Thursday, May 23, 2024
Home / POLECAMY  / Chusta do noszenia dziecka – rozwiązanie dla rodziców

Chusta do noszenia dziecka – rozwiązanie dla rodziców

Dzieci od pierwszych dni życia najlepiej czują się wtulone do rodzica

Mama z dzieckiem w chuście

Chusta do noszenia dziecka - co to? fot. Katarzyna Krociel/ Adobe Stock

Co to chusta do noszenia dziecka? To prostokątny pas tkaniny, wykonany z naturalnych włókien, który pozwala na bezpieczne noszenie malucha. Dzięki chustom dziecko czerpie bliskość, a rodzic może zająć się sobą

 

Chusta do noszenia dziecka. Od kiedy można używać?

 

Noszenie dziecka w chuście to tak zwane „chustonoszenie”, które polega na owinięciu malucha w przeznaczoną do tego chustę za pomocą bezpiecznych wiązań. Od kiedy chusta do noszenia dziecka sprawdzi się najlepiej? W jakim wieku chusta do noszenia dziecka będzie odpowiednia dla zdrowia malucha? Na pytania odpowiada Urszula Tomalak, doradczyni noszenia dziecka w chuście oraz instruktorka zajęć tanecznych dla mam z dziećmi pt. „Chuśtaniec”.

 

Edukatorka podkreśla, że dzieci ludzkie należą do grupy noszaków, czyli najlepiej czują się przytulone do rodzica. Natomiast chusta jest narzędziem obopólnym i potrzeba gotowości rodzica i dziecka, by rozpocząć chustonoszenie. Nie ma też żadnego ograniczenia wiekowego. Noszone w chuście mogą być kilkudniowe noworodki, jak i starsze dzieci. To zależy tylko od tego, czy rodzice są w stanie nosić, a dzieci chcą być noszone. Mamy nie muszą od razu zawijać chust idealnie ale warto, żeby robiły to bezpiecznie.

 

Chusta do noszenia dziecka. Jak wiązać?

 

Nieodpowiednia praktyka wiązania chust to najczęstszy błąd rodziców. O tym, jak wiązać chustę do noszenia dziecka, możemy dowiedzieć się z filmów dostępnych w internecie. Jeśli wolimy zasięgnąć profesjonalnej porady to warto udać się do wykwalifikowanego doradcy. Nie każdy jest świadomy, że poprawnie zawiązana chusta ma ogromne znaczenie w profilaktyce dziecka. Oczywiście, pierwsze kroki w nauce wiązania chusty nie są łatwe. Odpowiednie wiązanie wymaga skupienia i skrupulatności. Istnieje kilka popularnych wiązań, które są najchętniej używane przez początkujących rodziców i polecane przez Urszulę Tomalak.

 

Wiązanie kangurek jest najpopularniejszym wiązaniem wybieranym najczęściej dla noworodków i malutkich dzieci. Utrzymuje bezpieczną pozycję dziecka i symetrycznie obciąża plecy rodzica. Równie popularnym sposobem na wiązanie chusty jest kieszonka. Dziecko w tej pozycji jest ułożone w sposób bezpieczny, a wiązanie to w nieco inny sposób odciąża rodzica przez co świetnie nadaje się do noszenia cięższych dzieci. Rodzice, którzy chcą zacząć chustowanie ze starszym, 4-5 miesięcznym dzieckiem, chętniej stosują wiązanie typu plecak prosty. Polega ono na zawiązaniu dziecka w chustę do pleców noszącego.

 

Jak wiązać chustę, by dziecku i rodzicowi było najwygodniej? Najważniejsze jest utrzymanie dobrej pozycji dla kręgosłupa dziecka, jak i osoby noszącej. Poprawna forma noszenia chust polega na tym, by dziecko zawsze było zwrócone w stronę rodzica.

 

Krajobraz mamy z dzieckiem w chuście

Chusta do noszenia dziecka jak wiązać? fot. Katarzyna Krociel/ Adobe Stock

 

Chusta do noszenia dziecka: kółkowa

 

Jeśli chcesz rozpocząć chustowanie ze swoim maluchem to ciekawą opcją jest także chusta do noszenia dziecka kółkowa. To bardzo praktyczny sposób noszenia dziecka w chuście, który pozwala na bezpieczne umocnienie pozycji dziecka. Czym charakteryzuje się kółkowa chusta do noszenia dziecka? Okazuje się, że wcale nie jest najprostszym wiązaniem.

 

Chusta kółkowa działa na zaciskach dwóch kółek. Te kółka zamieszczone są na jednym końcu chusty. Chociaż charakteryzuje się szybkim wiązaniem, to wcale nie najprostszym. Nauka bezpiecznego zawiązania chusty kółkowej wymaga praktyki, a jej specyfika polega na obciążaniu tylko jednego ramienia noszącego – mówi Urszula Tomalak.

 

Chusta do noszenia dziecka – wady i zalety

 

Wielu rodziców ceni sobie w stosowaniu chusty to, że dzięki niej mają wolne ręce, by móc wykonywać codzienne czynności. Mimo tej zalety, trzeba zachować ostrożność i rozwagę. Mając przy sobie zawinięte w chustę dziecko, trzeba postawić na spokój i relaks. Jak każde narzędzie chusta ma swoje wady i zalety. Chusta do noszenia dziecka z perspektywy matek jest przede wszystkim ratunkiem dla uzyskania chwili spokoju dla siebie.

 

Przeczytaj także:

Dlaczego warto być mamą? Macierzyńska przygoda

 

 

Chusta do noszenia dziecka – zalety

Jakie zalety w noszeniu dziecka w chuście dostrzegają mamy? Odpowiada doświadczona w chustonoszeniu mama Urszula Lipińska-Farkas:

 

Największą zaletą jest bliskość – brak rozłąki dla małego dziecka i matki. Wolne ręce, żeby można było spokojnie coś ugotować, posprzątać czy nawet wyjść do toalety. Brak stresu, że kiedy dziecko zaśnie w chuście, a my z nim też zaśniemy, siedząc na kanapie, to nam się zsunie. Łatwiej się robi zakupy i nie potrzebujemy brać wózka, kiedy idziemy na spacer.

 

Chusta do noszenia dziecka – wady

Dla niektórych wadą może okazać się to, że idealne wiązanie chusty nie od początku się udaje. Urszula Tomalak uspokaja, że tego trzeba się nauczyć, dać sobie czas, czasem tydzień lub dwa. Jeśli nauka z filmów dostępnych w internecie nie daje efektów, warto udać się do doradcy, który najlepiej wskaże idealne wiązanie dla dziecka.

 

Przeciwwskazania do chustonoszenia zdarzają się naprawdę rzadko. Należy jednak zachować ostrożność przy dzieciach, które mają pewne wiotkości, kiedy ich oddech jest zagrożony lub z medycznych przyczyn nie mogą być kładzione na brzuchu. Przy takich przeciwwskazaniach wymagana jest konsultacja ze specjalistą, który określi czy pozycja w chuście jest dla nich bezpieczna.

 

Dzieci przez pierwsze etapy rozwoju potrzebują nieustannej bliskości z mamą i tatą. Noszenie na rękach może zastąpić chusta, jako idealne narzędzie do opieki nad dzieckiem przy codziennych czynnościach. Nie bój się zacząć. Chustonoszenie to najlepsze rozwiązanie dla rodziców, by zapewnić sobie i dziecku chwilę relaksu.

 

 

 

Karolina Najduch

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ