście i teraz czeka Was tylko nudne odtwarzanie zabaw? Jesteś w błędzie! Play-Doh dba o to, by zabawie ciastoliną nie groziła nuda! Producent tej doskonałej ciastoliny nie poprzestaje na oferowaniu masy plastycznej w coraz ciekawszych kolorach, produkowaniu foremek i pieczątek oraz podstawowych narzędzi do cięcia czy wałkowania!

 

Play-Doh to szeroki wachlarz oryginalnych zestawów i urządzeń, które skutecznie uatrakcyjniają zabawę ciastoliną! Z wybranymi urządzeniami i konsolami możesz bawić się m.in. w ciasto linową lodziarnię czy piekarnię, producenta makaronu, frytek, tostów, kanapek lub gofrów z ciastoliny, grill mastera specjalizującego się w grillowaniu ciastolinowych burgerów, a nawet stomatologa leczącego ciastolinowe zęby czy fryzjera przycinającego ciastolinowe włosy… A to tylko niektóre propozycje od producenta ciastoliny!

Rozwój dziecka a zabawa ciastoliną

Zabawy masami plastycznymi to doskonały sposób na ćwiczenie małej motoryki, która ma kluczowe znaczenie dla dzieci w kontekście nauki pisania oraz rozwijania umiejętności manualnych. Podczas lepienia z ciastoliny pracują całe dłonie dziecka oraz jego nadgarstki. Ugniatanie ciastoliny angażuje dodatkowo stawy łokciowe i obręcz barkową. Formowanie rozmaitych kształtów czy figur z ciastoliny to również okazja do ćwiczenia koordynacji ręka – oko, rewelacyjny trening cierpliwości oraz nieograniczone pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni!

Ciastolina i edukacja? One mogą iść w parze!

Jeśli potrzebujesz powodu, który ostatecznie przeważy szalę walorów i korzyści płynących z zabawy ciastoliną, niech to będzie… edukacja! Kolorowa masa plastyczna może być wykorzystana zarówno do nauki kolorów i kształtów, jak i poznawania liter i cyfr – można je lepić z ciastoliny lub wyklejać wcześniej przygotowane szablony.

 

Nic również nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ciastolinę do nauki dodawania i odejmowania, a także bardziej zaawansowanych zadań: nauki ułamków oraz przeliczania gramów, dekagramów i kilogramów. W temacie kilogramów… wiesz, że gdyby uformować kulę z całej ciastoliny, która została kiedykolwiek wyprodukowana, to ta kula ważyłaby ponad 300 milionów kilogramów?!

Gdzie kupić ciastolinę?

W sklepie MAZAK (mazakzabawki.pl) zawsze znajdzie się kilkanaście kubków ciastoliny Play-Doh dla Ciebie i Twojego dziecka! Na internetowych półkach znajdziesz również świetne zestawy akcesoriów, m.in. stuelementowy zestaw narzędzi i kształtów oraz mini zestawy z figurkami i wyciskarkami.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ